به گزارش پارس به نقل از ایسنا، علی مطهری طی نشستی صمیمانه با دانشجویان که ظهر امروز ۱۴ اردیبهشت در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، در پاسخ به سوالی در خصوص آرایش سیاسی احزاب در فضای انتخابات و آمدن هاشمی رفسنجانی و خاتمی به صحنه، اظهار کرد: تا زمانی که کاندیداها ثبت نام نکنند نمی شود آرایش سیاسی نیروها را تبیین کرد؛ اما روشن است که فضای انتخابات دو حالت دارد، با حضور هاشمی یا خاتمی صحنه به شکلی خواهد بود و در صورت نیامدن آنها هم به شکلی دیگر.

مطهری ادامه داد: من اطلاعی ندارم که آقای هاشمی قصد دارند وارد عرصه انتخابات شوند یا خیر اما به نظرم هاشمی اگر بیاید به صلاح کشور است، ما در دوران بحران و شرایط اضطراری قرار داریم؛ سیاست، اقتصاد و فرهنگ انسان با تجربه را می طلبد؛ فرصت آزمون و خطا نداریم. من خودم به آقای هاشمی پیشنهاد دادم که در صحنه انتخابات حاضر شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ابراز این عقیده که مشایی رجل سیاسی نیست تصریح کرد: رییس جمهور باید کسی باشد که بتواند در مورد موضوعات مختلف اظهار نظر کند و آدم پخته ای باشد.

وی گرایش های سیاسی مشایی را غیر پخته خواند و مدعی شد: « او گفته است دوران اسلام گرایی گذشته است؛ چون طالبان و القاعده هم از اسلام می گویند؛ او از اسلام مورد نظر ایران صحبت می کند، از اسلام ایرانی، می گوید اسلام یعنی عشق و محبت به انسان ها. » مطهری سپس چنین عقایدی را انحراف تلقی کرد.

مطهری افکار مشایی را ویژه خواند و ادعا کرد: صلاح نیست که او در جایگاه ریاست جمهوری قرار بگیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خصوص تخریب هاشمی رفسنجانی گفت: تجربه نشان داده است که تخریب اثر معکوس دارد؛ هر چه تخریب ها علیه شخصی بیشتر شود گرایش مردم به او بیشتر خواهد شد؛ همان طور که نظرسنجی ها نشان می دهد هاشمی از پایگاه اجتماعی بالایی در میان مردم برخوردار است.

وی ضمن مخالفت با صحبت های اخیر وزیر اطلاعات ادعا کرد که این اظهارات موجب تشویش اذهان عمومی می شود و این حرف ها را با تدبیر و حکمت یک وزیر اطلاعات ناسازگار دانست.

مطهری با بیان اینکه وزیر اطلاعات گفته است ما بر آقای خاتمی منت گذاشته ایم که او را حصر خانگی نکرده ایم، ابراز عقیده کرد: شما راجع به دو نفر دیگر هم کار اشتباهی کرده اید که بدون محاکمه آنها را حصر خانگی و از حقوق اجتماعی شان محروم کردید؛ آقای مصلحی طوری صحبت می کنند که گویی خودشان بی میل نیستند تا فتنه ای دیگر رخ دهد.

وی در خصوص پیگیری صحبت های وزیر اطلاعات در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس می تواند تذکر بدهد یا از وزیر مربوطه سوال بکند؛ بهتر است فتنه گر بودن یا نبودن افراد را بر عهده مردم بگذاریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مناظره ای که میان دو تن از کاندیداهای ریاست جمهوری در سال ۸۸ پخش شد، اظهار کرد: مناظره ای که در انتخابات گذشته انجام شد با عقل در تناقض است، عده ای می گویند افشاگری کار خوبی است، اما اگر کسی به عقل خود مراجعه کند و ببیند که اگر در مقابل ۵۰ میلیون نفر از شخصی بپرسیم مال و اموالت را از کجا آورده ای، کار درستی است یا خیر؟

مطهری همچنین با بیان اینکه فرهنگ اعتراض و تظاهرات در کشور ما وجود ندارد، تصریح کرد: ما هر اعتراضی را اعتراض علیه نظام می دانیم؛ در صورتی که این غیر قابل قبول است.

وی در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه آیا دغدغه ی پیگیری مجوز جهت اعتراض کارگران یا هر نوع اعتراض دیگری در بین نمایندگان مجلس وجود دارد یا خیر، گفت: اکثریت نمایندگان مجلس در این موضوع دغدغه ای ندارند و به آن اهمیت نمی دهند.

مطهری در خصوص رابطه علم و ایمان گفت: علم و ایمان مانند دو بالی است که انسان به وسیله آن به سوی کمالات حرکت می کند. اگر یکی از این دو نباشد انسان مانند پرنده ای است که یکی از بال هایش شکسته و نمی تواند درست پرواز کند؛ علم روشنایی است و ایمان حرارت و گرمی آن.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایمان بدون علم را موجب جمود دانست و با اشاره به سخنان شهید مطهری افزود: علم زیبایی عقل است و ایمان زیبایی روح، علم سرعت می دهد و ایمان جهت، علم ابزارساز است و ایمان انسان ساز.

مطهری با بیان رابطه علم و ایمان در دوران ستمشاهی یادآور شد: در آن زمان همه در تلاش بودند که بین علم و ایمان فاصله بیفتد، این که جوانان ما عالم شوند، اما متدین نشوند؛ فضای دانشگاه ها این گونه بود و می ترسیدند از اینکه عالمانی با تدین در صحنه جامعه حاضر شوند.

وی ادامه داد: بعد از آنکه دانشجویان باحجاب در فضای دانشگاه ها حضور پیدا کردند سران حکومت ورود آنان را به دانشگاه ممنوع کردند و حتی فضای دبیرستان ها نیز با حضور دختران و پسران مختلط شد و همه این تلاش ها به خاطر این بود که دانشجویان متدین و با ایمان رشد پیدا نکنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تضاد میان علم و ایمان اصل ریشه در اروپا دارد، اظهار کرد: در آنجا تضادی بین علم و ایمان قائل بودند و ریشه این سخن به کتاب مقدس آنان، تورات برمی گردد.

مطهری با اشاره به اینکه دنیای اسلام در قرن چهارم و پنجم هجری بزرگ ترین تمدن عالم را داشت، خاطر نشان کرد: رمز پیشرفت اروپاییان برخورد و ارتباط آنان با مسلمانان بود و بعضی تعالیم اسلام برای آنها جاذبه داشت.

وی در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی از سال های قبل از انقلاب وجود داشت، اظهار کرد: به نظر من بعد از انقلاب هم دانشجو باید بیدار و هوشیار باشد و از نقاط ضعف جامعه با خبر بوده و از حقوق مردم دفاع کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به خاطر ویژگی هایی همچون جوانی و باقی ماندن فطرت الهی، روحیه حق پذیری، انصاف که در جوانان و دانشجویان وجود دارد و اینکه هنوز بار زندگی بر دوش آنان سنگینی نمی کند و فرصت پرداختن به مسایل اجتماعی را دارند، می توانند در جامعه نقش موثری را ایفا کنند.

وی با اشاره به نقاط آسیب پذیر جوانان و دانشجویان عنوان کرد: غلبه کردن احساس بر عقل یکی از نقاط ضعف جوانان است؛ دوران جوانی دوران خشم و شهوت است و همین موضوع خطر ابزار واقع شدن را برای آنان فراهم می کند؛ گاهی دانشجو دچار علم ناقص است؛ از طرفی علمش از عامه مردم بیشتر است و از طرف دیگر در موضوعی خاص صاحب نظر نیست.

مطهری با تبیین نقش مهم دانشجو در جامعه، ادامه داد: به همین دلیل است که ما مشاهده می کنیم همه دولت ها از دانشجویان به نفع خودشان استفاده می کنند؛ در دوران اصلاحات این مطلب به طور ویژه ای نمود پیدا کرد.

وی در ادامه این جلسه در واکنش به اظهارات دانشجویی مبنی بر اینکه اصول گرایان مبنای تفکر خویش را آثار شهید مطهری قرار می دهند، اظهار کرد: به نظر من این گونه نیست و در برخی موارد می بینم نگاهی به اندیشه های ایشان ندارند؛ نگاه شهید مطهری نگاه وسیعی است؛ در بحث آزادی بیان معتقد است در جمهوری اسلامی احزاب غیر اسلامی هم مشروط به شرایطی خاص می توانند فعالیت داشته باشند؛ اما چنین نگاهی در قانون اساسی وجود ندارد، البته ایشان قبل از تدوین قانون اساسی به شهادت رسیدند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: به نظرم در زمان کنونی، فضای مربوط به آزادی بیان فضای مناسبی نیست.

مطهری در خصوص تعطیلی زودهنگام دانشگاه ها ابراز عقیده کرد: تعطیلی دانشگاه ها کار درستی نبوده است و حساسیت زیاد روی این موضوع ضرورتی ندارد؛ این گونه کسانی که قصد انجام کاری خاص را هم نداشته اند تصمیم می گیرند کاری کنند؛ نظام ما متزلزل نیست که با چند شعار و نقد از هم فرو بپاشد؛ من شخصا مخالف این موضوع هستم.