• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38644

  در جریان درگیری‌های میان انقلابیون معترض و نیروهای پلیس پیش از آغاز مسابقات بین‌المللی" فرمول یک" در مناطق مختلف بحرین، وزارت کشور بحرین تعدادی از تظاهرات کنندگان را به اتهام" تروریسم" بازداشت کرد.

  به گزارش پارس ، فارس به نقل از شبکه العالم، تشدید سرکوبگری آل خلیفه درحالی است که اعتراضات در روزهای اخیر به شکل چشم گیری گسترش یافته وتصاویر ارسالی از داخل بحرین نشان می دهد گروههایی از معترضان اقدام به آتش زدن لاستیک خودروها و بستن راه ها کرده اند.

  گروهی از انقلابیون تعدادی از راه های اصلی از جمله پل منتهی به جزیره ستره در شرق بحرین و پل منتهی به المحرق در شمال این کشور را با استفاده از لاستیک های خودرو مسدود کرده اند.

  هزاران شهروند معترض بحرینی همزمان با میزبانی مسابقات فرمول یک، همه روزه بدون کوچک ترین درگیری با نیروهای پلیس برای مطالبه تغییرات دموکراتیک به خیابان ها آمدند و با سردادن شعار" مسابقه شما جنایت است" و" فرمول خون را برگزار نکنید" اقدام به مسدود کردن راه ها نمودند. نیروهای پلیس نیز با پرتاب گاز سمی و گاز اشک آور به سوی تظاهرات کنندگان با آنها درگیر شدند.

  ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه مسئولیت حوادثی را که از صبح روز پنجشنبه رخ داد به عهده گرفت و در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: مردم با اراده فولادی به خیابان ها می آیند و جلوه هایی از نقش آفرینی خود را در" اولین مرحله نمایش آتشفشانهای سوزان" (نامی که این مجموعه برای فعالیت های میدانی کنونی خویش برگزیده) به نمایش می گذارند.

  در همین حال وزارت کشور در بیانیه خود اعلام کرد که اداره کل امور جنایی ۵ تن از معترضان را به اتهام ارتکاب تروریسم و اعمال جنایت کارانه در مناطق مختلف بحرین بازداشت کرده است.

  این بیانیه افزود: نیروهای پلیس در کمتر از ۴۸ ساعت شخصی را که متهم به آتش زدن و منفجر کردن یک خودرو در روز یکشنبه گذشته در نزدیکی بندر المالی بود، بازداشت کرد.

  از سوی دیگر سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه جدید خود از مسئولان برگزاری مسابقات فرمول یک به دلیل عدم توجه به" نقض حقوق بشر در بحرین" به شدت انتقاد کرد.

  این بیانیه گفت: هیئت های بین المللی که مسئول برگزاری مسابقات فرمول یک دربحرین هستند هیچ اقدامی در جهت جلوگیری از تجاوز به حقوق شهروندان که ارتباط مستقیم با مسابقات دارد، انجام ندادند.

  بیانیه دیده بان حقوق بشر به طور خاص به ماجرای کشتن یک تظاهرات کننده در جریان مسابقات جایزه بزرگ ۲۰۱۲ از سوی نیروهای امنیتی و نیز تشدید سرکوب مردم در روزهای قبل از برگزاری مسابقات ۲۰۱۳ اشاره کرد.

  سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید کرد نیروهای امنیتی در طول هفته های گذشته به منازلی که در جوار میدان مسابقه قرار دارند، یورش برده و تعدادی از مخالفان را بازداشت و زندانی کرده اند.

  خانم ساره لی ویتسون مدیر اجرایی بخش خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر در این بیانیه اظهار داشت: ظاهرا برگزار کنندگان مسابقه ترجیح می دهند مانند کبک سرهایشان را زیر برف کنند تا جنایاتی را که برای به خطر نیفتادن مسابقاتشان انجام می گیرد، نادیده بگیرند. همچنین گروهی از نمایندگان پارلمان انگلیس روز یکشنبه (۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۲) و پس از ناآرامی های روزهای اخیر در بحرین، خواستار لغو مسابقه روز یکشنبه (اول اردیبهشت ماه ۱۳۹۲) فرمول یک در این کشور شدند.

  تظاهرات گروه های مخالف خاندان سلطنتی حاکم بر بحرین، همزمان با برگزاری مسابقات فرمول یک و از جمعه هفته گذشته آغاز شده است.

  بحرین از دو سال پیش شاهد تظاهرات مردمی و انقلاب علیه رژیم آل خلیفه است.

  نیروهای امنیتی بحرین با همدستی نیروهای اشغالگر سعودی به سرکوب مردم پرداخته اند که تاکنون در جریان این سرکوبگری صد ها نفر شهید، زخمی یا بازداشت شده اند.

  شواهد سازمان های حقوق بشری نشان می دهد که شماری از معترضان زیر شکنجه شدید رژیم آل خلیفه جان خود را از دست داده یا دچار نقض عضو شده و تعدادی از زنان بحرینی نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی در جریان تظاهرات مسالمت آمیز خود دچار سقط جنین شده اند.

  این درحالی است که مردم بحرین با وجود این سرکوبگری ها همچنان با آمدن به خیابان ها بر مطالبات مشروع خود در دستیابی به حقوق از دست رفته خود از جمله اجرای عدالت اجتماعی و روی کار آمدن نظامی منتخب تاکید می کنند.

  اثر استنشاق گازهای سمی انگلیس بحرین تروریسم حقوق حقوق بشر خاورمیانه زنان سازمان های حقوق بشری وزارت کشور
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها