به گزارش پارس به نقل از فارس، محمدرضا عارف در نشست خبری با خبرنگاران استان گلستان اظهار داشت: انتخابات باید پیامش به دنیا پیام صلح باشد، بنابراین باید کسی رئیس‎ جمهور شود که بتواند پیام صلح را از سوی ایران به دنیا اعلام کند که اگر این پیام را دنیا بگیرد می‎ توانیم با تعامل در روابط دوجانبه، روابط منطقه‎ ای و روابط جامع بین‎ المللی آن اجماعی که داشتیم را بشکنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید به دنیا نشان دهیم که اهل تعامل هستیم، خاطرنشان کرد: از حقوق قانونی خود به هیچ‎ وجه نمی‎ گذریم، اما برای حق دیگران احترام قائلیم، بعد از آن اهل مذاکره هستیم و بنده امیدوارم فضا به سمتی برود که بتوانیم از دیپلمات‎ های کارکشته و برجسته در مذاکرات با سایر کشورها استفاده کنیم که بتوانیم از حقوق قانونی خودمان به جد دفاع و زمینه را برای لغو و کاهش تحریم‎ ها داشته باشیم.

شرایط حضور اصلاح‎ طلبان و اصولگرایان یکسان نیست

این کاندیدای اصلاح‎ طلب در خصوص ارزیابی خود نسبت به انتخابات آزاد بیان داشت: از سوی هر جریان سیاسی دیدگاهی مطرح می‎ شود که نباید به حساب دیدگاه گذاشت، اما احتمالاً این موضوع از ناحیه دلسوزی مطرح شده است و بیشتر به خاطر برخورداری امکانات مساوی در انتخابات بوده است.

عارف با بیان اینکه شرایط برای حضور بنده و بقیه کاندیداهای اصولگرا یکی نیست، خاطرنشان کرد: بنده به عنوان شخصی که دو جا از رهبری حکم دارم و چهره علمی کشور هستم، شرایط یکسان نبوده است؛ قطعاً تنگ نظری‎ ها و برخوردهای امنیتی که با آن روبرو هستیم را تحمل می‎ کنیم و به هیچ‎ وجه به حساب نظام نمی‎ گذاریم؛ اینها را ناشی از بدسلیقگی‎ های مدیران محلی و منطقه‎ ای می‎ دانیم که انشاالله اصلاح شود.

وی یا بیان اینکه انتخابات همیشه آزاد بوده است، اذعان کرد: همه گروه‎ ها بر این اعتقاد هستیم که انتخابات حداکثری را داشته باشیم، این را الان داریم دنبال می‎ کنیم مردم هم طبیعتاً به هر کسی که خواستند رأی دادند.

اصلاح‎ طلبان خوشبین به اجماع هستند

عضو تشخیص مصلحت نظام در خصوص اجماع اصلاح‎ طلبان یادآور شد: سناریویی که از سال گذشته دنبال کردم اجماع اصلاح‎ طلبان بوده است؛ البته به دوستان اصولگرا هم گفتیم تلاش کنند که به اجماع برسند، چراکه اگر انتخابات با ۲۰ و ۲۵ کاندیدا برگزار شود، نتیجه‎ اش تصادفی خواهد بود و رئیس جمهور نمی‎ تواند آرای حداکثری داشته باشد.

عارف اضافه کرد: ما در جریان اصلاح‎ طلبان خوشبین هستیم که به اجماع برسیم و دلمان می‎ خواهد دوستان اصولگرای ما نیز به اجماع برسند تا با تعداد محدودی از کاندیداها انتخابات را برگزار کنیم.

وی در خصوص سیاست‎ های هشت ساله دولت فعلی در حوزه فرهنگ بیان داشت: دولت نباید در بخش فرهنگ، تصدی‎ گری کند؛ نقشه مهندسی فرهنگی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و تقریباً گام‎ های آخر خود را طی می‎ کند، بنده اگر رئیس‎ جمهور شوم نقشه مهندسی فرهنگی را حمایت می‎ کنم و معتقدم گام‎ های خوبی در این زمینه برداشته شده است.

مبنای حرکتم قانون اساسی است

این کاندیدای اصلاح‎ طلب با بیان اینکه مبنای حرکتم قانون اساسی است، خاطرنشان کرد: جهت‎ گیری اصلی در قانون اساسی، به رسمیت شناختن تفکرهای مختلف و گروه‎ هایی که می‎ خواهند در چارچوب نظام کار کنند، است، امیدوارم کشور ما به سمت داشتن احزاب فراگیر برود.

عارف با اشاره به اینکه سمن‎ ها نقش مهمی در کاهش بحران‎ های اجتماعی دارند، ابراز داشت: سمن‎ ها سرمایه ملی هستند که باید از آنها استفاده کنیم، با تغییر دولت نباید سلیقه‎ ای عمل شود. دولت باید از سمن‎ ها و انجمن‎ ها حمایت کند، چراکه آنها با استفاده از هزینه‎ های شخصی در راستای توسعه سیاسی، علمی و فرهنگی گام برمی‎ دارند.

وی افزود: ما در دولت اصلاحات دستاوردهای ارزشمندی در این زمینه داشتیم؛ البته باید اشکالات را نیز برطرف کنیم تا حرکت روبه جلویی را آغازگر باشیم.

توجه دولت آینده به موضوع زیربناها است

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با بیان اینکه استان گلستان از هر نظر دارای مزیت است، اظهار داشت: مزیت جغرافیایی، وضعیت اکولوژیکی، تنوع اقلیمی و تنوع اقوام از جمله مزیت‎ های استان گلستان است.

عارف؛ وضعیت برخی از شاخصه‎ های تولید در گلستان را مثبت ارزیابی کرد و اذعان کرد: توجه دولت آینده به موضوع زیربناها است؛ ما اگر در گلستان به زیربناها توجه کنیم سهم استان در تولید ملی به مراتب از وضع موجود بالاتر خواهد رفت.

وی، مشکلات کشاورزی را در بخش زیربناها دانست و متذکر شد: گلستان سهم بالایی در تولید گندم دارد، این سهم را در تولید دانه‎ های روغنی و سایر محصولات کشاورزی باید دنبال کنیم، اما به شرطی که زیربناها فراهم شود و بتوانیم صنایع تبدیلی کشاورزی را در استان بیاوریم.

محرومیت را قسمت شمالی حس می‎ کنیم

این کاندیدای اصلاح‎ طلب با بیان اینکه گلستان در کنار کشاورزی بودنش پتانسیل بسیار خوبی برای صنعتی شدن دارد، ابراز داشت: یکی دیگر از مزیت‎ های گلستان موضوع گردشگری است و این جزو اولویت‎ های دولت ما خواهد بود، بخش مهمی از شغل را از طریق گردشگری دنبال می‎ کنیم، شاخص‎ های خوب گردشگری در استان ایجاب می‎ کند تا به زیربناهای گردشگری توجه بالایی شود.

عارف در خصوص کارآفرینی و تقویت دانشگاه‎ های استان گفت: دانشگاه‎ ها وضعیت خوبی دارند، اما با توجه به موقعیت خوب گلستان باید استان در تولید علم در کشور سهم بالاتری باشد.

وی با بیان اینکه در قسمت شمالی استان هنوز محرومیت را حس می‎ کنیم، اظهار داشت: برنامه توسعه‎ ای برای نوار مرزی کشور داریم ۱۰۰ کیلومتر نوار مرزی در کل کشور جزو اولیت‎ های ماست با توجه به شرایط مستعد شمال استان، امیدواریم در این بخش اتفاقات خوبی حاصل شود.

مردم همه‎ کاره هستند

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در خصوص رابطه بین حاکمیت و مردم افزود: این رابطه یک بحث جدی در کشورها و دولت‎ هاست؛ نگاه ما این بوده که مردم همه‎ کاره هستند و نقش اصلی را در همه امور مردم دارند و در قانون اساسی نیز این نگاه را در اصول مختلف می‎ توانید ببینید، نگاهی که رهبری انقلاب داشته و خود را خدمتگزار مردم می‎ داند و این نگاه را نیز همه باید خدمتگزاران دنبال کنند.

عارف اضافه کرد: باید انتخاباتی برنامه‎ ریزی شود که حداکثر حضور مردم را در انتخابات داشته باشیم که این هدفگذاری باید هم از ناحیه دولت و هم نیروهای مردمی و سیاسی صورت بگیرد، معتقدم اگر این هدف را دنبال کنیم همه گروه‎ ها از آن بهره خواهیم برد و یک انتخابات باشکوه، با حضور حداکثری در یک فضای رقابتی شکل می‎ گیرد.

وی با اشاره به اینکه باید همه گروه‎ ها امکان حضور در انتخابات را پیدا کنند، اذعان کرد: باید شرایط مساوی در اختیار هریک از گروه‎ ها باشد و این امکانات نباید فقط در اختیار یک جریان خاص قرار بگیرد که متأسفانه بعضاً احساس می‎ شود در شرایط کنونی یک جریان سیاسی از هر امکانی که بخواهد می‎ تواند استفاده کند و جریان‎ های دیگر با ممانعت‎ ها و محدودیت‎ های فراوانی روبرو هستند که امیدواریم با توجه به رهنمودهایی که مقام معظم رهبری در فرمایشات عید نوروز داشتند، این فضا به سمت یک فضای متعادل برود که همه گروه‎ ها بتوانند مشارکت جدی را داشته باشند.

کارنامه هیچ دولتی را سیاه و سفید نمی‎ بینم

این کاندیدای اصلاح‎ طلب در خصوص حصر خانگی موسوی، کروبی و زندانیان سیاسی اظهار داشت: امیدوارم قبل از انتخابات این موضوع به صورت منطقی حل شود تا فضای پرشورتری در انتخابات داشته باشیم و اگر بنده انتخاب شدم به طور جدی مسئله حصر و زندانیان سیاسی را در چارچوب مقررات قانونی با تعامل و تفاهمی که با نهادهای ذیربط دارم، پیگیری خواهم کرد.

عارف در خصوص ارزیابی خود نسبت به دولت احمدی‎ نژاد گفت: اینقدر الان این موضوع روشن شده و رفقای خودتان هم می‎ دانند. فرمانده سپاه گفته امیدوارم رئیس جمهوری بیاید که بحران کشور را حل کند؛ حتی از یکی از کاندیداهای اصولگرا نقل شد که اگر این دولت از من حمایت کند، من از آن اعلام برائت می‎ کنم.

وی با بیان اینکه کارنامه هیچ دولتی را سیاه و سفید نمی‎ بینم، خاطرنشان کرد: این دولت شهامت خوبی را در هدفمندی یارانه‎ ها به خرج داد، اما بد اجرا کرد که اگر سهم صنعت و زیربناها را می‎ داد وضعیتی که الان داریم را نداشتیم و تورم لجام گسیخته وجود نداشت.

در انتخابات سال ۸۸ قطعا تخلف انجام شده است

این کاندیدای اصلاح‎ طلب ادامه داد: بالاخره سند نقشه جامع علمی کشور در این دوره تدوین شد که جزو نکات مثبت این دولت بود، نقشه جامع مهندسی فرهنگی کشور نیز در این دولت رقم خورد.

عارف در خصوص اینکه آیا در انتخابات سال ۸۸ تخلفی صورت گرفته یا خیر؟ بیان داشت: قطعاً تخلف انجام شده، توزیع سیب زمینی تخلف نیست؟ اینکه کسی که باید انتخابات را برگزار کند و بی‎ طرف باشد از یک کاندیدا جانبداری کند، تخلف نیست؟ اینکه وعده افزایش حقوق بازنشستگی بدهیم و بعد اتفاق نیفتد، آیا اینها تخلف نیست؟ تخلف که کاملاً مبین است، اما در مورد تقلب بنده در مقامی نیستم که بگویم تقلبی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: با تجربه‎ ای که از انتخابات ۸۸ داشتیم و در فضایی که به سر می‎ بریم، امیدوار هستیم که تخلفی صورت نگیرد، چراکه برای نظام هزینه دارد. نتایج آنها را همه دیدید، امیدوارم که از انتخابات ۸۸ درس بگیریم و برویم به سمتی اینکه جلوگیری کنیم از هر نوع تخلفی که صورت می‎ گیرد تا شاهد یک انتخابات پرشور باشیم.

اقتصاد کشور باید حداقل آسیب‎ پذیری را نسبت به تحریم‎ های خارجی داشته باشد

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در خصوص عملکرد شورای نگهبان گفت: امیدواریم شورای نگهبان در چارچوب قانونی عمل کند و اینکه چطور عمل می کند را باید از خودش بپرسید؟

عارف در خصوص برنامه‎ هایش درباره تحریم‎ های برون‎ مرزی و تحریم‎ های داخلی گفت: تحریم‎ های برون‎ مرزی را باید به عنوان واقعیت بپذیریم و تلاش‎ مان این باشد که با آن مقابله کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید به یک اقتصاد پایدار برسیم، اذعان کرد: اقتصاد کشور باید حداقل آسیب‎ پذیری را نسبت به تحریم‎ های خارجی داشته باشد، چراکه این را در توان کشور و خودمان می‎ بینیم که انشاالله برویم به سمت داشتن یک اقتصاد با رشد ۸ درصدی با ایجاد یک میلیون شغل حداقل در سال، تک نرخی کردن بیکاری و تک رقمی کردن بیکاری همچنین کاهش نرخ تورم.

تورم در حالت مطلوب باید یک رقمی باشد

این کاندیدای اصلاح طلب متذکر شد: معتقدم تورم در حالت مطلوب باید یک رقمی باشد؛ البته من وعده آن را نمی‎ دهم که در دو یا سه سال آینده آن را یک رقمی کنم.

عارف با بیان اینکه ایران در حال حاضر جزو ۱۰ کشور دنیاست که با تورم دو رقمی روبروست، اظهار داشت: تورم دو رقمی در شأن کشورمان نیست و باید این مسئله را به طور جدی حل کنیم.