به گزارش پارس به نقل از فارس، محمدرضا عارف امروز در جلسه پرسش و پاسخ با مردم گرگان در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکره با آمریکا، اظهارداشت: مقام معظم رهبری در سخنان نوروزی خود، راهبردها را مشخص کردند، ما اهل تعامل بوده و با کشورهایی که به رسمیت می شناسیم، منعی برای مذاکره نداریم.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مذاکرات با آمریکا باید در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی باشد، افزود: اکنون زمان مذاکره با آمریکا نیست، زمانی که رقیب ما بدون پیش شرط آماده مذاکره باشد ما هم مذاکره را می پذیریم.

وی ادامه داد: اصلاحات جریان اصلی انقلاب بوده و با استناد به قانون اساسی و ارزش ها و راهبردهایی که مقام معظم رهبری مشخص کرده، فعالیت می کند.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: در برخی از استان ها، نیروهای امنیتی، فضا را امنیتی کردند که امیدواریم در روزهای آینده از شدت این فضا کاسته شود.

عارف در پاسخ به سوالی در خصوص نادیده گرفتن قانون در جامعه تصریح کرد: مشکل اختلاف نظر در قانون نیست، مشکل اصلی کنار گذاشتن قانون است.

به گفته وی سازمان های نظارتی مانند سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی اقتصاد کنار گذاشته شدند که اگر این اتفاق نمی افتاد تورم هم تا این اندازه لجام گسیخته نبود و عملکرد دولت با نظارت این گونه نهادها صورت می گرفت.

این نامزداحتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر این نهادها حضور می داشتند، دولت به راحتی دست در جیب بانک مرکزی نمی کرد.

عارف در ادامه تاکید کرد: ظرفیت های قانونی خوبی در کشور وجود دارد اما با این وجود، بخشی از کارخانجات تعطیل شدند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص هدفمندی یارانه ها گفت: قرار بود ۳۰ درصد درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به سمت تولید هدایت شود که متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد.

عارف با اشاره به اینکه اصولگرایان در یک اقدام تاکتیکی حساب دولت را از اصولگرایان جدا کردند، گفت: رمز موفقیت اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری عملکرد ۸ ساله اصولگرایان است.

معاون اول دولت اصلاحات ادامه داد: رقیب اصلاح طلبان در این دوره از انتخابات، اصولگرایان نیستند بلکه عدم حضور مردم در انتخابات رقیب جدی اصلاح طلبان به شمار می رود.

عارف با اشاره به شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی توسط مقام معظم رهبری برای سال ۱۳۹۲ نام گذاری شده است، تاکید کرد: امسال فرصتی برای حضور پرشور ما در انتخابات است.

وی با بیان اینکه برنامه مدونی تحت عنوان ایران آینده تدوین کرده ام که در زمان تبلیغات انتخاباتی آن را در اختیار مردم قرار می دهم، افزود: یکی از اولویت های من ایجاد ۲۰۰ هزار شغل از طریق توجه به ظرفیت های گردشگری است.

عارف با بیان اینکه یکی از دغدغه های اصلی جامعه ما بیکاری محسوب می شود ICT را یکی دیگر از اولویت های کاری خود برای ایجاد اشتغال در جامعه ذکر کرد.

وی بر استفاده از مزیت های جغرافیایی استان ها تاکید کرد و گفت: از نخستین روز آغاز به کار دولت با پدیده شوم فساد اقتصادی مبارزه خواهم کرد.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اصلاح طلبان سلامت خود را در گذشته نشان دادند و در دولت آینده هم تمام تلاش خود را برای مبارزه با فساد اقتصادی به کار می گیرند.

عارف سند چشم انداز ۲۰ ساله، قوانین برنامه توسعه و سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را مبنای فعالیت خود در دولت آینده ذکر کرد و گفت: توسعه نوار مرزی تا شعاع ۱۰۰ کیلومتر در اولویت توسعه اقتصادی دولت آینده قرار خواهد گرفت چراکه نوار مرزی کشور، سهم کمتری از توسعه و پیشرفت را دارد، با این رویکرد به خارج از مرز برای توسعه کشور را تغییر خواهیم داد.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، همراهی به جای تقابل را سیاست اصلاح طلبان در انسجام بین اجزای حاکمیت دانست و گفت: یکی از رمز های موفقیت برنامه سوم توسعه، همراهی مجلس پنجم و دولت اول خاتمی بود.

عارف بر مهار تورم، اشتغالزایی و رونق ۸ درصدی اقتصادی تاکید کرد و افزود: ایجاد سالانه یک میلیون شغل امکان پذیر است.

وی مسکن را یکی از مشکلات اساسی جوانان در آستانه ازدواج دانست و گفت: ۳۰ درصد ازدواج ها در سال اول منجر به طلاق می شود که برای برطرف کردن این معضل اجتماعی راه کارهای اساسی باید اندیشیده شود.

عارف شعار دولت خود را، معیشت، منزلت و عقلانیت ذکر کرد و گفت: با توجه به تجربه هشت سال گذشته اگر عقلانیت هم به تنهایی انتخاب می شد بازهم کفایت می کرد.

عدم حضور اصلاح طلبان در انتخابات یعنی بازی در میدان رقیب / جریان اصلاحات متکی به فرد نیست

نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اصلاحات را جریان اصیل انقلاب دانست و گفت: عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری یعنی بازی در میدان رقیب بنابر این ما باید در انتخابات پیش رو حضور موثر داشته باشیم.

عارف اظهار داشت: اصلاح طلبان قبل و بعد از انقلاب حضور پررنگ در همه صحنه ها داشتند و گاهی اوقات هزینه های غیرضروری نیز به این جریان تحمیل شد.

وی با اشاره به انتخابات سال ۱۳۸۸ افزود: بعد از این انتخابات، جوانان بی انگیزه شده و جو دانشگاه ها توأم با بی تفاوتی شد.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: در چنین فضایی بحث از انتخابات مجلس نهم به میان آمد و در « بنیاد امید» که با شعار « اخلاق و خرد ورزی» فعالیت می کند و مکمل « بنیاد باران» است این بحث ها مطرح شدند.

عارف خاطر نشان کرد: در این جلسات بحث های جدی در خصوص حضور در انتخابات مجلس نهم مطرح شد تا اینکه بتوانیم انگیزه لازم را برای مشارکت اصلاح طلبان و ارائه لیست توسط آنها در این دوره از انتخابات مجلس ایجاد کنیم.

به گفته وی؛ اصلاحات یک جریان اصیل انقلاب است و حیات آن بستگی به حضور آن دارد.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: نتیجه بحث ها برای حضور در انتخابات مجلس نهم این بود که اگر در این دوره از انتخابات مشارکت می کردیم فراکسیون ۶۰ تا ۷۰ نفری را در مجلس نهم تشکیل می دادیم.

* نمایندگان اصلاح طلب در مجلس نهم نقش کلیدی ایفا می کنند

عارف خاطرنشان کرد: نتیجه جمع بندی ها در بین اصلاح طلبان بر عدم حضور و عدم ارائه لیست بود و ما هم نتیجه این جمع بندی را پذیرفتیم.

وی گفت: اکنون کمتر از ۱۰ نماینده اصلاح طلب در مجلس نهم حضور دارند که در کمیسیون های مختلف نقش کلیدی ایفا می کند.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: بعد از انتخابات مجلس نهم به این نتیجه رسیدیم که در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت فعال داشته باشیم به همین دلیل از خرداد سال گذشته جلسات خود را با جمع محدودی از گروه ها و به خصوص دانشجویان آغاز کردیم.

عارف تصریح کرد: این جلسات تند و چالشی برگزار می شدند تا سرانجام ظرف مدت دو ماه توانستیم نتیجه خوبی از آن که مشارکت فعال در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است به دست بیاوریم.

* عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری یعنی بازی در میدان رقیب

وی تأکید کرد: عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری یعنی بازی در میدان رقیب بنابراین ما باید در انتخابات پیش رو حضور موثر داشته باشیم.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: با برخی از بزرگان اصلاح طلب در این رابطه مذاکراتی انجام دادیم و با وجود اینکه فضا همچنان بسته بود جلسات خود را برگزار می کردیم.

عارف تأکید کرد: اصلاح طلبان نمی توانند نسبت به انقلاب و کشور بی تفاوت باشند لذا با سازوکار قانونی در صدد ایجاد اصلاح هستند.

عارف اظهار داشت: بر خلاف اعتقادات اظهارات اولیه برخی از اصلاح طلبان که به دنبال تحریم انتخابات بودند اکنون دیگر بحث تحریم انتخابات مطرح نیست و برای اینکه در رسانه ها این گونه عنوان نشود، عارف نامزد انتخابات شد خودم سید محمد خاتمی را مطرح کردم و بعضی دیگر از دوستان نیز خواهان حضور هاشمی شدند.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: جریان اصلاحات یک پروسه بوده و متکی به فرد نیست.

عارف خاطر نشان کرد: با توجه به برخی شواهد که گویای عدم نامزدی خاتمی و هاشمی در انتخابات بودند و با توجه به تجربه شکست اصلاح طلبان در انتخابات سال ۱۳۸۴ به دلیل تعدد نامزدها بحث اجماع را مطرح کردیم.

عارف ادامه داد: در چنین شرایطی خاتمی مجمع مشورتی با حضور ۴۰ نفر از اصلاح طلبان را تشکیل داد که جلسات آن شنبه ها برگزار می شد.

* هنوز فضای استان ها انتخاباتی نشده است

وی با بیان اینکه بهمن ماه سال گذشته بحث تشکیل ستادهای استانی برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد با مشکل امنیتی بودن فضای برخی از استان ها مواجه شدیم.

عارف گفت: متأسفانه با وجود ۴۰ روز مانده به انتخابات هنوز فضای استان ها انتخاباتی نشده است.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأخیر در تصمیم گیری را یکی از مشکلات انتخاباتی دانست و گفت: انتخابات یک پروژه و مشارکت در آن یک پروسه است که مهم تر از انتخابات به نظر می رسد.

* پیروزی اصولگرایان در انتخابات این دوره یعنی تثبیت قدرت

عارف با اشاره به عملکرد اصولگرایان در هشت سال گذشته خاطر نشان کرد: اگر جریان رقیب که هشت سال گذشته قدرت را در اختیار داشته در این دوره از انتخابات به پیروزی برسد حضور خود را در قدرت تثبیت می کند.

وی با اشاره به چهارمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا خاطر نشان کرد: اگر در این دوره از انتخابات صلاحیت ها براساس قانون بررسی شود اکثریت منتخبان شوراها از طیف اصلاح طلبان خواهد بود.

این نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه گزارش های نگران کننده ای در خصوص بررسی صلاحیت های نامزدهای شوراها به گوش می رسد، ابراز امیدواری کرد، این صلاحیت ها بر حسب قانون بررسی شود.