به گزارش پارس ، فارس به نقل از روزنامه لس آنجلس تایمز، « عبیدالله» یک شهروند افغان در بند زندان گوانتانامو روز گذشته در دادگاه فدرال آمریکا گفت که پس از بازرسی نیروهای امنیتی از سلول زندانیان و ضبط وسائل آنها از جمله نسخه هایی از قرآن اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

وی با اشاره به وضعیت نامساعد زندانیان در پی اعتصاب غذا گفت: « افرادی را دیدم که با مرگ فاصله ای نداشتند و آنها را برای تغذیه اجباری به مکانی منتقل می کردند. »

عبیدالله اظهار داشت: « من همچنین افرادی را دیدم که خون بالا می آوردند؛ هوشیاری خود را از دست داده و ضعیف تر و نحیف تر می شدند. »

وی تصریح کرد که آنچه باعث اعتصاب غذای زندانیان شد این بود که سربازان آمریکایی نسخه هایی از قرآن را ضبط کرده و به طرز نامناسبی با آن برخورد کردند.

بنا بر این گزارش، اظهارات عبیدالله بیشترین جزئیات را تاکنون درباره اعتصاب غذای زندانیان و علت آن فاش کرده است.

این گزارش افزود: مقامات نظامی اعلام کردند که در حدود ۴۸ دکتر و پرستار برای کمک به زنده نگه داشتن زندانیان و تغذیه دوباره آنها در زندان گوانتانامو حضور دارند.

این مسئله موجب شده تا بار دیگر انتقاد ها از « باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا به دلیل عمل نکردن به وعده های انتخاباتیش بالاگیرد.

کاخ سفید در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۹ اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا دستور تعطیلی زندان گوانتانامو در ۱۲۰ روز آینده را صادر کرده است.

با این حال، در نوامبر ۲۰۱۰ هنوز ۱۷۳ نفر در زندان گوانتانامو نگه داری می شدند. بیشتر زندانیان گوانتانامو تا کنون در هیچ دادگاهی متهم نشده اند.

واشنگتن زندان گوانتانامو را در سال ۲۰۰۲ و به بهانه نگه داری بازداشت شدگان جنگ افغانستان و بعدها جنگ عراق راه اندازی کرد. در سالهای بعد مستنداتی درباره استفاده از روشهای بحث انگیز شکنجه مانند غرق مصنوعی و محرومیت حسی در این زندان بخشی از فرهنگ ضد حقوق بشری رایج در آن را افشا کرد.