• لینک کوتاه
 • منبع: خبرگزاری دانشجو کد خبر: 388395

  سردار بهشتی گفت: مسجد یکی از اساسی ترین نهادهای دینی و مردمی است.

  به گزارش پارس نیوز،

  سردار بهشتی، مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور در نشست خبری صبح امروز با اصحاب رسانه که در پاتوق خبر خبرگزاری بسیج برگزار شد، گفت: مسجد در تاریخ اسلام  یکی از اساسی ترین نهادهای دینی و مردمی است.

  وی افزود: نقش محوری و بی بدیل مسجد در پیروزی انقلاب و همراهی مردم با امام راحل و برقراری امنیت محلات و کوی و برزن برکسی پوشیده نیست. بر همین اساس اولین گروه هایی که به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند از سنگر مساجد بودند.

  سردار بهشتی تصریح کرد: مسجد دست دشمن را قطع  کرد و بسیج در بطن مساجد کار دفاعی خود را در زمان هشت سال دفاع مقدس آغاز کرد. نقش مساجد در بازسازی خرابی های پس از جنگ پر رنگ است و این مساجد بودند که پایه گذار دوران شکوفایی علمی جوانان و هماهنگ کننده بین مدارس و دانشگاه شدند.

  وی گفت: اولین گروه های اعزامی به جبهه ها نیروهای مساجد بودند که یاد گرفته بودند زیر بار ظلم نروند و تفکر عاشورایی را دنبال کنند.

  سردار بهشتی تصریح کرد: مسجد به فرموده امام راحل سنگر بسیج است که به عنوان یک نهاد مردمی 70 درصد از شهدا را به جبهه های حق علیه باطل فرستاد.

  وی در ادامه با اشاره به هفته مساجد و برگزاری جشنواره سراسری برترین های مساجد عنوان کرد: امسال برای نخستین بار جشنواره برترین های مساجد را داریم که  در 500 شهر کشور مساجد را مورد ارزیابی قرار می دهند و این کار توسط سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد و روحانیت معظم انجام می شود و تیمی در هر شهرستان  بهترین ها را رده بندی کرده اند که از رده استانی به کشوری راه می یابند.

  سردار بهشتی گفت: هدف از این جشنواره تاکید بر فعالیت های موثر همراه با تلاش ایمانی و دینی مساجد است و به این ترتیب به نقش اجتماعی مساجد می پردازیم که باید حلال مشکلات مردم باشد.

  وی اظهار داشت: بعد از خانواده مسجد محوری ترین رکن در آرامش و آسایش محلات و جامعه است و بسیج تلاش می کند در عرصه های مختلف پیشتاز باشد. بسیج سعی دارد داشته های خود را به جامعه هدیه کند.

  سردار بهشتی ادامه داد: امنیت کشور مدیون حضور به هنگام بسیج است و ما حتی سعی داریم با کشورهای جهان اسلام نیز ارتباط داشته باشیم چرا که آنها علاقه مندند بدانند که چگونه مساجد در کشور ما به محلی برای فراغت و یا رسیدگی به ایتام شده است.

  مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور گفت: ما در این راستا الگوهای موفقیت آمیز در حوزه های آموزش و فرهنگ و ورزش را به آنها در قالب سه زبان فارسی و عربی و انگلیسی معرفی می کنیم  و انشاء الله در آینده زبان های دیگر را نیز در دستور کار خود قرار می دهیم.

  وی گفت: ما 6500 مهد قرآنی در سراسر کشور داریم همچنین بیش از 22 هزار کانون اوقات فراغت در قالب جوانه های صالحین داشتیم که به فعالیت می پردازند.

  سردار بهشتی گفت: در روز 31 مرداد ماه همزمان با روز مساجد برترین ها در 500 شهر کشور مورد تقدیر قرار می گیرند و در هر شهرستان یک مسجد انتخاب شده که امام جماعت و هیئت امنا و کانون فرهنگی هنری و خادم در هر شهرستان مورد ارزیابی قرار می گیرند و یک مسجد و 5 رکن به استان معرفی می شوند.

  مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور گفت: همچنین جشنواره سپاه سید الشهدا با حضور سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین صبح روز دوشنبه 1 شهریور ماه در مسجد ارشاد واقع در میدان نماز شهرری برگزار می شود و گزارشی از وضعیت کشوری مساجد ارائه خواهد شد. و همچنین مراسم سراسری کشوری در 18 دی ماه سال جاری در سالن همایش های صدا و سیما با حضور مسئولان کشوری و لشکری برگزار خواهد شد.

  سردار بهشتی در پاسخ به سوال خبرنگار بسیج در مورد نقش بسیج مساجد و محلات در جلوگیری از ولنگاری فرهنگی و تحکیم ارزش های جامعه گفت: مسجد سنگر ارزش ها است سهم مسجد در برنامه های مذهبی و فرهنگی برای جوانان در هر سال رو به افزایش است نهاد مسجد یک سازمان حکومتی نیست یک نهاد مردمی است.

  وی در ادامه و در پاسخ به خبرنگار بسیج گفت: در حال حاضر 22 هزار پایگاه داریم که مبارزه با فقر و بی سوادی را مورد توجه قرار می دهند و در بستر مسجد فعالیت های گسترده ای انجام می شود و در طول این 37 سال و با وجود این همه تهدید و فشار اگر مساجد نبودند و این مبارزه خودجوش مردمی نبود وضعیت فرهنگی از این که هست هم بدتر بود.

  مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور اظهار داشت: مساجد در مناسبت های مختلف از جمله شب های قدر و ایام اعتکاف و محرم و صفر و تاسوعا و عاشورا و اربعین فرهنگ سازی می کنند و لذا مساجد رکن اساسی در مقابله با بی بند و باری و تهاجم فرهنگی هستند و پایه اصلی استحکام فرهنگ ما آیئن های دینی ما و باورهای مردم است و امیدواریم با هم افزایی هر چه بیشتر در خدمت فرهنگ کشورمان باشیم.

  سردار بهشتی در پاسخ به خبرنگار دیگری در مورد امر به معروف و نهی از منکر گفت: ما در هر مسجدی شورای امر به معروف و نهی از منکر داریم و جلسات مرتبی در این زمینه در مساجد تشکیل می شود و مسئولیت آن با روحانی مسجد است، بخش ضابط به ناجا مربوط می شود و ما در این مورد ورودی نداریم. مسجد تلاش می کند افراد را از نابهنجاری ها دور کند و در این خصوص از افراد متخصص و مشاورین کمک می گیرد.

  وی در ادامه گفت: نشر پوش های اسلامی اولویت ما است ما در فرهنگ عفاف و حجاب معروف را تبلیغ می کنیم و تلاش داریم معروف شناخته شده باشد اگر می خواهیم نوامیس از آسیب ها محفوظ بمانند باید تلاش های زیادی انجام دهیم رویکرد ما تشویقی و تبلیغی است و به روش های آموزش و مشاوره بسیج خواهران تلاش های خوبی در این مورد داشته است.

  سردار بهشتی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در مورد فعالیت های قرآنی گفت: ما در ساختار پایگاه مقاومت، معاونت قرآنی ایجاد کردیم 40 هزار پایگاه قرآنی داریم که برنامه های قرآنی را تعقیب می کنند و از لحاظ توسعه 10 هزار مهد قرآنی در برنامه بسیج است که در حال توسعه می باشد. یکی از محوری ترین برنامه های ما در صالحین آموزه های قرآنی است و پایگاهی داریم که بیش از 180 حافظ قرآن داشته است.

  وی در ادامه افزود: هرجا بسیج متمرکز شد به صورت اعجاب آوری کار انجام می شود  و یکی از پارامترهای ما در معرفی برترین های مساجد بحث های قرآنی است.

   مسئول سازمان بسیج مساجد و محلات کشور همچنین با اشاره به کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: ما تعداد قابل توجهی کانون فرهنگی و هنری داریم که بهترین همکاری را با آنها داشته ایم و امیدواریم در این زمینه هم افزا باشیم رویکرد کانون ها آحاد نمازگزاران است و افرادی که به این کانون ها می آیند با بسیج آشنا شده و جزء افراد ثابت و فعال در بسیج می شوند.

   

  سازمان بسیج مساجد نهادهای دینی جبهه حق
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها