• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38543

  رئیس‌جمهور آمریکا در انتقاد از سناتورهای آمریکایی مخالف با لایحه اصلاح قانون مالکیت حمل سلاح که در سنای آمریکا رد شد، روز چهارشنبه را برای واشنگتن «شرم‌آور» توصیف کرد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، « باراک اوباما» در یک کنفرانس خبری ضمن انتقاد از سناتورهای مجلس سنا که با لایحه بررسی سوء پیشینه افرادی که قصد خرید سلاح دارند، مخالفت کردند روز چهارشنبه را برای واشنگتن « شرم آور» توصیف کرد.

  مجلس سنای آمریکا بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت محلی با ۵۴ رای مخالفن در مقابله ۴۶ رای موافق با طرح ارائه شده به وسیله نمایندگان دو حزب جمهوری خواه و دموکرات برای شدت بخشیدن به بررسی سوءپیشینه خریداران سلاح مخالفت کرد و این در حالی بود که تصویب این لایحه به ۶۰ رأی موافق نیاز داشت.

  اوباما در واکنش به این اقدام سنا گفت: امروز همه می دانند که ۹۰ در صد مردم آمریکا از بررسی پیشینه خریداران سلاح که تهیه اسلحه توسط افراد خطرناک را مشکل تر می کند، حمایت می کنند. منظور ما بزهکاران با سوء پیشینه و افرادی است که مرتکب خشونت های خانوادگی می شوند و همچنین بیماران روانی خطرناک است. ۹۰ در صد آمریکایی ها از این فکر حمایت می کنند،

  وی ادامه داد: ۹۰ در صد از دموکرات های عضو سنا به این ایده رأی مثبت دادند اما این اتفاق رخ نخواهد افتاد زیرا چون ۹۰ در صد جمهوری خواهان سنا علیه آن رأی دادند. اکثر سناتورها به حفاظت از شهروندان ما با پیشینه سنجی هوشمندانه تر رأی مثبت دادند اما با ادامه مخدوش کردن قوانین سنا، یک اقلیت موفق شد از پیشرفت این طرح جلوگیری کند پس در کل امروز روز شرم آوری برای واشنگتن بود.

  « باراک اوباما» به دنبال این رخداد، خواستار وضع قوانینی برای مالکیت سلاح و محدود شدن حمل سلاح شد که لابی قدرتمند سلاح در این کشور به شدت با وضع این قوانین مخالفت کرد.

  لابی سلاح در آمریکا به اندازه ای قوی است که نفوذ آن در کنگره و نمایندگان آمریکا قابل مشاهده است.

  نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا بیانگر موافقت ۸۰ درصد از مردم این کشور با تشدید تدابیر اتخاذ شده برای بررسی سوءپیشینه خریداران سلاح است اما با اینحال میزان موافقت مردم با سخت تر کردن قوانین مالکیت سلاح از ۵۸ درصد در ماه ژانویه به ۴۸ درصد در ماه جاری کاهش یافته است.

  اوباما ادامه داد: نمایندگانی که علیه طرح سناتورها برای بررسی سوء پیشینه خریداران سلاح رأی دادند، نمی توانند دلیل موجهی را برای این مخالفت ارائه کنند و تنها به خاطر نوعی بازی سیاست مانع از تصویب آن شده اند.

  باراک اوباما همچنین لابی طرفداران مالکیت سلاح را به دروغگویی و ارعاب سناتورها متهم کرد.

  انجمن ملی اسلحه آمریکا که بزرگ ترین لابی طرفدار مالکیت سلاح است با استقبال از رأی منفی سنا اعلام کرد: همان طور که قبلا گفته بودیم، گسترش بررسی سوءپیشینه افراد در نمایشگاه ها و در دیگر رخدادها به کاهش خشونت با سلاح و حفاظت از فرزندان ما در مدارس کمک نمی کند.

  اوباما باراک اوباما بازی خشونت دروغگویی سنا قانون لایحه واشنگتن سلاح
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها