• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38686

  یک کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با بیان این که متاسفانه مشکلات جدی در بخش اقتصاد داریم، گفت: خوشبختانه سرمایه‌های بسیاری در کشور وجود دارد که با برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت درست می‌توانیم به پیشرفت سریع توأم با عدالت دست یابیم.

  به گزارش پارس ، به نقل ازمهر، صادق واعظ زاده در نشست آشنایی با نامزدهای ریاست جمهوری که از سوی انجمن اسلامی مستقل دانشگاه ها و در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار کرد: علی رغم دستاوردهای چشمگیر کشور در عرصه های علم و فناوری، مشکلات جدی در بخش اقتصاد وجود دارد و اگر ما نتوانیم در طول یک دهه آینده به پیشرفت سریع دست یابیم، دستاوردهای انقلاب در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

  وی با بیان اینکه مهمترین مشکل مردم در زمان کنونی تورم و اشتغال است، گفت: تورم فشار زیادی بر قشر متوسط و کم درآمد به خصوص بر کارمندان، کارگران، بازنشستگان، پرستاران و نیروهای خدماتی و دیگر حقوق بگیران وارد می کند. راه حل این مسائل، اجرای برنامه جامعِ رونقِ تولید است. با هدایت سرمایه های سرگردان از واسطه گری به سوی تولید می توان از طریق افزایش عرضه کالا و خدمات، تورم را کنترل کرد و این افزایش تولید عامل اشتغال زایی است.

  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام راه حل تورم و بیکاری را رونق تولید دانست و ادامه داد: مشکل اشتغال در حال حاضر مهم ترین مسئله بسیاری از مردم به ویژه جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است. این در حالی است که تمام حلقه های لازم برای تولید اعم از سرمایه، پژوهش، نیروی انسانی و بازار در کشور وجود دارد. لیکن گسستگی و شکاف میان آنها مشکلات زیادی برای بخش تولید ایجاد کرده است.

  وی افزود: در سه دهه گذشته اقدامات زیادی شامل ایجاد زیرساخت های لازم و محرومیت زدایی نسبی انجام شد. اما اینها کافی نیست و دولت باید با شناسایی تمامی قطعات پازل پیشرفت و برنامه لازم، همه قطعات را در جای خود قرار دهد.

  واعظ زاده با تاکید بر این که برای پیشرفت سریع کشور و مردم همه چیزهای لازم را در اختیار داریم، اما تقریبا هیچ چیز از جمله دولت سر جای خودش نیست، تصریح کرد: قرار گرفتن یا قرار دادن هر چیز در جای خود عین عدالت است که متناسب با تعریف عدالت از نگاه امیرالمومنین (ع) و آموزه های مکتب اسلام می باشد.

  وی اضافه کرد: برقراری عدالت و رفع تبعیض و رانت باید در هر تصمیم دولت و در کل برنامه­ ایش دیده شود. یکی از مشکلات مهم آن است که دولت در جای خودش نیست. بسیاری از امور توسط مردم قابل انجام است، اما دولت در آن دخالت می کند و برعکس بسیاری از امور نیازمند دخالت و رسیدگی دولت هستند که رها و بلاتکلیف اند.

  وی با تاکید بر اینکه معتقد به دولت مقتدر هستم، افزود: دولت مقتدر دولتی است که بازیگری و بازیگردانی نکند و مدیریت عالی را انجام دهد مثل فدراسیون فوتبال که نباید خودش تیمی داشته باشد.

  رئیس کارگروه طراحی الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت تولید پایدار را راه حل اساسیِ رفع مشکلات اقتصادی در برنامه تولید دانش بنیان و استفاده از دستاوردهای علمی در تولید ذکر کرد و یادآور شد: در این زمینه برنامه های گسترده ای با مشارکت صاحبنظران و متخصصان تهیه شده و ان شاء الله ما اقتصاد دانش بنیان را عملیاتی خواهیم کرد.

  وی گفت: اعتقاد به مکتب اسلام به عنوان کامل ترین مکتب حیات بخش و رهایی بخش انسان، اصل بنیادین تفکر و برنامه ها و اقدامات دولت باید باشد. معتقدم دولت باید از جاروجنحال های سیاسی پرهیز کند و از مرکز جاروجنجال ها هم دور باشد و با کمک همه مدیران قوی و امین در خدمت حل مشکلات مردم و بهبود وضعیت زندگی آنها قرار بگیرد.

  واعظ زاده افزود: دولت آینده باید از مرکز جنجال­ های سیاسی به دور باشد تا بتواند مشکلات اقتصاد کشور و معیشت مردم را حل کند. رئیس جمهور یازدهم باید مستقل باشد تا بتواند از همه مدیران شایسته استفاده کند و دولت مقتدر تشکیل دهد. مستقل بودن به ادعا نیست به بینش و سابقه است.

  وی افزود: من جوانان را موتور و محرک پیشرفت می دانم و معتقدم با انرژی و فکر جوانان می توان تحول و پیشرفت سریع را در جامعه ایجاد کرد. همانطور که انقلاب و دفاع مقدس با نیروی آنها به پیشرفت رفت. جوانان موتور پیشرفت کشور هستند. باید آنها را از فشار شهریه دانشگاه و مقررات خشک اداری آزاد کنیم و طرح اشتغال پایدار فارغ التحصیلان را اجرا کنیم. طرح کاهش شهریه دانشگاه­ های غیر انتفاعی و افزایش کیفیت آنها با کمک دولت باید اجرا شود.

  این کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: فضای دانشگاه­ ها بسته و آزاد اندیشی فراموش شده است. فعالیت­ های سیاسی و فرهنگی دانشجویان در چارچوب قانون، حق دانشجو و امتیاز دانشگاه است. استادان هم باید در مقابل اظهار تخصصی خود مصونیت رسانه­ ای داشته باشند و مدیریت دانشگاه از حیثیت آنان دفاع کند.

  اشتغال اقتصاد انقلاب تورم حقوق درآمد ریاست جمهوری سرمایه عضو مجمع تشخیص مصلحت مشکلات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها