پارس به نقل از مهر؛ دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که با حضور چهار کاندیدا و همراه با استقبال بی نظیر مردم برگزار شد تبدیل به رویدادی ماندگار در تاریخ جمهوری اسلای ایران شد اما پس از اعلام نتایج انتخابات دو تن از نامزدها یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی نتایج انتخابات را نپذیرفتند تنش ها و ناآرامی هایی در سطح کشور بوجود آمد که واکنش ها و اظهارات گروهها و احزاب مختلف کشور را درباره اقدامات این افراد برانگیخت.

در ادامه اظهارات کاندیداهای مختلف این دوره از انتخابات ریاست جمهوری را درباره اقدامات این دو تن و نیز در خصوص عملکرد نامزدهای این دوره در قبال موسوی و کروبی در صورت رای آوری اشان را در زیر می خوانیم:

آل اسحاق: بین فتنه گران و اصلاح طلبان فرق قائل هستیم

یحیی آل اسحاق در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل با اشاره به وقایع سال ۸۸ گفت: به غیر از گروه های فتنه انگیز که سال ۸۸ ساختار شکنی کرده و اصالت انقلاب را زیر سئوال بردند و ظلم بزرگی را در حق این ملت روا داشتند بقیه احزاب و گروه ها از جمله اصلاح طلبان می خواهند در انتخابات شرکت کنند.

آل اسحاق گفت: جدای محتوای فکری آنها در هر نظامی جریانی که قانون شکن و ساختار شکن باشد مورد قبول نیست چرا که با فتنه و جریان انحرافی به نظر می رسد سنگ روی سنگ بند نشده و نمی توان به اهداف مورد نظر دست یافت.

وی در ادامه اظهار داشت: ما قطعاً بین فتنه گران و اصلاح طلبان فرق قائل هستیم و معتقدیم آنهایی که حرمت شکنی کرده اند و پا فراتر از خط قرمز نظام گذاشته اند نباید در انتخابات حضور داشته باشند.

نماینده بخش خصوصی در اتاق بازرگانی بیان کرد: هیچ کس قصد ندارد تفکر اصلاح طلبی را با متر فتنه و گروه های انحرافی زیر سئوال ببرد چرا که در انتخابات پیش رو باید همه سلایق حاضر باشند تا یک رقابت سالم را شاهد باشیم.

ابوترابی: به لحاظ اخلاقی نمی توان در یک کلام راجع به موسوی و کروبی صحبت کرد

حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد در نشستی با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در پاسخ به این سوال که نظر شما راجع به عملکرد « مهندس موسوی» و « حجت الاسلام کروبی» بعد از انتخابات ۸۸ ریاست جمهوری چیست؟ تاکید کرد: به لحاظ انسانی، اخلاقی و دینی صحیح نیست راجع به هر فردی در یک کلام صحبت یا اظهارنظر کرد.

باهنر: موسوی و کروبی با توبه نصوح هم راه بازگشت به نظام ندارند

محمدرضا باهنر در مصاحبه با یکی از رسانه ها در خصوص موسوی و کروبی گفت: من امروز سران فتنه را فقط همین دو نفر می دانم. البته دیگران نیز مؤثر بودند و خطاهای بزرگی هم کردند و حتماً باید خطاهای خود را جبران کنند، اما این دو نفر هیچ راه بازگشتی به انقلاب و نظام ندارند و حتی اگر توبه نصوح هم بکنند در نهایت می توانند مانند دو شهروند زندگی کنند. ولی اگر دیگران جبران خطا کنند می توانند بیایند و فعال سیاسی شوند.

وی همچنین در اینباره اظهار داشت: بنده ۱۳ میلیونی که به موسوی رأی داده اند را فتنه گر نمی دانم. حتی موسوی قبل از انتخابات با بعد از انتخابات دو فرد جدا هستند. معتقدم فتنه شروع شد و سران آن موسوی و کروبی بودند، باید تلاش کرد که از این ۱۳ میلیون، ۵.۱۲ میلیون نفر از این افراد اعلام برائت کنند.

باهنر در این زمینه اذعان داشت: وقتی رهبری بحث جذب حداکثری و دفع حداقلی را مطرح می کنند باید به آن عمل کنیم. عکس این مسأله نیز جالب است. مثلا سردسته جریان انحرافی می گفت ما ۱۳ میلیونی که به موسوی رأی داده که هیچ بلکه ۵ میلیونی که به ما رأی نمی دهند نیز جذب می کنیم. یعنی در عرصه اجتماعی اینگونه عمل می کنند، اما در بحث موضع گیری با فتنه صد بار هم طرف بگوید به موسوی رأی نداده ام می گویند دروغ می گویی!

وی در این خصوص گفت: ما بعد از انتخابات با چند نفر به دیدار مهندس موسوی رفتیم و گفتیم که شما ۲۰ سال کنار کشیده بودی و به دنبال زندگی و نقاشی بودی و الان ۱۳ میلیون رأی داری، باید قدر این رأی را بدانی. اگر می خواهی اپوزیسیون باشی ولی داخل نظام، می توانی حزب تشکیل بدهی و فعال سیاسی هم باشی، اما اگر می خواهی اپوزیسیون خارج نظام شوی همه ما نظام هستیم (همینطور به او گفتم) چون موسوی گله می کرد که رئیس ستاد من را دستگیر کرده است. گفتم اگر می خواهی خارج نظام باشی با تو برخورد می شود و دادگاه و زندان هم وجود دارد. بنده به موسوی گفتم قدر این ۱۳ میلیون را بدان چون این افراد به تو و نظام رأی داده اند. اما اگر بیرون نظام باشی و خیلی هم تند روی نکنی در بهترین شرایط می شوی نهضت آزادی.

پورمحمدی: سهم موسوی و کروبی در فتنه سال ۸۸ بالا بود

مصطفی پورمحمدی در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه آیا شما موسوی و کروبی را سران فتنه می دانید یا خیر، گفت: چگونه امکان دارد مهر تایید شورای نگهبان بر روی سران فتنه قرار بگیرد، چرا که کسی که سران فتنه باشد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نمی گیرد. .

وی گفت: موسوی و کروبی بازیگر و سرباز میدانی شدند که دیگران صحنه آن را آراسته بودند، چرا که آنان آفریننده فتنه نبودند و قدرت آفرینش فتنه را هم نداشتند، بنابراین معتقدم دشمنان برای ما نقشه های از پیش تعیین شده دارند. .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: دو روز بعد از انتخابات تلفنی با موسوی صحبت کردم وبه وی گفتم شما نخست وزیر جنگ و از یاران حضرت امام بودید، دوست ندارم شما در این بلوا گرفتار شوید و این برای شما در کشور خطرناک است.

پورمحمدی همچنین افزود: موسوی و کروبی سران فتنه نبودند ولی سهم آنها در فتنه سال ۸۸ بالا بود، اگرچه طراح اصلی این فتنه قدرتمندان جهانی بودند.

جهانگیری: پایان حصر موسوی و کروبی آرزوی ماست

اسحاق جهانگیری در مصاحبه با یکی از روزنامه های صبح کشور درباره موسوی و کروبی اظهار کرد: این آرزوی قلبی هر چهره انقلابی اصلاح طلب و بعضا غیر اصلاح طلب است که حصر آقای موسوی و آقای کروبی به پایان برسد. باید پیگیری کنیم. باید دنبال کنیم، مذاکره کنیم و همین طور زندانیانی که مربوط به انتخابات هستند. بالاخره این مساله همواره به عنوان یکی از مطالبات جریان اصلاح طلب است.

حدادعادل: محاکمه نکردن موسوی و کروبی تصمیم درستی بوده است

غلامعلی حداد عادل در یزد در پاسخ به سوالی مبنی بر محاکمه نشدن آقایان موسوی و کروبی و امکان نامزد شدن آنان در انتخابات ۹۲ گفت: این حرف نادرستی است. آنان در دادگاه ملت محاکمه شده اند و نیازی به محاکمه آنان نیست. و این تصمیم « عدم محاکمه در دادگاه» تصمیم درستی بوده است.

حدادعادل گفت: مبنای شورای نگهبان اثبات جرم در دادگاه نیست چراکه خیلی ها در دادگاه محکوم نشده اند ولی صلاحیت کاندیداتوری را ندارند.

وی در پاسخ به سولی مبنی بر رای ۷۵ درصدی دانشگاهیان به موسوی بنابر گفته نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها، گفت: من از اظهارات ایشان اطلاعی ندارم ولی باید از هر اتفاقی که در گذشته افتاده درس گرفت.

رضایی: موسوی و کروبی را عمله آمریکا می دانم

محسن رضایی که خود یکی از کاندیداهای دوره انتخابات ریاست جمهوری بود در « میز انتخابات» اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در خصوص دو رقیب خود میرحسین موسوی و مهدی کروبی در گفت: من آن دو را عمله آمریکا می دانم و در ۲۵ بهمن ۸۹ اعلام کردم اگر این دو نفر از مردم عذرخواهی نکنند مردم می توانند آنها را دستگیر کنند.

رضایی همچنین در این باره اظهار داشت: شاید برخی بگویند چنین اظهارنظری دیرهنگام بوده است، اما هیچ کس موضعی مانند من در برابر سران فتنه نداشته است؛ اعتقاد دارم برای اثر بیشتر بایستی مواضعم در این باره را به موقع مطرح می کردم و زمانش وقتی بود که به دستگیری آنان منجر شد.

حسن روحانی: اقدام فتنه گران در ۲۵ بهمن اقدامی خطرناک بود

حسن روحانی در مصاحبه با یکی از رسانه ها در خصوص حوادث ۲۵ بهمن سال ۱۳۸۹ اظهار داشت: حرکت ۲۵ بهمن گروهی فریب خورده کاملاً محکوم است و قوه قضاییه باید براساس وظایف ذاتی خود نسبت به این حرکت ضدانقلابی اقدام کند.

حسن روحانی افزود: حرکت ضداسلامی و ضد ملی ۲۵ بهمن از یک سو می خواست فریاد قاطعانه ملت ایران در روز ۲۲ بهمن را تحت الشعاع قرار داد و از سوی دیگر وسیله ای برای انحراف افکار مردم منطقه از دشمنان اصلی یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی و شکست اخیر آنان گردد.

روحانی در اظهار نظر دیگری در نطق خود در مجلس خبرگان رهبری بدون اشاره مستقیم به موسوی و کروبی گفت: اقدام فتنه گران در روز ۲۵ بهمن به بهانه حمایت از مردم تونس و مصر را اقدامی خطرناک و حساب شده برای سوء استفاده دشمنان بود که توسط رهبری معظم و با حضور حماسی مردم خنثی شد.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری همچنین درهمایش بانوان در پاسخ به سئوالی درباره رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی با تاکید بر این که ریشه همه مسائل به خروج کشور از فضای امنیتی بستگی دارد، گفت: برای این موضوع مقدماتی لازم است.

زاکانی: خیانت موسوی و کروبی در فتنه ۸۸ روشن است

علیرضا زاکانی در نشست خبری خود در شیراز، در خصوص با اشاره به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ اذعان کرد: اعتقاد من بر این است که اتفاقات سال ۸۸ یک حرکت برنامه ریزی شده از قبل بود که نظام سلطه و آمریکا از قبل خود را برای این حرکت آماده کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه شب انتخابات، موسوی در یک نشست خبری به خود تبریک گفته بود، یادآور شد: موسوی و کروبی سران داخلی فتنه هستند و خیانت موسوی و کروبی به کشور در فتنه ۸۸ روشن است.

این نماینده مجلس بیان کرد: متاسفانه اطرافیان اینها نیز عدم رعایت تقوای جمعی را پیشه کردند و با اینکه می دانستند تقلبی نشده این موضوع را مطرح نکردند و اخیرا اعلام می کنند که هیچ اتفاقی نیافتده بود.

وی با اعلام اینکه موسوی و کروبی سران داخلی فتنه هستند، بیان کرد: در همان هفته بعد از انتخابات به روشنی دریافتم که اینها هیچ استدلالی برای اعتراضات خودشان نداشتند.

وی با بیان اینکه تحلیل بنده، از جرم آنها نمی کاهد بلکه ابعاد فتنه را معلوم می کند، بیان کرد: تحلیلی که از فتنه دارم این است که موضوع فراجغرافیایی است و اصل آن در خارج طراحی شد.

سعیدی کیا: دادگاه باید در مورد سران فتنه بودن موسوی و کروبی قضاوت کند

محمد سعیدی کیا در نشست پرسش و پاسخی با دانشجویان دانشگاههای ایلام در پاسخ به سوالی در خصوص وقایع سال ۸۸ گفت: انتخابات سال ۸۸ یک حماسه سیاسی بود و شرکت ۴۰ میلیونی مردم در این انتخابات نیز تایید کننده این حماسه است.

سعیدی کیا ادامه داد: بستر فتنه در خارج از کشور شکل گرفت و الان هم دشمن در حال توطئه چینی برای انتخابات ۹۲ است.
وی اضافه کرد: با اشتباهاتی که هم برنده و هم بازنده انتخابات در سال ۸۸ داشتند فتنه شکل گرفت و خوشبختانه با رهبری هوشمندانه مقام معظم رهبری و حضور گسترده مردم این فتنه تمام شد.
وزیر سابق مسکن در دولت نهم بیان کرد: وضعیت سران فتنه را دادگاه باید روشن کند که آیا اینها سران فتنه هستند و یا خیر.

شریعتمداری: رئیس جمهور شوم گام های موثری در خصوص وضعیت کروبی و موسوی برخواهم داشت

محمد شریعتمداری در حاشیه دیدار مردمی اش در شهرستان یاسوج در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در مورد آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی از حصر خانگی در صورت موفقیت در انتخابات بیان کرد: اکنون آنچه از همه مهم تر است برگزاری یک انتخابات باشکوه و حداکثری است که در صورت این مهم، فضای امنیتی رنگ می بازد و فضای سیاسی پر رنگ تر می شود و در این صورت است که می توان در این مورد تصمیم گرفت.

شریعتمداری، پیگیری این موضوع را وظیفه جانبی رئیس جمهور دانست و تأکید کرد: در صورت رئیس جمهور شدم با همه توان وضعیت میرحسین و کروبی را پیگیری می کنم و قطعا گام های مؤثری برخواهم داشت.

عارف: با توجه به نامگذاری سال امیدوارم مشکل برادران بزرگوارم موسوی و کروبی برطرف شود

محمدرضا عارف در جمع دانشجویان دانشگاه شریف در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شخصی تا در خصوص حبس خانگی موسوی و کروبی چیست گفت: هر دوی این بزرگوار را از بزرگان انقلاب می دانم. کروبی از یاران نزدیک امام بود و موسوی نیز نخست وزیر زمان جنگ بود. در دوره معاون اولی ام بارها نزد مهندس موسوی رفته و از رهنمودهای او استفاده کرده ام. تعجب می کنم جامعه نمی تواند از حضور این دو استفاده کند و با توجه به نامگذاری امسال امیدواریم این مسئله حل شود.

عارف با بیان اینکه راهکار شرط گذاشتن برای پایان حصر موسوی و کروبی را مناسب نمی دانم گفت: شرط گذاشتن را صلاح نمی دانم اما امیدوارم فضا به سمت همدلی پیش رود.

فلاحیان: اعدام برای موسوی و کروبی کم است

علی فلاحیان در مصاحبه با یکی از رسانه ها در خصوص حادثه ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ گفت: محاکمه موسوی و کروبی به دلیل بازی کردن در پازل آمریکا و اسرائیل دردی را دوا نمی کند، زشتی این عمل برای مردم و آزادی خواهان باید به نوعی روشن شود؛ بعضی وقت ها انسان اقداماتی انجام می دهد که محاکمه، اعدام و زندان مجازات آن نیست.

فلاحیان با بیان اینکه آنها باید بگویند که ما چنین خیانت و اشتباه بزرگی را کرده ایم، گفت: جبران این اقدامات این نیست که کسی را بگیرند و زندان ببرند چرا که ما بحث شخصی نداریم، بلکه بحث ما موضوع آرمان های امام و رهبری، آرمان های انقلاب و خون شهداست، واقعا این جرم با این مجازات تطابق ندارد.

فلاحیان با بیان اینکه چرا مسئله ای به این بدیهی را این آقایان به آن توجه ندارند؛ ملت ها بیدار شده و آرمان های امام (ره) که همواره فریاد می زد که ملت ها باید دولت های ظالم را برکنار کنند، محقق شده است، گفت: امام راحل و رهبر انقلاب همواره عظمت اسلام و تهاجم استکبار را مورد اشاره قرار می دادند لذا باید از عظمت خود همواره دفاع کنیم، این مسائل همه در سایه تبعیت از اسلام، رهبری و حفظ وحدت تحقق پیدا می کند.

وی در پایان اظهار داشت: کسی که مدعی این آرمان باشد و یک دفعه به این آرمان خیانت کند، به نظر می رسد مجازات هایی مانند محاکمه و اعدام برای این گونه اقدامات موضوعاتی بسیار سطحی باشند.

قالیباف: سران فتنه با عذرخواهی هم نمی توانند برگردند

محمدباقر قالیباف در همایش میثاق با ولایت با اشاره به جلسه چهارم تیرماه سال ۸۸ در سالن برج میلاد، آن را آغاز فتنه خواند و گفت: در آن جلسه گفتم حواسمان باشد که انحراف و فتنه در دو لبه یک قیچی با شعار مخالف به دنبال بریدن ریشه اسلام هستند و جریان هایی در ظاهر شعار انقلابی می دهند و حتی داغ تر از حزب اللهی ها هستند و جلوتر از رهبری حرکت می کنند در حالی که همیشه تاکید رهبری بر آرام سازی و شفاف سازی بوده است، یعنی حرفی نزنید که باعث ایجاد تهیج و فرصت سازی برای فتنه گران شود. پس موضع نگرفتن در این مواقع همین قدر بد است که موضع بگیریم و جلوتر از رهبری بدویم.

شهردار تهران با بیان این که امروز برخی جریانات دیده می شوند که اهدافی غیر از اهداف حزب اللهی های متدین، دل داده و بی حب و بغض را دارند که جز گوش به فرمان رهبری نیستند، گفت: حزب اللهی های متدین معتقدندنه کندتر، نه تندتر و نه جلوتر و عقب تر از رهبری باید حرکت کرد و دنبال داد و ستد سیاسی نیستند، بلکه می خواهند از دین و انقلاب دفاع کنند.

قالیباف با اشاره به این که برخی می پرسند اگر سران فتنه عذرخواهی کنند، می توانند به صحنه برگردند، گفت: به طور کل این استدلال را غلط می دانم، چون همان طور که در حادثه عاشورا کسانی به عنوان سیاهی لشگر اشتباه کردند و به مراتب با کسانی که سران قضیه بودند و آگاهانه آمدند تفاوت می کنند در جریان فتنه نیز سران فتنه که آگاهانه به میدان آمدند بامردم عادی تفاوت می کنند.

وی افزود: این سوال را امروز کسانی می پرسند که روزی حتی رای برخی از توده مردم را باطل می دانستند و امروز سوال می کنند آیا سران فتنه با عذرخواهی می توانند بیایند در حالی که وقتی سران فتنه با قصد براندازی آمده اند در پیشگاه خدا و قانون مجرم هستند. پس این که بگوییم سران فتنه با عذرخواهی برگردند، حرف غلطی است.

کواکبیان: موسوی و کروبی محکومند/ برای آزادی اشان تلاش می کنم

مصطفی کواکبیان طی سخنانی در نهمین کنگره حزب مردم سالاری خطاب به موسوی و کروبی گفت: شما اشتباه کردید که فراخوان دادید، ما با هر اقدام خلاف قانون مخالفیم.

کواکبیان ادامه داد: من به عمد نام آقای موسوی و کروبی را می آورم، چرا که می خواهم بگویم که ما به عنوان نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس و یا خط امام (ره) همانگونه که سخنگوی فراکسیون اعلام کردند با اقدامات غیر قانونی مخالفیم.

دبیرکل حزب مردم سالاری همچنین اظهار داشت: کروبی و موسوی محکومند چرا که با اشتباه آنان جریان اصلاحات نیز آسیب دید چرا که اقدمات آنان نه به نفع منافع ملی و مصالح کشور و نه به نفع جریان اصلاحات است.

وی تصریح کرد: براساس قانون هر کس در این مملکت جرمی مرتکب شود باید با آن برخورد شود و براساس عدالت استثنا هم وجود ندارد.

وی با حمایت از وزارت کشور برای عدم دادن مجوز برای راهپیمایی ۲۵ بهمن گفت: تنها احزاب رسمی پروانه دار می توانند در خواست مجوز راهپیمایی داشته باشند بنابراین سران فتنه نه تنها حق درخواست مجوز از وزارت کشور را نداشتند؛ وزارت کشور هم نباید به خواسته غیرقانونی آنها پاسخ مثبت می داد.

کواکبیان همچنین در اظهارنظر دیگر در جمع نمازگزاران مسجد حضرت فاطمه زهرا (س) شهرستان ساری در پاسخ به سوالی درباره این دوتن گفت: در صورت رضایت رهبری، برای آزادی موسوی و کروبی از حصر خانگی نیز تلاش خواهم کرد.

لنکرانی: نظام با حبس خانگی موسوی و کروبی درباره آنها اغماض کرد

کامران باقری لنکرانی، در جمع بسیجیان خراسان جنوبی در خصوص وقایع سال ۸۸ گفت: بعضی افراد که نقش پشتیبان فتنه را ایفا کرده بودند و در محضر ملت افشا نشدند در فضای انتخابات آینده افشا خواهند شد.

باقری لنکرانی با حساس دانستن انتخابات آینده گفت: کسی که ادعای دفاع از رهبری می کند باید از یکسری آدم ها و چیزها تبری بجوید و کسانی که از فتنه حمایت کردند در انتخابات آینده تکلیف نظام با آنها روشن خواهد شد.

وزیر سابق بهداشت و درمان در دولت احمدی نژاد، در مورد موسوی و کروبی نیز اظهار داشت: نظر رهبری راجع به فتنه گران ۸۸ حکم مفسد است و حکم مفسد در اسلام کاملا مشخص است و نظام با حبس خانگی در مورد آنها خیلی اغماض کرده است.

وی همچنین در اظهارنظر دیگری در این خصوص در همایش گفتمان پیشرفت اسلامی گفت: موسوی، کروبی و خاتمی آلت دست فتنه گران و ضد انقلاب هستند که به قهقرا کشیده می شوند.

مشایی؛ نامه نگاری جریان منسوب به وی برای آزادی موسوی و کروبی

اگر چه رحیم مشایی تا کنون به صورت صریح درباره موسوی و کروبی اظهار نظر نکرده است، با این وجود حسین فدایی اظهار داشته که جریان منسوب به وی در ایام اتفاقات بعد انتخابات ۸۸ برای آزادی موسوی و کروبی نامه نگاری کرده است.

فدایی در گفتگو با مهر در این خصوص گفته است: جریان انحراف به ظاهر در افکار عمومی ضد فتنه تلقی می شود اما حقیقت این نیست، زیرا در همان روزهای فتنه بعد از ۲۲ خرداد سال ۸۸ این جریان به دنبال آزاد کردن سردمداران جریان فتنه بودند و در این مسیر بیش از ۲ بارنامه نگاری کرد، از طرف دیگر هیچ کجا موضع دقیق و شفافی علیه فتنه نداشتند و در برخی موارد اخباری هست که تلاش کردند با هم ارتباطات داشته باشند.

متکی: سران فتنه در امتحان الهی و آزمون دموکراسی مردود شدند

منوچهر متکی در همایش بررسی نقش نهم دی در مناسبت های بین المللی در قم، با اشاره به وقایع سال ۸۸ اذعان کرد: متاسفانه حادثه تلخ ۸۸، طعم شیرین حضور بی سابقه مردم در انتخابات را تلخ کرد و تحلیل غلط و ابتصال نامبارک به عرصه توطئه های بیگانگان توسط برخی ها، نگذاشت که در این جشن بزرگ حضور میلیونی مردم که پاسخی کوبنده به دشمنان بود به دلیل حادثه فتنه، احساس خرسندی کنیم.

وی ادامه داد: مدعیان پر روی غرب و سران فتنه در حق این ملت و انتخابات آنان ظلم کردند و با برگزاری بساط سرور و شادمانی از ایجاد فتنه در کشور و توهین به سید الشهداء دشمنان را خشنود ساختند، اما ولایت مداری مردم پاسخی بزرگ به فتنه گران بود به گونه ای که رادیو صهیونیست اعلام کرد که تا وقتی ملت ایران به فرمان رهبر خود هستند، اجازه هیچ اتفاقی را در کشور ایران نمی دهند.

وزیر سابق امور خارجه با اظهار اینکه سران فتنه در امتحان الهی و آزمون دموکراسی مردود شدند، گفت: ۹ دی روز بیعت مردم با رهبر معظم انقلاب و ولایت می باشد و مردم حماسه ای را خلق کردند که استکبار جهانی را از اهداف شومشان ناامید شاخت زیرا این انقلاب با خون شهداء و تلاش های امام راحل به ثمر رسیده و مردم قدر این رشادت ها را می دانند.

ولایتی: موسوی و کروبی قدرناشناسی کردند

علی اکبر ولایتی با اذعان به اینکه موسوی و کروبی نسبت به نعمت جمهوری اسلامی ایران ناسپاسی کردند، گفت: هر آنچه در گذشته در سوابق این آقایان به عنوان خدمت به جمهوری اسلامی ایران بود با این ناسپاسی ها و دنبال کردن نفسانیات عملا به باد رفت.

ولایتی در گفتگو با مهر در خصوص سرنوشت موسوی و کروبی تصریح کرد: سرنوشتی که این آقایان به آن مبتلا شدند تاسف بار است اینها در حقیقت قدرناشناسی کردند و نتیجه ناسپاسی به نعمت جمهوری اسلامی ایران این بود که نعمت هدایت از آنها سلب شد.

وی در ادامه بیان کرد: اگر این آقایان در کار سیاسی که شروع کردند و شکست خوردند حد و اندازه نگه می داشتند و در چارچوب منافع ملی و دینی حرکتی می کردند باید نتیجه انتخابات را قبول می کردند و به رای اکثریت تمکین می کردند اما این کار را نکردند و آنچه برسر آقایان آمد نتیجه ناشکری و ناسپاسی به جمهوری اسلامی ایران است.

ولایتی همچنین اظهار داشت: وقتی این آقایان در مواجهه با این نعمت ها ناسپاسی کردند و در تحقق اغراض شخصی شان نفسانیات را در پیش گرفتند تا جایی رفتند که وابستگی و دلبستگی بیگانگان که امری قبیح است را در عمل ممدوح شمردند و به اینجا رسیدند که هر آنچه در گذشته در سوابقشان به عنوان خدمت به جمهوری اسلامی ایران بود با این ناسپاسی ها و دنبال کردن نفسانیات عملا به باد رفت.