به گزارش پارس ، مهربه نقل ازشبکه المنار لبنان در تحلیلی با عنوان" چهار دلیل مانع دخالت نظامی آمریکا در سوریه می شود" اعلام کرد در فرماندهی ستاد مشترک ارتش فرانسه کسانی هستند که به صراحت می گویند فرصتهای کنار رفتن بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت ناچیز است و در واشنگتن، پاریس و لندن، درخواست آشکار برای کناره گیری رئیس جمهوری سوریه، دیگر موضوعی که پیگیری و دنبال می شود، نیست، این سخن یک شخصیت سرشناس و بلندپایه نزدیک به موسسه نظامی فرانسه است، این شخصیت سرشناس که در دستگاه دیپلماسی فرانسه در آمریکا و عربستان فعالیت کرده است، به نقل از نظامیان فرانسوی، امکان یا تصمیم آمریکا برای دخالت نظامی در سوریه را رد می کند.

این دیپلمات سابق به نقل از یک افسر در ستاد مشترک ارتش فرانسه می گوید عملیات نظامی آمریکا در سوریه، قابل اجرا نیست. وی می افزاید: دخالت هرگز رخ نخواهد داد، مگر در مواردی مانند استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی (ادعایی که هم اکنون غربی ها و متحدانشان علیه نظام سوریه مطرح می کنند) به نظر می رسد آنچه گزارشها از آن سخن می گوید، صرفا اشتباه در کاربرد سلاح از سوی برخی سربازان سوری است.

برخی افسران به این نکته اشاره می کنند که دخالت نظامی در سوریه به حدود ۳۰۰ هزار نظامی نیاز دارد که در حال حاضر امکان آن فراهم نیست، گذشته از آنکه دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که دو جنگ عراق و افغانستان را پشت سر گذاشته است، دوست ندارد وارد سومین جنگ شود.

در حالی که حمله زمینی از نظر آمریکا بعید است و هرگز در میز گفتگوها مطرح نیست، مخالفان سوری تحت پرچم ائتلاف مخالفان خواستار ضربات هوایی و موشکی علیه مواضع و مراکز راهبردی و حساس سوریه هستند که به گفته افسربلندپایه فرانسوی، بسیار خطرناک است، به طوری که وی خطر حملات موشکی و بمباران هوایی را به شبکه دفاع هوایی سوریه نسبت می دهد که روسیه به طور کامل آن را مدیریت می کنند.

این افسر می گوید افسران روسی در سکوها و سامانه های موشکهای ضد هوایی فعالیت می کنند که معنایش این است ایالات متحده آمریکا، در صورت دست زدن به حملات هوایی و موشکی به تاسیسات نظامی سوریه، در حقیقت ارتش روسیه را بمباران خواهد کرد که این مسئله را دولت اوباما که هرگز تحت هیچ شرایطی دست به چنین اقدامی نخواهد زد، درک می کند.

وی ابراز عقیده می کند علاوه بر حضور روسیه باید به نقش ایران اشاره کرد که مخاف دخالت نظامی در سوریه است.

این شخصیت فرانسوی می گوید تسلیح مخالفان سوری امکان ندارد، چرا که تجهیز گروههای مسلح از آن جهت که نمی دانیم در صورت درخواست از آنها برای توقف درگیری تصمیم به چه کاری خواهند داشت، امکان ندارد، نگرانی از افتادن آن به دست افراطیون القاعده و جبهه النصره، نگرانی قابل توجیهی است و رهبران سیاسی و نظامی غرب را مجبور می کند پیش از افتادن در این باتلاق خطرناک، بارها در این زمینه فکر کنند (به عواقب مسلح کردن گروههای ضد سوری بیندیشند) .

دیپلماتهای فرانسوی ادعا می کنند سلاح شیمیایی در بیش از چهل نقطه در سوریه نگهداری می شود که این موضوع رعب و وحشت را نزد تمام ارتشهای غربی به وجود آورده است.

فرماندهان نظامی فرانسه تاکید می کنند در صورت گرفته شدن تصمیم برای ورود به سوریه، به حدود بیست هزار نظامی و تامین مراکز استقرار این سلاحها نیاز است با توجه به اینکه، چنین عملیاتی مملو از خطرات است و می توان گفت غیر قابل اجراست و با شکست همراه می شود، بنابراین، سخنانی که درباره سلاح شیمیایی سوریه مطرح می شود در چارچوب فشار سیاسی و روانی بر نظام سوریه قرار دارد.

به گفته شخصیتهای نظامی و دیپلماتیک فرانسوی، در نهایت چهار دلیل مانع دخالت نظامی غربی ها در سوریه صرف نظر از تهدیدهای رسانه ای می شود:

اول: تمایل نداشتن دولت اوباما که از دو جنگ فارغ شده است برای ورود به سومین جنگ و نبود امکانات لازم در سایه نبود تمایل برای حضور نظامی در صحنه عملیاتی؛

دوم: حضور روسها در پایگاههای شلیک موشکی که مانع حملات موشکی و هوایی به آن می شود؛

سوم: حضور قوی ایرانی ها؛

چهارم: سیطره گروههای افراطی بر بدنه نظامی مخالفان سوری و نگرانی از سیطره آنها بر حکومت در صورت سقوط نظام سوریه

در نهایت به سخنان یک مقام بلندپایه فرانسوی اشاره می کنیم که روزنامه لوکانارد انشینیه نزدیک به سازمان اطلاعات فرانسه منتشر کرده بود، وی پس از حمله به سفارت فرانسه در طرابلس گفته بود حقیقت آن است که افراطیون زیادی در سوریه و همچنین لیبی حضور دارند.