تحریم‌ها و چشم انداز رابطه ۳۵ میلیارد دلاری ایران و ترکیه

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 38915

  جودت ییلماز، وزیر توسعه و رییس کارگروه اقتصادی ایران و ترکیه اواخر هفته جاری درحالی طی ۱۰ ماه برای دومین به تهران می آید که سفیر ایران در ترکیه می‌گوید وضعیت ویژه کنونی، چشم انداز مناسبی برای تحقق رابطه ۳۵ میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه فراهم کرده است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، در دوره فعالیت وزیر خنده روی ترک ها، روابط تجاری ایران و ترکیه از حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به بیش از ۲۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده است.

  ییلماز که خود دانش آموخته اقتصاد از مهمترین دانشگاه ترکیه یعنی دانشگاه خاورمیانه (UDTO) است، اواخر این هفته همراه هیاتی از تجار و بازرگانان ترک که با همکاری اتاق های صنعت و تجارت ترکیه برای این سفر به تهران و شیراز آماده شده اند، وارد ایران می شود.

  ییلماز که به دعوت علی سعیدلو، معاون امور بین الملل رییس جمهور به ایران می آید، عنوان کرده در سفرش نهایی کردن موافقتنامه همکاری تجارت ترجیحی، بررسی موضوع تجارت آزاد میان ایران و ترکیه و توسعه گردشگری بین دو کشور به ویژه افزایش گردشگران ترک به ایران را دنبال خواهد کرد.

  تحریم ها و تسهیل در گسترش روابط اقتصادی

  علیرضا بیگدلی که از یک حدود یک ماه پیش به طور رسمی فعالیت خود را به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه آغاز کرده درباره سفر ییلماز به ایسنا گفت: یکی از سازوکارهایی که دو کشور برای توسعه مناسبات دوجانبه در نظر گرفته اند، تعیین نمایندگانی برای گسترش همکاری هاست؛از طرف ایران علی سعیدلو و از طرف دولت ترکیه جودت ییلماز. بخشی از سفر ششم اردیبهشت وزیر توسعه ترکیه به ایران به حل مشکلات موجود و بخشی به استفاده از فرصت ها برای گسترش روابط اقتصادی اختصاص دارد.

  وی افزود: ییلماز در سفرش به ایران علاوه بر موضوع توافقنامه تجارت ترجیحی، بر سر مناسبات مشترک در حوزه انرژی و تصحیل در رفت و آمد گردشگران دو کشورهم گفت وگو خواهد کرد.

  توافقنامه تجارت ترجیحی که از جمله موضوعات مورد گفت وگوی ایران و ترکیه است، شامل یک سری قواعد و مقررات در حوزه تجارت کالاهاست که در آن دو کشور در بیش از ۲۰۰ قلم کالا به یکدیگر تخفیف های گمرگی و دیگر امتیازات ارایه می دهند.

  بیگدلی با اشاره به برنامه ریزی دو کشور ایران و ترکیه برای ایجاد رابطه اقتصادی ۳۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ گفت: ما اکنون در شرایطی قرار داریم که توسعه روابط با همسایگان به عنوان یک اصل مورد توجه مقامات کشورمان قرار گرفته و من در این شرایطی دستیابی به چنین حجم مبادلات اقتصادی میان ایران و ترکیه را امکان پذیر می دانم.

  ششمین شریک اقتصادی اروپا، واردکننده انرژی از ایران

  سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه درباره دلایل خود برای تحقق چشم انداز گسترش روابط تجاری دو کشورعنوان کرد: سفرهای اقتصادی مقامات ایران و ترکیه افزایش چشم گیری داشته و با توجه به خرید گاز ترکیه از ایران، منابع مالی جدیدی ایجاده شده که انگیزه ترک ها برای گسترش روابط اقتصادی با کشورمان را بیشتر کرده است.

  بیگدلی خاطرنشان کرد: در مجموع خروج رقبای تجاری ترکیه از ایران و موضوع تحریم ها، فرصتی برای گسترش روابط تجاری ایران و ترکیه محسوب می شود.

  ترکیه به عنوان ششمین شریک تجاری اتحادیه اروپا از واردکنندگان گاز ایران محسوب می شود.

  دام لاجی، معاون وزیر اقتصاد ترکیه هم در سفر سه ماه پیش خود به تهران رابطه تجاری ایران و ترکیه را قابل ارتقاع به ۳۵ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

  با این وجود ییلماز که علاوه بر کارشناسی اقتصاد، فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی و مدیرت عمومی از دانشگاه گران قیمت بیلکنت آنکارا است، معتقد است حفظ رابطه اقتصادی کنونی ایران و ترکیه کاری دشوار است که با برنامه ریزی صحیح محقق می شود.

  علاوه بر این با ورود سفیر جدید ایران به ترکیه روابط اقتصاد دو کشور از قالب تجار بزرگ و قراردادهای کلان، تا حدودی هم به سمت حضور سودمند سرمایه گذاران کوچک پیش می رود.

  اقتصاد امور بین الملل ایران ایران و ترکیه تجارت ترکیه جمهوری اسلامی ایران خاورمیانه گاز مشکلات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها