پارس بررسی می کند:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 419294

  سه سال هیمنه دولت برای رسیدن به توافقی گذشت که حالا دولتی ها هم آن را هیچ می دانند و فقط تنها ادعایی که از آن میکنند تثبیت امنیت است. امنیتی که معلوم نیست رابطه اش با برجام چیست و واقعیت مطالبه آن از کجا نشات میگیرد.

  پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- یک: چند روزی است مسئله عبور از روحانی واقعیت دارد یا ندارد تیتر شده و رسانه های اصلاح طلب هر یک با تیترهای مختلف به آن می پردازند . گروهی آن را شایعه پردازی جریان رقیب برای حذف روحانی می دانند و گروهی آن را ساخته و پرداخته جریان تندرو ! در انتخابات 96 میدانند که تمایل دارند تابو شکنی روحانی را نوعی وسیله برای رد صلاحیتش تلقی کند. در این بین آرمان تیتر می زند « تیتر خلاص به دولت پنهان» و از توهم جریان مقابل برای حذف روحانی می گوید. 

  در برابر آن روزنامه اعتماد با عطریانفر دیگر عضو کارگزاران مصاحبه می گیرد و از ضرورت پلن بی می گوید. معلوم نیست اردوگاه اصلاح طلبان چه خبر است اما هرچه باشد می توان دریافت  قرار نیست به روحانی چک سفید امضا دهند. (1) 

  جمع بندی اصلاح طلبان اگر هم روحانی باشد اما تمایل ندارند آن را علنی کنند. شاید هم آنقدر علنی کردند که اگر بخواهند از روحانی عبور کنند به راحتی در روز، طلوع خورشید را منکر شوند. اصلاح طلبان سابقه عبور از خاتمی را دارند و می دانند این دفعه اگر بخواهند از روحانی عبور کنند بایستی گزینه ای قوی برای کنار زدن روحانی و سایر رقبا داشته باشند. شاید جمع بندی عارف باشد اما کارگزارانی ها گزینه ای به نام جهانگیری را علنی کردند. پیش دستی روزنامه اعتماد و مصاحبه او با عطریانفر و استفاده از اسم جهانگیری نشان می دهد تمایل کارگزارانی ها و حزب هاشمی استمرار حضور روحانی و تفکر کارگزارانی است. روزی که احمد غلامی در سرمقاله رسما از روحانی به نام هاشمی ثانی است تصور اصلاح طلبان بر پایه جمع بندی دولت کارگزاران و استفاده از او برای رسیدن به قدرت است. برای همین است رحم اجاره ای مطرح می شود و زمزه 1400. البته اصلاح طلبانی چون سعید حجاریان از بازگشت استراتژی «فتح سنگر به سنگر » می گویند و هدف را شورای شهر قرار دادند. از درون شورا هم هر آنچه که به هیچ ربط دارد را سیاسی میکنند و یک توئیت یا یک موضع مستحم و مطالبه جدی از دولت برای حل مشکلات شهری شنیده نمی شود.

  دو: به نظر می رسد جمع بندی حاضر اصلاح طلبان روحانی هست، حالا چرا به طور مستمر عبور از روحانی را مطرح میکنند و تکذیب شاید بخاطر دستاورد تقریبا هیچ دولت باشد. دستاورد تقریبا هیچی که بر سر چرخش سانتی فیوز و زندگی گذاشتند و حالا با بدعهدی دولت آمریکا مواجه شدند. سه سال هیمنه دولت برای رسیدن به توافقی گذشت که حالا دولتی ها هم آن را هیچ می دانند و فقط تنها ادعایی که از آن میکنند تثبیت امنیت است. امنیتی که معلوم نیست رابطه اش با برجام چیست و واقعیت مطالبه آن از کجا نشات میگیرد. 

  از آن که بگذریم دولت در عرصه های مختلف با مشکلات فراوان و انبوهی از خواست های اجتماعی و سیاسی مواجه است. البته اصلاح طلبان مدعی هستند دولت در بلند کردن صدای آنان موفق بود اما معلوم نیست در عرصه اقتصادی چه چیزی دارد که می تواند در برابر رقبای سیاسی خود بایستد. به نظر می رسد اگر در جریان مقابل انشقاق ایجاد شود یا روحانی همانند دور دوم دولت خاتمی، زیر گریه زند هیچ را همه میکند و با احساسی کردن فضا برنده انتخابات پیش رو می شود. آنچه مسلم است اتحاد در این طرف و انسجام گفتمانی و قرار گرفتن یک مجموعه مسنجم اجتماعی در پشت یک کاندید در برابر  رئیس دولت یازدهم است . رخدادی که می تواند فضا را به سمت مطالبه اقتصادی پیش ببرد. فرق روحانی 92 با 96 در مهاجم و مدافع بودن است. روحانی باید بداند در سال 96 مدافع است و کاندیداهای مقابل می توانند او را از موضع تهاجم مورد خطاب قرار دهد. عملکرد روحانی در این چهار سال مهمترین سوالی است که طرف مقابل خواهد پرسید. و دستاوردهای دولت توسط رقیب قوی مورد سوال واقع می شود. در کنار آن اگر مقابل منشق شود همانند 92 باید  4 سال دیگر خواست های اصلاح طلبان بر عموم بچربد و هیچکس جز انشقاق کنندگان متهم نیستند.

  1)  اصلاح‌طلبان به روحانی چک سفید امضا نمی‌دهند

   

  انتخابات ریاست جمهوری حسن روحانی اصلاح‌طلبان رحم اجاره ای
  • ناشناس
   پاسخ

   چرا این همه مطالب مضحک مینویسید. از احمدی نژاد که مطمئنا سرتر هست. هرچی باشه اقتصاد رو دوباره از نو ساخت

   • ناشناس

    شما آی کیوت چنده یه سر بزن مراکز مشاوره تست می گیرند زیادم گرون نیست

   • ناشناس

    خخخخ كدوم اقتصاد؟ عجب رويي دارين شما !من از احمدي نژاد راضي نبودم و به روحاني راي دادم اما از عمق قلبم از اين كارم پشيمونم چون فقط يك عالمه حرف تحويلمون داد وبس

   • ناشناس

    ترستان ستودنی است

   • ناشناس

    مگه به همین راحتی میشه اقتصاد را بازسازی کرد ؟! فعلاً که وضع بدتر شده.

   • ناشناس

    دمت گرم خيلي خنديدم از اين حرفت خيلي وقت بود جك نشنيده بودم و نخنديده بودم (اين كه اون ناشناس اول گفته از احمدي ن‍ژاد سر تر هست و اقتصاد رو از نو ساخت)

   • هالو

    باقفل وبسطی که اصول گرایان به اقتصاد ایران زدهاند و هروز هم به تعداد بست های سیاسی که روی قفل های پیشین می زنند فکر نکنم اگر امام خمینی رضوان اله عیه هم ظهور دوباره داشته باشند بتوانند این اقتصاد مریض و به اغما رفته را شکوفا کنند . ولی می شود برای کسب منفعت کوتاه مدت شما اصولگراین عزیز خدمت تاراج بیتالمال را به شما بسپاریم تا سود اصولی اصولگرایتان را ببرید.

  • ناشناس
   پاسخ

   بخاطردسته گلهای باارزشیکه باب داده

  • کارشناس سیاسی
   پاسخ

   کلمه عبور از روحانی فتنه دیگری است از سوی اصولگرایان مراقب باشید مردم بعداز هاشمی باید بیشتر متحدباشند.

  • ناشناس
   پاسخ

   این شیره مالیدن سرملت است اصلاحات ؟؟کجای دولت حسن روحانی اصلاحات داشت ؟؟؟؟ ریشه تولید داخلی را کندن و سوزندان واردات و بیکاری و فساد در فساد در فساد های نجومی کجایش اصلاحات است ؟؟؟؟حسن روحانی اصلاحات را دفن کرد ۰۰۰۰ وزرای با ثروت های نجومی در دولت اصلاحات اصلاحات بود. ؟؟؟؟؟ خاک عالم بر سر اصلاحاتی که نمادش حسن روحانی باشد ما که رای نخواهیم داد به حسن روحانی و اینجور قماش اگر هم کاندید بشوند رایشان مردمی نیست

  • علی
   پاسخ

   یعنی تو این مملکت بهتر و نابغه اقتصادی جز این چند نفر نداریم ...که به داد مردم برسن ...این کسای که نامزد میشن همه منافع طلبن و ضعیفن ..بیسوادن

  • ابوالفضل
   پاسخ

   در عجبم از دست باز شما اصولگرایان در انتقاد و دست بسته اصلاح طلبان

  • سیدعلیرضارضوی
   پاسخ

   سلام ای کاش مسولین ومردم بجای بگومگوهاییکه مناسب حکومت اسلامی نیست به دولتمردان اعتمادکنندوبااتحادوهمدلی فقط کمک دولت خوب وسیاستمدارباتدبیروعاقل باشندکه سابقه دولت خوبمان ازاول انقلاب رادرنظربگیرندوهرگزشکی بدل راه ندهند که ایشان بجزخدمت کاری دیگرانجام نداده اندخداونداین مردم خوب ومسولین عزیزوگرانبهارا درپناه خودش حفظ کندوبه رهبرعزیزمان هم عمری طولانی باسلامتی عطافرمایددعاگوی تمامی دلسوزان نظام جمهوری اسلامی هستیم وازرسانه های خوبمون عاجزاته خاستاریم که خداوندراهمیشه حاظربرقلمهایشان بدانندتااینکه مباداءخدای نخاسته ناآگاهانه صدمه به خونهای ریخته شده شهداءعزیزمان بزنندبارهاشهیدی درعملیات بجای سروصداکردن باذکریاحسین یامهدی یازهراء جان بجانان دادندوبجزوحدت وحدت امت اسلامی چیزی دیگرازمردم عزیزمان طلب نگردندخداوندابه خون پاک شهدایمان قسمت میدهیم که هرآنچه خیرمملکت اسلامی مان است برایمان رقم بزن آمین آمین جانبازنخاعی رضوی

  • علی
   پاسخ

   سلام اگه روحانی نبود همه چیز برباد میرفت چون سال۹۲ مردم توفلاکت بودن این قدر شعرننویسید

  • مصفا
   پاسخ

   احتمالا کسانی که این مطلب رو نوشته اند از کاسبان تحریم نیستند؟

  • ناشناس
   پاسخ

   دیگه یواش یواش شما و همفکراتون از هیچ دروغ و تهمت و چرت پرت گفتن دریغ نمی کنید . دولت قبلی که حاصل تفکرات غلط و میل قدرت طلبی دیکتاتور مابانه امثال شما و مثلا خواست عموم بود جون بیچارگی و بد بختی برای مردم وایران چه حاصل دیگری داشت .

  • ارش
   پاسخ

   خیلی از مردم در انتخابات شرکت نمی کنند نخواهند کرد هر چیز حدی دارد سادگی، فشار .سادگی مردم وارد اومدن فشار به مردم .زنگ خطر رو هنوز خیلی ها خوابن نشنیدن در انتخابات مجلس رخ داد که نصف مردم تهران و استان تهران رای ندادند این بار سال 96 خیلی ها رای نخواهند داد.دیگر نمی توان تمهیدی اندیشید .روحانی عملا از جای خودش هم تکون نخورده و هنوز در حال استارت زدن است دیگر مثل زمان خاتمی نیست وعده سر خرمن و دوره بعد داد کاربرد ندارد ان تعداد هم که رای می دهند رای خواهند داد به روحانی رای نخواهند داد روحانی دیگر کارش تموم شد تموم شده تاریخ مصرفش گذشت تموم شد سوخت سوخته شده خودش باید بداند . مهلتش تمام شد کاری نکرد و نتوانست بکند،انجام دهد .این را به راحتی می توانید از صحبت با چند نفر بفهمید. اصلاح طلب ساده هم این را فهمیده،متوجه می شود.

  • ناشناس
   پاسخ

   دم اصلاح طلبان گرم لا اقل احمدی نژاد یسم نیستن . خدا رو شکر

  • ناشناس
   پاسخ

   از کجات در میاری,این خبرها را؟هنوز متوجه نشدی که اکثریت از تندروی وورچسب زدن به این وان خسته شدن؟هرچقدر هم اینگونه مقالات را بزنید,اثر عکس داره, پس بیخودی مردم را چند دسته نکنید!!اگه ی سری بذارند,مملکت روی ثبات را مثل امنیت خواهد دید!!!البته اگه بذارند.

  • من
   پاسخ

   اخی براتون متاسفم بیسوادای تندرو کم اوردین نه؟؟ هرچی میتونین تلاشتون کنین که خرابش کنین ولی نمیتونین

  • ناشناس
   پاسخ

   منم ب روحانی رای دادم بخاطر حرفای ک زد حالامیبینم چ کلاهی رفته سرم یادتونه میگف ارزش پول ملی رو برمیگردونم میگف باید ب کارگران رسیدو....افسوس ک فقط حرف بود

   • ناشناس

    هیچ کدوم فکر ملت نیستن خودتون به خواب خرگوشی نزنید شمایی ک گفتی ملت دو دسته نکنید دقت کنید ک خود سیاستمدار ها دارن ملت دو دسته میکنن

  • حسین
   پاسخ

   خاک توی اون سرتون هم شمااصلاح طلبان خر هستید وهم شمااصول گرایان این یک ترفنداست که شمااحمقان نافهم رادرصحنه نگهدارندبیچاره هااینان هردو سروته یک کرباسند

   • ناشناس

    لایک

   • لبو

    توهین نفرمایید کسی که داره غرق میشه به کف دریا هم چنگ میندازه .

  • شهروند اصفهانی
   پاسخ

   فقط یک راه هست وآن اینکه در انتخابات سال آینده از تجارب گذشته درس گرفته ودقت به خرج داد همین وبس ...وگرنه آش همین آش وکاسه همین کاسه خواهد بود.

  • .
   پاسخ

   bad bakhta

  • لیح
   پاسخ

   زیاد به هم نپرین وقتیکه شش تا موجودی بنام شورای نگهبان برای هشتاد میلیون نفر تصمیم میگیرند که به کی رای بدیم وکی صلاحمون هست ویانیست شما چه انتظار دارید اینهمه ادم فرهیخته ودرستکار امثال مرحوم بازرگان اولین نخست وزیر که حقوق خودش 2500تومان وحقوق وزراش 2000 ،،تومن بود مگه شورای نگهبان به اینجور ادما صلاحیت میده انوفت پته همه شون تو ابه الان انتخاب بین بدتر. وبدترینه تمام. زت زیاد

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها