به گزارش پارس ، مهر به نقل از فاکس نیوز، آمریکا توان تخریبی بزرگترین بمب زیرزمینی (سنگر شکن) پنتاگون را افزایش داده است.

این بمب جدید که یک سوم بزرگتر از بزرگترین بمب سابق آمریکا موسوم به" مادر همه بمب ها" است ۳۰ هزار پوند وزن داشته و Massive Ordnance Penetrator نام دارد.

پیش از این بزرگترین بمب زیر زمینی آمریکا که مادر همه بمب ها نام دارد ۲۲ هزار پوند وزن داشت. فاکس نیوز مدعی شده که توان این بمب زیرزمینی با هدف نفوذ در تاسیسات زیر زمینی ایران افزایش پیدا کرده است.

بمب های زیرزمینی که در اصطلاح به آنها" بانکر باستر" (Bunker-Buster) می گویند برای نفوذ در تاسیسات زیر زمینی تولید می شوند و آمریکا در ظاهر برای هدف قرار دادن تاسیاست زیرزمینی ایران و در اصل برای حفظ توازن قوای خود با کشورهایی همچون چین و روسیه این نوع جنگ افزار را تولید و توان آن را افزایش می دهد.

افزایش توان این بمب پس از آن انجام شد که در سال گذشته میلادی روزنامه" وال استریت ژورنال" در گزارشی نوشت: نظامیان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که بزرگترین بمب غیرهسته ای این کشور نیز نمی تواند تأسیسات به شدت حفاظت شده زیرزمینی ایران را نابود سازد.

در سال گذشته اعلام شده بود که پنتاگون تلاش دارد با صرف ۸۲ میلیون دلار بودجه اضافی توان و اثربخشی این بمبها را افزایش دهد.