• لینک کوتاه
 • منبع: فارس کد خبر: 395424

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید بین وزرای خارجه ایران و 1+5 در خصوص نحوه اجرای برجام اختلافاتی وجود داشته ولی بهرحال نتایج برجام از نظر اتحادیه اروپا در حال ظاهر شدن است.

  به گزارش پارس نیوز،

  «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اولین نشست پسابرجامی وزرای خارجه ایران و 1+5 در نیویورک، به جمع خبرنگاران آمد و در خصوص محتوای این نشست با اصحاب رسانه سخن گفت.

  «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران پیش از این نشست، گفت‌وگویی خصوصی و دوجانبه با «جان کری» همتای آمریکایی خود داشت؛ ایران و آمریکا از زمان اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان و شلیک موشک هدایت‌شونده آمریکایی به سمت یک هواپیمای مسافربری ایرانی، روابط دیپلماتیک رسمی و علنی ندارند.

  خانم موگرینی که هماهنگ‌کننده 1+5 در مذاکرات هسته‌ای بود، پس از این نشست در جمع خبرنگاران گفت: «طرفین در خصوص نحوه اجرای برجام، اختلافاتی داشتند ولی با این حال همه بر عزم مشترک برای اجرایی شدن این توافق، تأکید داشتند.»

  امروز «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران هم در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل از تعلل آمریکا در اجرای تعهدات برجامی‌اش شکایت کرده و جبران مافات را خواستار شده بود.

  فدریکا موگرینی به دستاوردهای سیاسی و اقتصادی برجام هم پرداخت و ضمن تاریخی خواندن این توافق گفت: « برجام نشان داد که حتی سخت‌ترین مسائل را می‌توان به جای روی آوردن به بازی با حاصل جمع صفر، از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی حل کرد.»

  وی سپس به سراغ منافع اقتصادی برجام رفت و مدعی شد که «نتایج اجرای برجام در حال ظاهر شدن است.»

  موگرینی برخی آمار را شاهد آورد و گفت که تجارت ایران و اتحادیه اروپا از ابتدای سال جاری تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال، 43 درصد افزایش داشته است و بانک‌های اروپایی در حال تسهیل تجارت ایرانیان هستند.

  وی به آمار صادرات نفت ایران هم اشاره کرد و گفت میزان صادرات نفت خام ایران به 4 میلیون بشکه در روز یعنی سطح پیش از اعمال تحریم‌ها رسیده است.

  یکی از خبرنگاران پرسید که آیا موگرینی و همراهان در این نشست در خصوص آزمایش‌های موشکی بالستیکی ایران هم از ظریف سوالی پرسیدند.

  موگرینی پاسخ داد که بحث موشک‌های بالستیک ایران در برجام مطرح نشده و این سند فقط به برنامه هسته‌ای ایران منحصر بوده است.

  فدریکا موگرینی ادامه داد: «در خصوص آزمایش موشک‌های بالستیک از سوی ایران صحبتی نشد زیرا این بحث در برجام گنجانده نشده و ارتباطی به توافق هسته‌ای ندارد هر چند ما می‌دانیم که این آزمایش‌ها در حکم نقض برخی قطعنامه‌های سازمان ملل و مایه نگرانی‌های سیاسی است.»

   

  موگرینی موشکهای بالستیک نتایج برجام

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها