• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38905

  به نوشته‌ی نیویورک تایمز وزیر دفاع آمریکا در روزهای آینده در دیدار از اسرائیل، عربستان و امارات یک معامله کلان تسلیحاتی را با سه همپیمان خود نهایی می‌کند. معمله‌ای که ارزش آن بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

  به گزارش پارس به نقل از (ایسنا) ، نیویورک تایمز به نقل از مقام های پنتاگون اعلام کرد که هدف اصلی این معامله بالا بردن توان مقابله همپیمانان آمریکا با ایران" است.

  چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا برای فروش تسلیحات مورد نظر واشنگتن به سه همپیمان منطقه ای خود، امروز (شنبه) راهی خاورمیانه می شود و از سرزمین های اشغالی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دیدار خواهد کرد. این سفر یک هفته به طول خواهد انجامید.

  بنا بر این گزارش، بررسی وضعیت بحران سوریه و رایزنی در مورد فعالیت های هسته ای ایران از برنامه های چاک هاگل در دیدار از متحدان منطقه ای آمریکا است.

  به نوشته ی روزنامه نیویورک تایمز، نهایی کردن قراردادهای فروش جنگ افزار به طرف های یادشده از دیگر اهداف اصلی سفر هاگل به شمار می رود. زمینه انجام این معامله تسلیحاتی که ارزش کل آن بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود، از یک سال پیش فراهم شده است.

  اشپیگل آنلاین نیز به نقل از نیویورک تایمز نوشت: متحدان آمریکا در خاورمیانه به پیشرفته ترین دستاوردهای صنایع تسلیحاتی آمریکا مجهز می شوند تا بتوانند با ایران مقابله کنند.

  نشریه آمریکایی گزارش خود را با استناد به گفته های یک منبع آگاه در وزارت دفاع آمریکا تنظیم کرده که نام او، به دلیل آنکه در جریان این معامله کلان قرار دارد، فاش نشده است. او" تقویت توان رزمی اسرائیل و متحدان آمریکا در خلیج فارس" را از انگیزه های اصلی این معامله توصیف کرده است.

  برخی از جنگ افزارهایی که در این گزارش به آنها اشاره شده، تجهیزاتی هستند که به گفته کارشناسان می توانند توازن قوا در منطقه را تا حد زیادی به هم بزنند.

  یکی از این تجهیزات، سامانه موشکی قدرتمندی برای حمله به تاسیسات دفاع ضدهوایی است. این موشک ها که به وسیله هواپیماهای جنگنده پرتاب می شوند، می توانند امواج رادار را ردگیری کنند.

  ارتش اسرائیل به عنوان نخستین ارتش خارجی، چند فروند" وی ۲۲ اوسپری" دریافت می کند که یک پرنده غول پیکر ترابری با قابلیت های ویژه است. این پرنده دو پره قابل چرخش دارد که امکان می دهد مانند هلی کویتر از زمین بلند شود و همانند هواپیما و با سرعت بالا پرواز کند.

  یکی دیگر از تجهیزاتی که به نوشته نیویورک تایمز به تل آویو فروخته می شود، هواپیماهای سوخت رسان" بوئینگ کی سی ۱۳۵" است که به جنگنده های اسرائیل امکان می دهد با سوختگیری در فضا در ماموریت با مسافت های دور از موقعیت بهتری برخوردار باشند.

  بر اساس این گزارش، در این معامله کلان ۲۶ جنگنده اف۱۶ F-۱۶ نیز در اختیار امارات متحده عربی قرار خواهد گرفت که ارزش مجموع آنها ۵ میلیارد دلار برآورد می شود.

  جنگنده های اف ۱۶ به موشک های کمتر شناخته شده بسیار دقیقی مجهزند که می توانند بدون به خطر افتادن جان خلبان هدف هایی را در فاصله بسیار دور نابود کنند.

  این موشک ها قابل استفاده در ۸۴ جنگنده اف ۱۵ که عربستان در سال ۲۰۱۰ به آمریکا سفارش داده نیز هستند. ارزش این معامله در آن زمان ۲۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار گزارش شد. اکنون قرار است عربستان تعداد نامشخصی از موشک های پیشرفته جدید را برای نصب بر روی این جنگنده ها دریافت کند.

  اشپیگل آنلاین از قول نیویورک تایمز گزارش داد که نفوذ آمریکا بر نیروهای مسلح متحدان منطقه ای به صادرات تجهیزات محدود نخواهد شد. بر این اساس به اسرائیل اطمینان داده می شود که جنگ افزارهای آمریکایی در عربستان و امارات تحت نظارت نیروهای آمریکا قرار خواهند داشت و به کارگیری موشک های یاد شده تنها پس از مشورت با واشنگتن ممکن خواهد بود.

  به نوشته اشپیگل، همین نکات نشان می دهد که برای انجام این معامله تسلیحاتی چه موانع دیپلماتیکی باید از سر راه برداشته می شد. رابطه اسرائیل و عربستان را با قید احتیاط می توان" رابطه ای دشوار" توصیف کرد.

  بحران سوریه پرنده جنگ خاورمیانه دلار عربستان نیروهای مسلح نیویورک تایمز واشنگتن وزیر دفاع
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها