پارس؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 419698

  نگاهی به جریان«کارگزاران» و «دوم خردادی ها» نشان می دهد شخصیت محوری وجود ندارد و بایستی احتمالا در طیفی از آنها منتظر واکنش های تند و البته در بخش اعظم آن به سمت همگرایی بیشتر با نظام باشند.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- جریانات مختلف سیاسی معمولا شخصیت های محوری دارند که محوریت جریان و همچنین تعامل با حاکمیت را دنبال می کند.

  مرحوم آقای هاشمی مخصوصا از دور دوم ریاست جمهوری نمایندگی جریان تکنوکرات ها یا به تعبیر سیاسی تر آن «کارگزاران» را در دست داشت. در پی انتخابات سال 84 به تدریج، جریان دوم خرداد نیز به وی نزدیک شد و وی با پیوند «کارگزاران» و «دوم خردادی ها» عملا در کنار رئیس دولت اصلاحات ریاست این جریان در دست گرفت.

  هر چند این جریان در سال 88 تجربه خوبی از تعامل با نظام ندارد اما تجربه به آنها آموخته است با رفتار رادیکالی و خارج از چارچوب های قانونی نمی توانند به حیات سیاسی خود استمرار بخشند چنانچه در سال 88 بخشی از آنها یا انزوا پیشه کردند و یا به خارج از کشور رفتند.

  نگاهی به جریان«کارگزاران» و «دوم خردادی ها» نشان می دهد شخصیت محوری وجود ندارد و بایستی احتمالا در طیفی از آنها منتظر واکنش های تند و البته در بخش اعظم آن به سمت همگرایی بیشتر با نظام باشند.

  یقینا «بازی‌سازی سیاسی» از مهم‌ترین ویژگی‌های آیت‌الله هاشمی در سپهر سیاسی ایران بوده است. وی از ابتدای انقلاب به عنوان یک طراح و بازی‌ساز در عرصه رقابت‌های سیاسی کشور نقش داشته است. اما ایشان مشخصا در چند سال اخیر، گرانیگاه و تکیه‌گاه جریان موسوم به اعتدال و نیز اصلاح‌طلبان بوده است. بسیاری از موفقیت‌های این جریان مانند شکل‌گیری وحدت در انتخابات 92 با ضربِ دست ایشان به ثمر نشست. 

  حتی جریان‌های سیاسی که پس از وقایع انتخابات سال ۸۸ به نوعی از چارچوب و قواعد رسمی و قانونی نظام سیاسی ایران خارج شده بودند، برای بازگشت به قواعد داخل نظام، تمام تلاش خود را کردند تا از اعتبار و بلیط آقای هاشمی استفاده کنند.

  این‌که چه کسی می‌تواند در جایگاه ایشان تعامل جریان‌ها و احزاب وابسته به ایشان را مدیریت کند و کارکردهای ایشان را داشته باشد، باید کمی صبر کرد. اگرچه در ۲۴ ساعت گذشته اسامی چون آقایان حسن خمینی، سیدمحمد خاتمی و اسحاق جهانگیری به‌چشم می‌خورند، اما همه می‌دانیم در این جریان، شخصیتی حتی با فرسنگ‌ها فاصله در سطح اثرگذاری و اعتبار آیت‌الله هاشمی وجود ندارد.

  هاشمی نمی‌میرد

  میثم مهدیار- آقای اکبر هاشمی رفسنجانی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاثیرگذار 4 دهه اخیر تاریخ ایران در مسوولیت‌های مختلف بوده است؛ریاست مجلس، ریاست جنگ، ریاست جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام. شخصیت هاشمی و سوابق سیاسی و اجتماعی و خانوادگی‌اش او را به عنصر مهمی در تحلیل‌های سیاسی نخبگان و عوام تبدیل کرده است؛اما مساله ای که هاشمی را از باقی سیاستمداران ایران و جهان متمایز می‌کند، همت او در ثبت و انتشار خاطرات روزانه‌اش در کنار همه مشغولیت‌ها و دغدغه‌های کاری و اجرایی اوست. پیش زمینه این همت بلند، بینش و بصیرت منحصر به فردی است که کمتر در میان سیاستمداران و نخبگان ایرانی یا جهانی سراغ داریم. معمولاً سیاستمداران بعد از اتمام دوران مسوولیتشان در قالب کتابی خود نوشت یا به صورت تاریخ شفاهی، خاطرات و تجربیات سیاسی‌شان را منتشر می‌کنند اما جد و جهد آیت الله هاشمی در روزهای حیاتش برای روایت تک تک روزهای مسوولیتش در قالب بیش از 13 جلد کتاب قابل توجه است. این تلاش‌ها حتی باعث شکل گیری موسسه "دفتر نشر معارف انقلاب" با مدیریت فرزندان ایشان برای تسهیل گردآوری و انتشار خاطرات روزانه وی شد. در این تلاش‌هاست که می‌توان گفت آیت الله هاشمی نمی‌میرد بلکه در ذهن و زندگی آیندگان زندگی می‌کند.

  فرهنگ را آداب ، رسوم ، ارزش‌ها ، باورها و مناسکی می‌دانند که از گذشتگان به ما رسیده و خود آگاه یا ناخودآگاه به زندگی ما جهت می‌دهند. فرهنگ به راحتی ایجاد نمی‌شود و یا از بین نمی‌رود. برای تبدیل یک کنش و یک تجربه به فرهنگ باید این تجربه و کنش در طول زمان به‌وسیله افراد و نسل‌های مختلف تکرار شده باشد.

  هر قدر بسامد این تکرار بیشتر باشد می‌توانیم بگوییم که فرهنگ قوی‌تری شکل گرفته است. در حقیقت وقتی آداب و سنن و ارزش‌ها در طول زمان به صورت جمعی تکرار می‌شود به شکلی که در اثر این تکرار برای کسانی که در این فرایند حضور نداشته‌اند، صورتی طبیعی به خود می‌گیرد می‌توانیم بگوییم فرهنگ شکل گرفته است. بنابراین برای این که یک تجربه یا رفتار به تکرار بیانجامد باید به دست دیگران و نسل‌های آینده برسد.  

  ماندگار شدن تجربیات در ثبت و ضبط آن‌ها، به وسیله نشانه‌های تصویری و زبانی میسر می‌شود. البته فقط ثبت و ضبط کافی نیست و این نشانه‌ها باید در قالب یک روایت منقح شوند. با این روایت است که تاریخ متولد می‌شود. فرهنگ، ته نشین تکرار و انباشت تاریخ است.

  آیت الله هاشمی نمونه ایده آل یک بینش تاریخی در میان سیاستمداران و نخبگان ایرانی است.بینش تاریخی بصیرتی است که در آن درک می‌شود که «امروز» از آسمان نیفتاده بلکه امروز را انباشت دیروزها ساخته‌اند و آینده نیز از مسیر دیروز و امروز می‌گذرد. کسی که با چنین همتی به ثبت تاریخ می‌کوشد، آگاهانه در حال بنانهادن آجرهای بنای آینده است.

  او می‌داند که تاریخ است که فرهنگ را می‌سازد و فرهنگ است که هویت می‌دهد. هاشمی نه تنها تاریخ معاصر ما ایرانیان را ساخته بلکه هوشمندانه تلاش کرده است روایت این تاریخ را با قرائت خودش به نسل‌های آینده برساند و هاشمی را به یک «فرهنگ» تبدیل و خود را در دل تاریخ تکثیر کند.

  در این روایت نیز اگرچه مانند همه دیگر زندگینامه‌های خود نوشت، مؤلف قهرمان اصلی لحظات خوب قصه است و از همه بدی‌ها و کجی‌ها مبراست اما نباید شک کرد که  قرائت و روایت هاشمی از انقلاب و چهار دهه بعد از آن، قسمت عمده‌ای از فرهنگ و حافظه تاریخی نسل‌های آینده ما را برخواهد ساخت. از این جهت بینش و رفتار تاریخ گرایانه آیت الله هاشمی باید الگوی دیگر دولتمردان و نخبگان تاثیرگذار سیاسی و اجتماعی نسل اول انقلاب ما باشد تا در جمع این خاطره‌ها و تجربیات «حقیقت» تاریخ انقلاب صیقل بخورد.

    انقلاب، هاشمی و خناسان

  فرج الهی- رهبری در پیامشان برای فوت هاشمی از «وسوسه‌های خناسانی که در سالهای اخیر با شدت و جدیت» در پی بهره‎برداری از اختلافات هاشمی و ایشان بودند سخن گفتند. 

  هاشمی مبارز بود وقتی خیلی ها مبارز نبودند. زندان کشیده و رنج دیده بود،یار امام و انقلاب بود. 

  اما تعارف نکنیم! هاشمی در سالهای اخیر «کنار رهبری می نشست» اما «در برابر رهبری ایستاده بود»، شعار امام را می داد اما خلاف امام عمل میکرد! از فتنه 88 گرفته تا مذاکره با آمریکا و تحریف امام و افراطی خواندن حزب اللهی ها و تضعیف شورای نگهبان... . مهدی خزعلیِ ضدانقلاب و عیسی سحرخیز و هر آنکسی که با انقلاب و رهبری بد بود؛ زیر عبای هاشمی بود و مورد لطفش. 

  هر سخنرانی‌اش پر بود از نیش و کنایه و طعنه به جمهوری اسلامی و انقلاب و ارزش ها. بی بی سی و رادیو فردا و آمریکایی ها «رهبری را تندرو» و «هاشمی را میانه‌رو» می دانستند. او بود که وقتی رهبری میگفت به مذاکرات بدبین است، با صدای رسا اعلام میکرد به مذاکرات خوشبین است. او بود که حزب اللهی های که رهبری مدافعشان بود را «افراطی و تندرو» لقب داد و جرات تکرارش را به دیگران داد. او بود که سال 88 نامه بی سلام و والسلام به رهبری نوشت و کمتر از یک ماه پس از خطبه های رهبری باز هم از تریبون نمازجمعه از تقلب سخن گفت. 

  چه اتفاقی افتاد که «یارِ امامِ دهه شصت»، در سالهای گذشته یک تنه به پدر «تحریفِ امام» تبدیل شد؟

  چرا «عالیجناب سرخپوش» اصلاح طلبان و  «دشمن دوم خرداد»، آنقدر تغییر کرد که در دهه هشتاد و نود شد «پدر معنوی اصلاح طلبان»؟

  چه چیز باعث شد امام جمعه انقلابی و ضدآمریکایی تهران، به جاده صاف کن رابطه با آمریکا و تابوشکن مذاکره با آن تبدیل شود؟ و چرا هاشمی که اینقدر مورد تکریم امام و رهبری بود، مردود آزمون فرزندانش شد؟ فائزه یکجور، ماجرای رسیدگی به پرونده مهدی یکجور و... .

  وقتی تعبیر «خناسان» در پیام رهبری را شنیدم، ناخودآگاه یاد چاپلوسی های مشاوران و دوستداران مرحوم هاشمی در سالهای اخیر رسانه ها افتادم. یاد یادداشتهای امثال تیمورعلی عسگری ها، غلامعلی رجایی‌ها؛ عبدالرحیم اباذری‌ها،مسیح مهاجری‌ها و محمد هاشمی‌ها، البته مهم تر از آنها یاد سیاسیون پشیمان از انقلاب که بغض رهبری را در دل داشتند و توانستند هاشمی را از رهبری و انقلاب جدا کنند. 

   


   

  اکبر هاشمی رفسنجانی كارگزاران دوم خردادي ها
  • ناشناس
   پاسخ

   یه نوزادی رو عین مرحوم رفسنجانی درست کردند عمامه سفید گپی خودشه من فکر کنم بهترین اونه شما هم دیدید

   • ناشناس

    خدا وندبه اقاي رفسنجاني خيلي نظر داشت كه با عزت از دنيا برد وباعزترين مراسم كه باشركت جمعيت بي شمار انجام شدبرگذار گرديد

   • ناشناس

    افرادنادان وپست وغير منطقي توهين مي كند

   • ناشناس

    افرادنادان وپست وغير منطقي توهين مي كند

   • ناشناس

    برای بعضیام هم تو شبکه های اجتماعی لباسش رو کرده بودن تن ی میمون .حتما دیدن شما. الان با این تحلیل شما اگه اون ادم بمیره یعنی باید اون میمون رو بذارن جای اون فرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • ناشناس

    مگر اسرائيل مرده است كه مفسداتي ها . بي سرپرست شوند ؟!
    درست به همان طور كه از گذشته . سرپرستي آنان را به عهده داشت . اكنون هم همان وظيفه را به خوبي انجام خواهدداد !!!

  • پهپاد
   پاسخ

   با مرگ هاشمی، فتنه و نفاق در کشور بی پدر بود
   حالا باید منتظر ناپدری بود برای این یتیمان!

   • حسين

    ايت ا...رفسنجاني داناترين واينده نگرترين دربين سياستمداران ايران بودافراد عاقل ومنطقي وخير خواه جامعه نياز به هيچ چيز ندارند

   • عزیزالله روستای امیران اردستان

    فتنه گران از اول هم بی پدر بودند و برای همین است زیر عبا هاشمی و یا خاتمی قایم می شوندو اکنون هم عبا سید حسن را پبدا کردند

   • ناشناس

    درمورد این مثبت منفی ها هم باید متذکر شد که آکثرهم لایعلمون,اکثرهم لایعقلون,اکثرهم.....,این حرف قران است البته فتنه گر روچه به قران اونا به قول خودشون مدرن وروشن فکرن واین مدرنیته وروشنفکریشون رو هم از سر سپردگی به اسرائیل وترسشون ازآمریکا به دست اووردن.

   • مخمد

    چیه از ادمای ودوستدارن شاهی؟! یا اختلاس گران؟! هاشمی با توهین وتهمتها ازبین نمیره چون مث امام حسین جلو ظلمها وتهمتها ایستاد. دست از تخریب بردارین و ب اتخاد ملی فمر کنید شاه رفت بنی صدر رفت و احمدی نژادم رفت بهشتی و خمینی و هاشمی همیشه هستن فرهنک وافکارشون هستن تا قیامت

   • ناشناس

    خدا رحمت کند هاشمی

   • رستم

    جناب پهبادمن نمیدانم که ازکجاخط میگیری وچه خط وراهی داری امامابچه های دوره جنگ که درسنگرهای کمین دشمن که اندازه پرداب یه سنگ بادشمن سمینف به دست فاصله داشتیم خوب میدانیم که هاشمی چه نعمت بزرگ درقلب رزمندگانی بودکه بتوانندباشجاعت هشت سال درسنگرهای کمین دوام بیاورندوهیچ تردیدی به دل راه ندهندچون بزرگ مردی درقلب ان عزیزان بودوروحیه میدادکه نامش هاشمی بودوهمیشه زنده خواهدبودخناسانی که ازهاشمی بدمیگوینداینهاهمان درباریان چپه تراش شاه صالم هستندکه فقط نقابشان عوض کردندازیه طرف پول ومال مردم وبیت والمال رومی چاپندازیه طرف ضحن ادمهای ساده لومثل حضرت عالی روبتوانندنشانه بگیرندوگرنه به گفته امام ورهبری هاشمی به تنهای یه ملت بودامیدوارم که جوانان شجاع ایران همیشه هشیاروبیدارباشندونام هاشمی رادرقلب خودقاب گیرندونگذارندخناسان شاهنشاهی درقلبشان رخنه کنند

  • پهپاد
   پاسخ

   این اواخر هاشمی، در بهترین حالت تبدیل به پیرمردی #نادان شده بود.
   وگرنه باید بپذیریم #خائن بود.

   • ناشناس

    خجالت بکش جناب پهپاد ، هاشمی عزیز ازبین رفت و دستش از این دنیا کوتاه شد شماها هنوز ولکنش نیستی . واقعا خیلی روتون زیاده

   • ناشناس

    برو اول ادبیات تو درست کن در ضمن آقای هاشمی به اندازه ی نیم قرن خدمت به این مملکت کرده حالا کمی تغییر موضع سیاسی دادن جرم ؟ کمی منصف باش

   • ناشناس

    احتمالا جوان هستی
    این غرور دانایی که در خودت پرورش دادی عاقبت خوبی برایت رقم نمی زند.

   • ضدپهباد

    اشک پهباد جمعیت 4 میلیونی را ندیدی؟

   • ناشناس

    نادان جدوابادت میباشد

   • ابوالفضل

    نادان

   • دانش کمالی

    وای به روز شما که باعث ننگ ما هستید
    وای از شما که اسم مسلمان یدک میکشید
    خدا جواب شما رو میده
    رهبر معظم امام خامنی فرمود یکی از صمیمی ترین یارانم از دست دادم
    با عزت به ملکوت پیوست

  • ناشناس
   پاسخ

   در هر کار یاسخن نیت مهم است . ایا نیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نابودی نظام بودیا
   پیشگیری از نابودی نظام ؟ نویسنده مقاله اخر
   جواب بدهد .

  • صمد بهرنگی
   پاسخ

   برو بابا

  • مهرداد
   پاسخ

   کمتر توهین کنید لطفا

  • عقیل
   پاسخ

   چقدر بی ادب هستند بعضی ها زمانی که هاشمی بود شما کجا بودید

  • عقیل
   پاسخ

   البته پارس خبر مشخصه کدوم طرفی هست که این توهین ها رو درج میکنه حالا هاشمی رفته از پیکرش هم هراس دارند

  • ناشناس
   پاسخ

   هاشمی خیلی بزرگتر از این حرف هاست، هاشمی کاری کرد که اصلاح طلبان تندروی نادان حرفشون خریدار نداشته باشه و از اون ور سدی بود جلوی اصولگراهای تندرو که جز نک انگشت نمیدیدن، الان زمانه عوض شده تیرهای شیطان و وسوسه های شیاطین در روح و جان دشمنان چنان حلول کرده و قویه و چنان با نیروها و نثارش در رسانه ها تخم کینه و بغض و دودلی و شکاکی ریختن و با آب و ناز دارن پرورشش میدن که خیلی از جوونهای ما رو هم هدف قرار داده و حتی خیلی ها رو شکار کرده، کسانی که خوب میدونند دو قطبی کردن جامعه بهترین روش ضربه هستش، وقتی جنگ داخلی بیفته نیازبی به جنگ خارجی نیست یک سیستم مثل سرطان تمام سیستم رو آلوده و نابود میکنه

  • ناشناس
   پاسخ

   هاشمی خیلی بزرگتر از این حرف هاست، هاشمی کاری کرد که اصلاح طلبان تندروی نادان حرفشون خریدار نداشته باشه و از اون ور سدی بود جلوی اصولگراهای تندرو که جز نک انگشت نمیدیدن، الان زمانه عوض شده تیرهای شیطان و وسوسه های شیاطین در روح و جان دشمنان چنان حلول کرده و قویه و چنان با نیروها و انصارش در رسانه ها تخم کینه و بغض و دودلی و شکاکی ریختن و با آب و ناز دارن پرورشش میدن که خیلی از جوونهای ما رو هم هدف قرار داده و حتی خیلی ها رو شکار کرده، کسانی که خوب میدونند دو قطبی کردن جامعه بهترین روش ضربه هستش، وقتی جنگ داخلی بیفته نیازبی به جنگ خارجی نیست یک سیستم مثل سرطان تمام سیستم رو آلوده و نابود میکنه

  • مرتضی
   پاسخ

   بخدا قسم شما با رهبری هم نیستید معلوم نیست از کجا خط میگیرید نمیتوانید اگر نه پشت رهبر راهم خالی میکنید تا به اهداف پلیدتان برسید

   • مخمد

    اینا همونایی هستن ک به امام‌نامه نوشتن. بعد رفتن پشت یزید ازترس مرگ و‌بخاطر سکه . بعد عاشورا رفتن پشت مختار ازترس جانشان بعد رفتن پشت بنی زبیریان. بزرگان این جریان تهمت زن هم تو خارج ضد انقلابها و انگلستان هست ودرداخل هم بنی زیبر صفتان بی دین ک دین را وسیله ای برای قدرت و ثروت اندوزی میدانن

  • ناشناس
   پاسخ

   وقتی در مزلسمات تشریفات و مهم آیت الله هاشمی و رهبری عزیزمان هردو کنار هم بودند و لباس هایشان ست یکدیگر بود یعنی امکان ندارد هاشمی کاری را کند که مخالف و مخالفت رهبری را در بر داشته باشد حالا اینکه شما و دیگران چه میگویید بماند اما اختلاف نظر در هر خانواده ای هست و شما نیز همچون خناسین آتش بیار معرکه نشوید و بگویید چیزهایی بوده نه آقا بین رهبری و رفسنجانی هیچ جریانی که منجر بخ ناراحتی رهبری بشود نبوده است دشمن شاد کن نباشید که بگوییند مسئولان نظام باهم توازن ندارند.

  • ناشناس
   پاسخ

   افراد ضعيف ونادان به بقيه توهين مي كنند
   بايستي به نظرات متفاوت ومخالف خود احترام بگذاريد
   حضرت ايت ا... رفسنجاني انسان بزرگي بود وبيشترين سهم را بعد امام در انقلاب داشت بي احترامي به اين انسان بزرگ بي انصافي است
   به ياد داشته باشيم كه تعصب بي جا وناداني وظاهر بيني از دينداران ،خوارج بوجود آورد بسيار بايد مواظب باشيم خداوند به همه خدمت گزاران وخير خواهان انقلاب عزت عنايت فرمايد

  • حسين
   پاسخ

   ايت ا...رفسنجاني داناترين واينده نگرترين دربين سياستمداران ايران بودافراد عاقل ومنطقي وخير خواه جامعه نياز به هيچ چيز ندارند

  • خخخ
   پاسخ

   خيلي نامرد هستين . خناسان مورد اشاره رهبري همين شماها هستيد . .اقعا خجالت داره شما خودتون از رهبر هم جلوتر مي دونيد .اگه از ترس نبود از رهبري هم عبور ميكرديد . شما هر زر زري كه كنيد مهم نيست . ولي ديگه از رهبر مايه نگذاريد

  • ناشناس
   پاسخ

   به جای " برو بابا "به سوال جواب بدهید .

  • پيمان
   پاسخ

   خجالت بكشيد! هنوز كفنش خشك نشده شروع كرديد كينه هاتون رو بيرون بريزيد! ديروز ملت ايران نشون دادند چي فكر مي كنند. شما موجودات حقير فكر خودتون باشيد

  • ناشناس
   پاسخ

   اقا یا خانم پهپاد شما که اینطور نظر میدی و اظهار نظر میکنی فکر کنم خود خود خود خناسان باشی

  • امين
   پاسخ

   نظراتي كه هر سايت پخش ميكنه مبين ديدگاه اون سايته و البته ديدگاه شما مشخصه. دنبال حق و واقعيت نيستيد و قطعا نظر من را پخش نميكنيد چون پايبند انسانيت و معتقد به دموكراسي نيستيد.رهبر اصلاحات از همون اول متعلق به آقاي خاتمي بوده و مرحوم هاشمي صرفا بعد از فاصله گرفتن از مردم دوباره به آغوش ملت بازگشت وگرنه ايشان رهبر اصلاحات نبوده اند. در اتفاقات 88 هم شهامت اظهار نظر ندارم وگرنه خيلي ها مقصر بودند. شما مشكلتان اين است به آن حد از انسانيتي كه خداوند خواسته نرسيده ايد كه بتوانيد مخالف را تحمل كنيد به كوري چشم يك به يكتان خاتمي محبوب ترين شخصيت كشور است البته من براي مقام رهبري احترام وي‍ژه قايلم.

  • ایرانی
   پاسخ

   اگر عقل وشعور وفهم داشتید هرگز به ایشان (ایت ا... هاشمی ) توهین نمی کردید

  • مجید
   پاسخ

   با مرگ هاشمی کمر دوستان ودست پروردگان امریکاوانگلیس وهمه کسانی که تئوری استحاله و فروپاشی از درون جمهوری اسلامی را در دل می پرورنداند شکست...دوستان نظام جمهوری اسلامی ایران نفسی به راحتی کشیدند!

  • نا صر
   پاسخ

   به قول سردار بزرگ سردار سليماني اقاي هاشمي هيچ فرقي باگذ شته نداشته بلكه تاكتيكش تغيير كرده از ذهنمان نمي رود بعد ازپايان دوره رياست جمهوري خاتمي ونام نويسي ايشان براي رياست جمهوري تخريبها عليه ايشان وخانواده وي در تمام نهادها وصدا وسيما شروع شد.وزشتترين عبارات را درمورد ايشان بكار بردند .وي ازهمه اين برنامه ها با خبر بود ولي بخاطر سفارش امام براي اسلام و انقلا ب سكوت كرد وبه خدمتش درنظام ادامه داد .كسي كه درزمان امام ان همه مورد توجه بودبعد از امام بخاطرحسادت ودشمني تلاش كردند حضورش رادرصحنه كشور كمرنگ وبي اهميت جلوه بدهند.اگر دچار اشتباهتي هم داشته بخاطر همين مواردي بوده كه ذكر شد. نگاه كنيد اين چند سال چه توهين هايي ازطرف افراد بزرگ وكوچك به ايشان شده است .اگر شما بوديد عطا ي اسلام وانقلاب رابه لقايش مي بخشيديد.اگر امام بود وي اينجورتحقير ومنزوي نمي شد.حا لا بد فو تش صدا وسيما دادوقال ميكنه كه اي داد فر زند امام ويار رهبري ..... زنده بود مغضوب فوت كه كرد شدمحبوب .شما بفرما ييد معني نفاق را.در هرصورت اززخم زبان روز نامه هاي اصولگرا واز فحش وناسزاي مذهبي هاي بي اخلاق راحت شد.واحمدي نژاد هم ديگر سوژه تبليغاتي ندارد.بايد يكي ديگر را پيدا كنه .

   • نوری

    پس باید سکوت کرد پسرجان فتنه 88 که خواهر ومادر مارا ....مستند دهم را دانلود کن وببین شاید البته شاید چون کسی که خودش را به خواب زده باشد بیدارش کردنش سخت است سخت

  • احمد
   پاسخ

   این حظور عظیم و میلیونی نشان دهنده بزرگی و عظمت آیت الله رفسنجانی بود،ای کاش عده ای که در خوابند یا خود را به خواب میزنند با دیدن این تصاویر بیدار شوند حداقل یکبارم شده حقایق را ببینند.

  • یک اصلاح طلب
   پاسخ

   جناب پهباد انصاف خوب چیزیه.فصل الخطاب حرف ورفتاررهبریست.کاسه داغ ترازاش نباشید

  • یک اصلاح طلب
   پاسخ

   جناب پهباد انصاف خوب چیزیه.فصل الخطاب حرف ورفتاررهبریست.کاسه داغ ترازاش نباشید

  • رضا
   پاسخ

   ابرمرد روزگاربود افسوس زود رفت شماها لیاقتش نداشتین

  • رضا
   پاسخ

   ابرمرد روزگاربود افسوس زود رفت شماها لیاقتش نداشتین

  • ناشناس
   پاسخ

   وقاحت هم حدی داره. من نمی دونم نویسنده این مطلب چند سال داره و اصلاً در جایگاهی هستش که بخواد در مورد آیت الله هاشمی مطلبی رو بنویسه یا نه؟ مطمئنا جناب هاشمی اونقدر برای این نظام و انقلاب زحمت کشیده و خون دل خورده که هیچ حرف و عملش بی حساب و کتاب نباشه و مطمئناً بیشتر از من و شما آگاه به شرایط کشور و آینده نظام بودند و این حق رو داشتند که در مورد همه مسائل کشور اظهار نظر کنند و نظرشان صائب بود.

  • ناشناس
   پاسخ

   خاك بر سر اون كه چشم ديدن سيد محمد خاتمى رو نداره !
   بدبختها به فكر جريان از هم گسيخته اصولى نماها باشيد اصلاحات بجز رهبر قبراق و پا به ركاب كلى هم ژنرال تازه نفس داره

  • محمود
   پاسخ

   کمتر توهین کنید

  • محمد
   پاسخ

   سلام تاریخ قضاوت خواهد کرد

  • اینجانب رییس جمهورم
   پاسخ

   واقعااین موضع گیریهاازجانب مرحوم هاشمی ازقبل ازفتنه ۸۸ بارزوبدیهی است شاید خناسان فتنه دیگری درانتخابات ۹۶ باهمراهی ایشان درسرداشتندکه خدانخواست بعضی هایکی رامیبرندبالا یاپایین امانمیشه چونکه خدانمیخوادخدانمیخواداین مملکت زیرسلطه امریکابره

  • مجتبى
   پاسخ

   مردم دارن زندگىشون رو مى کنن چرا نمى زارىد،شما که نوىسنده خوبى هستى وبلدى افکار شومتو به مردم غالب کنى چرا راجب چىز دىگه نمى نوىسى.

  • ناشناس
   پاسخ

   اینجور که ازاین مرحوم تعریف وتمجید کرده اند انگار همه امورمملکت را ایشان در دست داشته .!!!!!!!!!!!!!!!

  • على
   پاسخ

   هر كس كه اسلحه و قدرت داشته باشد مى تواند صد ها جريان از ٨٤ بدتر را سر كوب كند. زور قصاوت هنر نيست

  • ناشناس
   پاسخ

   کدام اصلاحات دوستی با دشمنان خونی مردم وجنایت کاران را اصلاحات میگویید در هیچ جای دنیا کسانی که با دشمنان ملتشان واجنبی دست دوستی نمی دهند بعضی از این اقایان سنت خیانت به مردمشان را عادی کردند وحتی واز دشمنانی که روزی برای ترورشان امده بودند حمایت کردند .باجنایت کارترین دشمنان ملت یعنی سعودی ها دست دوستی دادند وحتی فرزندانشان را برای کمک گرفتن از انها در سال 88 به سعودی فرستادند .کجای دنیا به این کار میگویند اصلاح طلبی؟

  • علی
   پاسخ

   چرا یک منفی می زنیم یک مثبت هم به ان یکی اضافه میشود

  • ناشناس
   پاسخ

   خدمات هاشمی نباید فراموش شود انسان باید به وجدانش رجوع کنه

  • علی
   پاسخ

   حالا مگر رهبری اشتباه نداشته روزی گفت هیچ کس مثل هاشمی برای من نیست روزی گفت اندیشه های احمدی نژاد به اندیشه های من نزدیک است یعنی احمدی نژاد اورد تو میدون بزرگش کرد بعد احمدی نژاد مقابل رهبر ایستاد وخودتان بهتر میدانید حداقل امثال خاتمی وهاشمش وروحانی ظاهر امر واحترام رعایت میکزدن هنوز به شیر هیلی نیاز دارید تاشناخت پیداکنید

  • ناشناس
   پاسخ

   هاشمی ابوذر زمان نبود و تمام کاسه کوزه ها را هم بتنهایی نشکست .او به همراه دیگران دراین وامصیبتای مملکت سهیم است همانگونه که من و تو . اما در صدتقصیرات باهم متفاوت است .وانچه مسلم می نماید اینست که انهایی که دل در گروی تغییر مینهند و اصلاح امور را میخواهند از هر قشر و باهرنامی که باشند (اعم از زن و مرد -باسواد و بی سواد-وبادین وبی دین و...... )بر متحجران و کاسبان وضعیت موجود و تحکیم کنندگان این سنت منحط (اعم از پیشرو و پسرو-کند وتند -ریشدار وبی ریش -حاکم و محکوم-و.....) بسی رجحان دارند پس بکوشیم ابتدا به تغییر این همه نابسامانی و بعد دعوی انتخاب برای اداره ان دستاورد خویش .خداوند ریش تان ندهد و پشم تان نکند .

  • Man va on
   پاسخ

   سلام
   ابتدا خداوند اقاي رفسنجاني را بيامرزد و اميدوارم اموال ملت ضعيفي كه خوردن رو بتونن پاسخگو باشن
   اگر اقاي رفسنجاني انسان بزرگي بود درعوض انسان كوچكي هم بود
   از وقتي فوت كردن احترامش براي بنده بيشتر شده ولي دزد دزد است و غارتگر غارتگر است
   نه تهمت ميزنم نه ميخوام پشت سر مرحوم حرفي الكي بزنم فقط يك سوال
   فردي كه با نهايتا ٥ ميليون يا ١٠ ميليون حقوق زندگي ميكنه چطوري ميشه ميلياردها ميليارد پول داشته باشه
   انشالله كه خداوند همه رفتگان رابيامرزد و ايرانيان را فهم و شعور دهد و بي منطقان را منطق دهد و ايرانيان را باغيرت مانند پياشينشان كند

   • ابوالفضل

    دوست عزیز تهمت زدن راحته ولی جواب دادنش سخت.اولا که آقای هاشمی املاک پدری در رفسنجان داشتن که به ایشان ارث رسیده بودبعد هم آیا شما حسابهای ایشان را چک کردی که میگی میلیاردها پول دارد.

   • ابوالفضل

    بعد از رفتن هاشمی بسیاری از جریانات دست آقایانی تندرو همچون مصباح، احمد خاتمی و امثال اینها می افته که وای از آن روز
    خلایق هرچه لایق

  • دلسوخته ای بی نام
   پاسخ

   بهتر است همه بگویید ای جامعه ایران حول محور وحدت باشید آقای هاشمی از مجاهدان نستوه ورهبری بیش اوسه دهه است نقش مهندسی انقلاب رادارند واین جریان های سیاسی هرکدام خود را محورحق جلو میدهند درصورتیکه فقط حق باعلی است وعلی باحق است اینقدر ای جریان های سیاسی ازخودتان تعریف وتمجید نکنید بلکه به فکر این جوانان واین گل های نوشکفته باشید که بعلت بیکاری به مواد مخدر روی آوردند امید که بیش این خودتان مهتم نکنید

  • ناشناس
   پاسخ

   رهبري هم به خناساني كه همانند شما در صدد نشان دادن تضاد بين رهبري و هاشمي اشاره داشتند كه موفق نشدند و نخواهند شد اما ظاهرا برخي به صلاح نمي بينند كه موضوع خناسان را با ان ويژگي كه رهبر ميفرمايد يعني كساني كه درصدد جدا نشان دادن رهبري و هاشمي بوده و هستند بدرستي بررسي نموده و مصاديق انرا مشخص نمايند چه كساني دايم در صدد اين بودند كه نشان دهند هاشمي بر خلاف رهبر است و تضاد دارد اگر اين جواب را بدهيد انگاه فتنه و فتنه گر دقيق تر شناسايي خواهد شد

  • ناشناس
   پاسخ

   اشتباه نکنید در جریان اصلاحات و اصلاح طلبان پیر و مراد و فرمانده مردم سالاری ،سید بزرگوار جناب اقای سید محمد خاتمی محبوب حضور دارد . ما نگران نیستیم اگر شما بازی را به هم نزنید

  • رضا
   پاسخ

   جناب آقاى هاشمى خودش يك مشكل بزرگ براى ايران بود. تمامى اين طوطعه ها به نحوى به ان مربوط مى شد. خداوند سر رحمتش را به ايران كرد كه به زندگيش خاتمه داد

   • برو کمی از خانواده ات ادب بگیر

    برو کمی از خانواده ات ادب بگیر

   • مهرداد

    دوست عزیز هاشمی هرچه وهرکه بود اولابسیارمودب ومتین بود وصبربالایی داشت ثانیا لغت توطئه را درست مینوشت

  • مهرداد
   پاسخ

   از قدیم تمام بزرگان گفتن که مردم بهترین قضات هستن و حضور پنج میلیونی در تشیع جنازه ایشون نشون داد ایشون چه شخصیتی داشتن پس اون دهن کثیفتونو ببندین
   یه مشت احمق جمع شدن هاشمی و.. رو خراب کنن
   که مثلا بگن احمدی نژاد وجلیلی و ... معصومایی هستن که از اسمون اومدن

  • ناشناس
   پاسخ

   روحش شاد
   شماها کی هستین در مورد هاشمی حرف بزنین اخه

   • علی

    روحش نشاد

  • ناشناس
   پاسخ

   مشکل بزرگ تحریمهای نفتی و بانکی بود . حالا تو ببین این مشکل بزرگ از کجا امد ؟ مشکل دیگر جنگ
   هشت ساله بود . تو بگو کدام شخص به ان جنگ پایان
   داد ؟ مشکل های بزرگ اینها بودند .

  • ناشناس
   پاسخ

   دست اندرکاران این سایت آدمهای بی تقوایی هستند که خداوند از سر تقصیرات آنها نخواهد گذشت توهین بدیگران بخود آنها بازگشت خواهد نمود

  • ناشناس
   پاسخ

   فکرکنم2خردادیها برند پی کشاورزی اقلا گشنگی مردم حله وجناح بازی وسیاست را بء ارن در کوزه فکرنان کن خربوزه ابه این جناح بازی ها وشلر ورها واسه فاطی تنبون نمیشه جز دزدی وچپاول بیت المال وه ینه تراشی سودی نداره همون بنرهایی ک ب دیوار میزنن همون وقتی ک بعظیها صرف میکنن همو کاقذهلیی ک مصرف میکنن صرف امور خیریه شود کلی حلو هستیم

  • یک ایرانی دوستدار پیشرفت و بیمناک از قیامت
   پاسخ

   ما باید به عقل شرع احترام بگذاریم و این دو را اصل برای زندگی فردی و اجتماعی ، محترم بدانیم.. عقل می گوید هاشمی از انقلابیون بود و زحمت کشید و بالاخره تا هنگام مرگش جوری رفتارش نبود که او را خارج از نظام بدانیم و یا دشمن در وی طمع کند( در اطرافیانش را کاری نداریم+ تاکتیکش را کاری نداریم، فراز و فرودش را کاری نداریم) .. شرعا هم دیدیم که رهبری ایشان را از نظام و خود جدا نشده، معرفی کرد.. در مجموع، از مرگ ایشان، دشمن بیشتر احساس خوشی دارد و دوستان این مرز و بوم و دوستداران استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی باید به عزت ایران اسلامی و به کینه جویی استکبار جهانی و...به توطئه های تفرقه افکنان، توجه داشته باشند. هاشمی و امثال ایشان ارزشمندیشان برای تلاششان در خدمت اسلام و مملکت بود پس ما هم به این اسلام و انقلاب و این استقلال و آزادی و این دموکراسی استکبارستیز و مستقل و اسلام فقرا و اسلام خدمت بی منت، و متواضع در برابر رهبری و صادق با مردم تلاش کنیم، حرف و جدیث ها ما را از اصل اسلام و انقلاب غافل نکند و از رابطه خودمان با جمهوری اسلامی..تاریخ درباره دیگران و ما قضاوت می گند و مرگ پایان فرصت خدمت است..و خدا قاضی نیّت ها و عملکرد ماست. روسفیدی دنیا و اخرت برای همه، آرزوست...

  • ناشناس
   پاسخ

   خدمت عزیزان و همچنین خناسی که متن را نوشته و همچنین خناسانی که با خناس نویسنده موافقن یک عرض دارم و آن اینکه :
   خدا چه قدر بنده اش هاشمی را دوست داشت چرا که هوش سرشار به ایشان عطا کرده بود طوریکه با رفتارش در حیاتش بدگو و بد خواهش را بخشیده بود و در عوض خدا مقام " خار در چشم مخالف " را در حیاتش به او بخشیده بود و از آنجایی که خدا ارحم الراحمین است از متن همین نوشته پیداست که خدا مقام " خار در چشم مخالف " را در مماتش نیز به ایشان بخشیده است به نازم به عدالتت ای خدا چرا که إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ ﴿۳۸﴾. قطعا خداوند از كسانى كه ايمان آورده اند دفاع مى كند زيرا خدا هيچ خيانتكار ناسپاسى را دوست ندارد (۳۸).

  • ناشناس
   پاسخ

   اون خناسانی که خامنه ای گفته همین کارشناسان پارس میباشند

  • م-ا-ی
   پاسخ

   فتنه گران سیاسی اصلاح طلب عجب رویی دارند انها اقای هاشمی را در حیاتش به موزه تاریخ می سپردند و امروز سنگ او را به سینه می زنند خیانت به این بزرگی در دنیای انسانیت سابقه ندارد و از همه مهمتر اینکه کسانی از روی نادانی و عدم اطلاع حرف اصلاح طلبان خائن به هاشمی را باور می کنند انها نمی خواستند سر به تن امام و رهبر و انقلاب و هاشمی باشد و با تهدید پایه های نظام در این دولت و دیگر دولتها جا سازی می شدند

  • محمد
   پاسخ

   خوب دوستان عزیزهرانچه گفتید وشنیدیم براساس تحلیل ویا تمجید وتخریب چنین شخصیتی خواه دانسته ویا ندانسته حق سخن را ادا نمیکند.همه بایستی قبول کنیم که اشتباه درذات انسان است.لیکن برداشت وعقاید سیاسی واجتماعی اشخاص با توجه تجارب کاری با سایرین متفاوت بوده وشاید هیچ شخصی را نمیتوان یافت که در همه ابعا موافق دیگران باشد.انچه درخصوص شخصیت مرحوم هاشمی مهم جلوه میکندپیشرو بودن ایشان در مسایل حساس کشور ونیز مایه گذاشتن از حیثیت خود به خاطر مردم بود.لذا شایسته است که از ایشان منصفانه قضاوت وتقدیر نمود.

  • ناشناس
   پاسخ

   دو م خردادی ها اداره نمی شوند . فقط ممکن است گاهی به یک شخصیت تکیه داشته باشند .

  • ناشناس
   پاسخ

   بعد از هاشمی دیگر تشخیص مصلحت معنا ندارد که کسی رو هم نمی توان جای ایشان گذاشت چون او در حقیقت رهبر ایران بود او پدر دلسوز مردم ایران بود نه آدمای جیب پورکن کشورو به گند زید بوی گندابش همه جارا برداشته باوجود مدیران پول پرست مال مردم خور دزد یاغی و کثیف

  • رستم
   پاسخ

   اقای هاشمی مهره کار ساز و گره گشا برای اصلاح طلبان و خصوصا امریکا بود و بهمین دلیل هم وزارت امور خارجه امریکا برای وفات ایشان برای خانواده اش تسلیت فرستاد ، در حقیقت ایشان از روز اول هم برای منافع طبقه سرمایه دار و بخش خصوصی ایران و بخصوص منافع امریکا و انگلیس گام بر می داشت ، روابطه حسنه ایشان با شیوخ عربستان سعودی و اوردن مک فارلین به ایران و روابط بسیار نزدیک با دولت انگلیس ازینگونه می باشند
   در کودتای سبز سال 88 که توسط سازمان مخوف ( فریدوم هاووس امریکا و بنیاد صثیهونیستی سورس و موسسه یهودی انیشتین به اجرا درامد و هزینه ان اتش زدن ها و اختشاشات انرا سفارت انگلیس در تهران پرداخت می کرد
   بجز اینست که مرکز ثقل ان جناب اقای هاشمی رفسنجانی بود ؟ ایا کسی شک دارد

  • حسن
   پاسخ

   همین بس ک اقای هاشمی مرد خدا و انقلاب بود مابقی این صبتها در مورد ایشان دروغ طوبه کنید خناسان

  • ناشناس
   پاسخ

   آیت الله اجباراً باید فوت میکرد سیاست پدر ومادر نداره حالا صبرکنید بازهم از این دسته فوتی داریم تغییرات را احساس میکنید کولر سپهر الکتریک بااومدن ترامپ وضعیت ایران هم تغییرمیکند خدا کند مثل سوریه نشویم چون سوریه کمک داشت (ایران)ما کمک هم نداریم همه منطقه باما دشمن هستند

  • ناشناس
   پاسخ

   به نظر من پهبادخيلي احمقه كه اين حرف را زده

  • کامران
   پاسخ

   هرکسی تاریخ معاصربغداز انتخابات84که هاشمی مفتضحانه شکست خورد و برای اولین بار ادعای تقلب در انتخابات کرد و درمراسم تحلیف رئیس جمهورمنتخب(احمدی نژاد)شرکت نکرد و باز برای اولین بار به رقیب انتخاباتی اش تبریک نگفت و آنچه که شخص هاشمی و فرزندان همسر و مریدان و نوچه ها و طرفداران هاشمی در فتنه88 از ایجاد آشوب واغتشاش و کشتار مردم بیگناه و غارت و سوزاندن اموال عمومی و خصوصی مردم انجام شد ، را مرور کند به درستی و منصفانه خواهد گفت که هاشمی در مسیر اهداف سرمایه داری و ثروتمندان و قدرت طلبان حرکت میکرد و لیدر و طراحشان بود
   بعید میدانم با این همه ظلم و انحراف و تباهی که در مسیر انقلاب و خون پاک شهیدان ،انجام داده مورد رحمت و مغفرت پروردگار قرار بگیرد

  • ناصر
   پاسخ

   مهم نیست آیا او بخشیده میشود یا نه مهم نیست او یار بود یا سربار مهم اینست که به رفتار های خودمان بیندیشیم از طرفداری های کورکورانه بپرهیزیم و از توهین هم اجتناب کنیم اگر نقدی هست منصفانه بیان کنیم من نه طرفدار ایشان بودم نه مخالف سرسخت ایشان ولی با مواضع ایشان در برابر فرزندان ناخلفشان به شدت مخالف بودم و هستم من با قضاوت کردن تاریخ درباره ی ی ایشان مخالفم چون همه ی ما مردم از حقوق مساوی برخورداریم چرا فرزندان آنها از ما بهترون هستن و هزار چرایی دیگر عزیزان.

  • مهدی
   پاسخ

   فقط محسن رضایی میتونه

  • حسبن
   پاسخ

   مشکل ابنه که هر جا کم میاریم مبندازیم گردن یکه دیگه یا میچسبونیم به جریان خاص و منطقی فکر نمی کنند در هر حال فردی مثل هاشمی نخواهند یافت روحش شاد

  • محمد
   پاسخ

   متدیین ترین درعمل وگفتارورفتار دربین سیاستمداران بعددازانقلاب بیشک سیدمحمد خاتمیست اوازفسادودروغ وریا که جامعه سیاسی ومذهبی ایران رادرخودغرق کرده است بدوراست این تقوای اقای خاتمی مخلفانش راسخت ازارمدهد

  • محمد
   پاسخ

   متدیین ترین درعمل وگفتارورفتار دربین سیاستمداران بعددازانقلاب بیشک سیدمحمد خاتمیست اوازفسادودروغ وریا که جامعه سیاسی ومذهبی ایران رادرخودغرق کرده است بدوراست این تقوای اقای خاتمی مخلفانش راسخت ازارمدهد

  • حسن
   پاسخ

   کسی که بهتر از او در استخر اشرف شنا کند و اخرش سیاه شود.

  • hamid
   پاسخ

   این دولت مثلا تدبیر و امید اومد که فقررا از قشر محروم دیگر استانها کم کند کم که نکرد هیچ سرمایه داران تهران و دیگر استانها را پولدارکرد.و قیمت برق گاز گوشت وحبوبات را سه برابر کرد مسکن را راکد کرد نیروها را تبدیل وضعیت نکرد.برجام هم به خاطر جیب خودشان بود که پر کنند نه مردمی که نان شب ندارن مردم دنبال اقتصاد پویا و نشاط و رشد فرهنگ هستند و از کاغذبازی ادارات و جریمه های سنگین راهنمایی رانندگی خسنه شدن.حرف زدن مثل آب خوردن است اما عمل کردن سخت.ملت ایران آشغالترین خودرو سوار میشود اما همسایه های ها ما ... ملت اجرای قانون میخواهد و پارتی بازی و حقوقهای نجومی به خصوص پزشکان را قبول ندارد.ملت ورزش سالم به دور از پارتی بازی میخواهد.ملت میخواهد اشرار جامعه به سزای اعماشان برسن.چه دزد چه قاتل چه مفسد اقتصادی.

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها