به گزارش پارس ، ایسنابه نقل از پایگاه خبری عرب پرس، صدها تن از تندرو های تکفیری در استان الکرک در جنوب اردن با حمله به مقبره جعفربن ابیطالب (جعفر طیار) مقبره ایشان را به آتش کشیدند.

این مقبره که در منطقه المزار از توابع استان جنوبی الکرک قرار دارد به دست گروه های تکفیری به آتش کشیده شد. دولت اردن ضمن اختیار سیاست سکوت نسبت به این جنایت، از انتشار خبر حمله به مقبره جعفر طیار در رسانه های این کشور ممانعت کرده است.

توهین به صحابه

این در حالی است که جبهه تروریستی النصره، وابسته به القاعده مسئولیت حمله به مقبره حجربن عدی از صحابه امام علی (ع) در سوریه را به عهده گرفت.

جبهه تروریستی النصره با قرار دادن بیانیه ای در صفحه خود در پایگاه های اجتماعی مسئولیت نبش قبر حجر بن عدی، یکی از صحابه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) و انتقال بقایای آن در منطقه عدرا در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه را بر عهده گرفت.

در این بیانیه آمده است: به حمد خدا و به فضل و یمن سربازانمان توانستیم قانون خداوند را اجرا کرده و ادوات شرک را از بین ببریم و بقایای جسد حجر بن عدی را برای دفن از این محل منتقل کنیم چرا که بر اساس شرع اسلام ایجاد مقبره برای مردگان، شرک در پرستش خدا و عبادت قبور است لذا خارج کردن حجر بن عدی از این اصل اسلامی و ساختن معبد و مساجد برای وی خلاف قوانین الهی است و نیروهای ما به پاکسازی شهرک عدرا از این اقدامات مخالف شریعت اقدام کردند!

توهین به صحابه

از سوی دیگر، وزارت اوقاف سوریه نیز با صدور بیانیه ای حمله گروه های تکفیری و تروریستی سوریه به مقبره حجر بن عدی را محکوم و آن را تجاوز آشکار به حرمت اسلام و مسلمانان دانست.

در این بیانیه آمده است: گروه های تروریستی تکفیری عمدا به مقدسات اسلامی و مسیحی حمله می کنند و کسانی که پشت این حملات قرار دارند دشمنان امت عرب و اسلام هستند.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان پیشتر نسبت به ادامه اقدامات گروه های تکفیری در نبش قبر اولیاء، صحابه و اهل بیت (ع) هشدار داده و اعلام کرده بود که حزب الله لبنان از مقبره حضرت زینب (س) در دمشق به منظور ممانعت از حملات گروه های تکفیری به این زیارتگاه حمایت می کند.

از سوی دیگر، آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان روز جمعه در اعتراض به حمله گروه های تروریستی سوریه به مقبره حجر بن عدی در سوریه اعلام کرد: تمامی کلاس های حوزه علمیه نجف امروز (شنبه) تعطیل است.

توهین به صحابه

یکی از طلاب حوزه علمیه نجف در این خصوص گفت: مراجع دینی تصمیم گرفتند به منظور محکوم کردن این اقدام همه کلاس های حوزه را روز شنبه تعطیل کنند.

همچنین حوزه های علمیه در واکنش به این حمله تروریستی با صدور بیانیه ای آن را محکوم کردند.

در همین راستا، جمعی از خطیبان جمعه نیز در استان ها و شهرهای مختلف عراق این جنایت گروه های تروریستی را محکوم کرده و آن را ننگی بر پیشانی عاملان این جنایت دانستند.

توهین به صحابه

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، خضیر الخزاعی، معاون رئیس جمهوری عراق، صالح الحیدری، رئیس دفتر اوقاف شیعیان عراق و جمعی دیگر از مسئولان بلندپایه عراقی نیز با صدور بیانیه های جداگانه این اقدام گروه های تروریستی را محکوم کردند.