به گزارش پارس به نقل از مهر، محمدرضا عارف جمعه شب در همایش حماسه سیاسی، انتخابات و رسانه که در محل تالار حافظ بجنورد برگزار شد، حضور حداکثری و همه سلایق سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا را نیاز فعلی کشور دانست و افزود: انقلاب اسلامی ایران نیز با حضورمردم به پیروزی و موفقیت رسید.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب با تکیه بر مردم، حکومتی بر محور جمهوریت و اسلامیت تشکیل داد، اظهار داشت: در حال حاضر نیز در این برهه از انقلاب نیازمند تکیه بر مردم برای خلق حماسه ای ماندگار هستیم.

معاون اول دولت اصلاحات در ادامه رعایت اخلاق انتخاباتی را یکی از مولفه های مهم خلق حماسه ذکر کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر اخلاق انتخاباتی در کشور به یک کیمیا تبدیل شده و می بایست این روند تا فرصت باقی است؛ تغییر کند.

وی از تدوین منشور ۱۰ ماده ای اخلاق انتخاباتی توسط ستاد خود خبر داد و گفت: این منشور انتخاباتی در ۱۰ بند، بر محوریت قرار دادن اصول اخلاقی در مبارزات انتخاباتی تهیه شده و دارای اصولی چون اصلاح طلبی، رفتار درچارچوب قانون، گفتار بر مدار صداقت و تصمیم بر مبنای عقلانیت، میزان رای ملت، منافع و امنیت ملی و… است.

عضو شورای انقلاب فرهنگی در ادامه بر همدلی، همفکری و همکاری تمامی جناح های موجود در کشور برای خلق حماسه سیاسی تاکید کرد و افزود: شکست اینجانب در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم به منزله شکست اصلاحات نبوده و جریان اصلاحات با ماموریت اصلاح مستمر امور کشور در راستای پیشرفت و توسعه پایدار همواره حضور خواهد داشت.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نامزدی اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات عنوان کرد: در صورتی که ایشان توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شوند با تمام توان با وی رقابت خواهم کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به سوالی درمورد برنامه وی برای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نیز اظهار داشت: هر طرحی که در کشور اجرا شده می بایست با تحلیلی کارشناسی و درست ادامه یابد و بر این اساس طرح هدفمندی یارانه ها نیز با برخی اصلاحات ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز فاز نخست این طرح به درستی اجرا نشده و سهم بخش صنعت پرداخت نشده است که در این زمینه می بایست با اجرای کامل فاز نخست، ارزیابی جامعی از نتایج آن صورت گیرد و پس از آن نسبت به اجرای مراحل بعدی اقدام کرد.

به گفته عارف در صورت پیروزی در انتخابات دولت او در توزیع مساوی یارانه ها تجدید نظر کرده و اولویت توزیع یارانه ها با اقشار آسیب پذیر خواهد بود.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد جایگاه مطبوعات در کشور به بحث مطبوعات پرداخت و عنوان کرد: متاسفانه در سال های اخیر پروسه اخذ مجوز برای نشریات و رسانه ها بسیار طولانی و مشکل شده است.

نامزد احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه به طور کامل به جریان آزاد اطلاعات اعتقاد دارد، اظهار داشت: نظام ما ظرفیت پاسخگویی به تمامی افکار و گروه ها حتی گروه های چپ ملحد را نیز دارد و می بایست به تمامی این گروه ها اجازه اظهارنظر داده شود.

عارف اضافه کرد: متاسفانه در حال حاضر سیاست حذف در قبال رسانه ها و نشریات غیرهمسو در پیش گرفته شده و این روند برای کشور آسیب زا است.

وی با تاکید اینکه البته رعایت خطوط قرمز و منافع ملی و امنیتی بر همه رسانه ها فرض است، تصریح کرد: رعایت خطوط قرمز مسئله ای روشن است اما برخوردهای سلیقه ای با رسانه ها، جریان اطلاعات را به سمتی نادرست هدایت می کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی در مورد احتمال پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: البته هنوز موعد رسمی تبلغیات و اعلام کاندیداتوری آغاز نشده اما نظرسنجی ها حاکی از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به شور و نشاط انتخاباتی کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تحرک انتخاباتی همانند انتخابات سال ۸۸ در کشور وجود ندارد که مهمترین علت بروز این مشکل نیز برخوردهای سیاسی و غیرمنطقی با فعالین و جناح های سیاسی موجود در کشور است.

عارف اضافه کرد: در حالی که کمتر از دو ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، فضای حاکم بر کانون های سیاسی و دانشجویی به هیچ عنوان مناسب نبوده و در این میان به جای فعال کردن کانون های دانشجویی، کلاس ها فشرده برگزار می شود تا پیش از موعد انتخابات، دانشگاه ها تعطیل شده باشد.

وی حضور نامزدهای ریاست جمهوری در محیط دانشگاه ها و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی را از جمله راهکارهای ایجاد شور و نشاط انتخاباتی دانست و گفت: باید همه تلاش کنند تا فضای کشور به سمت مشارکت حداکثری سوق داده شود.

معاون اول دولت اصلاحات تصریح کرد: البته فضای اقتصادی و مشکلات مردم نیز در بوجود آمدن این شرایط دخیل بوده، اما علت اصلی ایجاد فضای فعلی، عملکرد نادرست در مواجهه با فعالین و جنبش های سیاسی در سال های گذشته بوده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در زمینه برنامه ایشان برای پیشرفت و توسعه در استان خراسان شمالی عنوان کرد: این استان به لحاظ دارا بودن منابع طبیعی با ارزش، استعداد کشاورزی، مناطق گردشگری و… ظرفیت مناسبی برای سرمایه گذاری در این حوزه ها دارد.

عارف اضافه کرد: در صورت پیروزی در انتخابات سه برنامه توسعه گردشگری با محوریت افزایش اقامت و ماندگاری زائرین حرم مطهر امام رضا (ع) در این استان و پذیرش گردشگر از کشورهای اطراف به خصوص کشورهای آسیای میانه، ارتقای بخش کشاورزی با هدف صادرات از جمله در زمینه کشت پنبه و تولید ابریشم و توسعه بخش صنعت در خراسان شمالی در دستور کار خواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برنامه های وی در زمینه تحکیم بنیان خانواده با توجه به افزایش آمار طلاق در کشور نیز اظهار داشت: افزایش آمار طلاق در کشور واقعیتی تلخ است که مهمترین دلیل آن نیز مشکلات اقتصادی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بر اساس آمار حدود ۳۵ درصد از طلاق های اتفاق افتاده در کشور در سال های نخست تشکیل خانواده روی می دهد و ریشه غالب این طلاق ها نیز مشکلات اقتصادی و به تبع آن مشاجره ها و عواقب بعدی آن است.

وی رفع مشکل اشتغال جوانان، توجه جدی به آموزش جوانان در زمینه تشکیل خانواده، انجام

حمایت های مادی و معنوی هدفمند و صحیح از زوج های جوان، اقدامات فرهنگی متناسب و… را از جمله برنامه های خود برای تحکیم بنیان خانواده در کشور ذکر کرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه هنوز فاز نخست این طرح به درستی اجرا نشده و سهم بخش صنعت پرداخت نشده است که در این زمینه می بایست با اجرای کامل فاز نخست، ارزیابی جامعی از نتایج آن صورت گیرد و پس از آن نسبت به اجرای مراحل بعدی اقدام کرد.

به گفته عارف در صورت پیروزی در انتخابات دولت او در توزیع مساوی یارانه ها تجدید نظر کرده و اولویت توزیع یارانه ها با اقشار آسیب پذیر خواهد بود.