• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38100

  انفجار بمب در بوستون سه‌ کشته و بیش از ۱۴۰ زخمی برجای گذاشت. پاپ فرانسیس، بان کی‌ مون و شماری از سیاستمداران اروپایی انفجارها را محکوم کردند. پلیس آمریکا در این رابطه از یک دانشجوی عرب را بازجویی کرده‌ است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با وابستگان و خانواده های قربانیان انفجارهای بوستون ابراز هم دردی کرد و گفت: هیچ بهانه ای این حمله ی پلید به انسان های بی گناه را توجیه نمی کند، انسان هایی که برای شرکت در یک مراسم ورزشی صلح آمیز گرد آمده بودند.

  صدراعظم آلمان ابراز امیدواری کرد که" هر چه زودتر عامل یا عاملان این حادثه شناسایی و مجازات شوند. "

  گیدو وستروله، وزیر امور خارجه ی آلمان نیز اظهار داشت که انفجارهای بوستون" شوک عمیقی" بر او وارد کرده اند. او ضمن ابراز همدردی با مجروجان و خانوداده های آنان گفت: " آنچه که قرار بود برای ده ها هزار دونده و صدها هزار تماشاچی جشن ورزشی شادی برانگیزی باشد، به یک تراژدی تبدیل شد. "

  روز دوشنبه دو انفجار پیاپی در جریان دوی ماراتن بوستون دست کم سه کشته و بیش از ۱۴۰ زخمی برجای گذاشتند. به گزارش رسانه های آمریکایی بیشترین تعداد زخمی ها از تماشاگران مسابقه ماراتن بودند. حال ۱۷ تن از آنان وخیم گزارش شده است.

  اف بی آی از مردم خواسته است، فیلم های ویدیویی خود از ماراتن را کنترل کنند و در صورت مشاهده ی حرکات شک برانگیز با پلیس تماس بگیرند

  روز سه شنبه همچنین کاترین اشتون، هماهنگ کننده ساست خارجی اتحادیه اروپا و مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا در پیام های جداگانه ای انفجارهای بوستون را محکوم کردند. شولتس در پیام تویتر خود نوشت: برای تروریسم هیچ گونه توجیهی وجود ندارد، ما در کنار دوستان آمریکایی مان ایستاده ایم.

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انفجارهای بوستون را" جنایتی که نشانه بربریت است" خواند و از جهانیان خواست، برای مبارزه با تروریسم، به طور هماهنگ عمل کنند. پوتین در نامه ی تسلیت به همتای آمریکایی خود آمادگی کشورش برای تحقیق و تجسس در باره ی این حادثه را اعلام کرد.

  پیشتر دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس و آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، نیز در واکنش هایی جداگانه نسبت به وقوع حادثه بوستون ابراز تاسف نموده و همدردی خود را با آسیب دیدگان و خانواده های آنها ابراز کرده بودند.

  به گزارش دویچه وله، بارا ک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا انفجارهای بوستون را" حملات برنامه ریزی شده" نامید و به هم وطنانش هشدار داد، در رابطه با محکوم نمودن عاملان و آمران این حادثه تعجیل نکنند. او گفت: " ما هنوز به همه پاسخ ها دست پیدا نکرده ایم. "

  اندکی پس از اظهارات باراک اوباما، کاخ سفید انفجارهای بوستون را حمله ای تروریستی خواند.

  انفجارهای خونین در مسابقه ماراتون بوستون چهارمین سوءقصد تروریستی در یک رویداد بزرگ ورزشی است.

  بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و پاپ فراتسیس، رهبر کاتولیک های جهان نیز نسبت به انفجارهای بوستون واکنش نشان دادند. بان کی مون گفت: " این خشونت بی معنا از این جهت هولناک تر است که در جریان رویدادی ورزشی رخ داده است. رویدادی که به سبب آن مردم از کشورهای مختلف برای به نمایش گذاشتن نوعی از همبستگی گردهم می آیند. "

  پاپ فرانسیس از شهروندان آمریکایی خواست، آرامش خود را حفظ کنند و بدی را با بدی پاسخ ندهند.

  در همین حال به گزارش روزنامه نیشن، ماریو مونتی، نخست وزیر ایتالیا نیز با ارسال پیامی برای اوباما حملات" بزدلانه" در بوستون را محکوم کرد و اعلام داشت: من مطمئن هستم که حتی در این شرایط دردناک آمریکا به خوبی می داند که چگونه با قاطعیت برای تایید و تاکید بر ارزش های اصولی تمدن بزرگ اقدام کند.

  حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان نیز اظهار داشت: مردم کشور من با تحمل سال ها حملات تروریستی و رویارویی با تلفات غیرنظامی به خوبی می تواند درد و رنجی را که اینگونه حملات بر مردم وارد می آورد درک کند.

  رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز اظهار داشت که هدف این حملات نه تنها مردم آمریکا بلکه تمامی مردمی است که آرزومند زندگی در صلح و آرامش هستند.

  لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور نیز با ارسال نامه ای برای اوباما ضمن اعلام مراتب تسلیت خود به دلیل وقوع این حادثه اعلام داشت: این خشونت های بی معنی هیچ جایی در جهان ندارد.

  از سوی دیگر ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با ارسال پیام تسلیت به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا فاجعه اخیر در شهر بوستون آمریکا را به شدت محکوم کرده و گفت: عاملان این اقدام باید بدانند که چنین اقدامی را در حقیقت نه دین و نه اخلاق نمی پذیرد.

  وی در پیام خود به رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد: ما چنین اقدامات تروریستی شرم آوری را که معمولا افراد بی گناه و بی دفاع را هدف قرار می دهد و توسط گروههای جنایتکار انجام می شود، به شدت محکوم می کنیم.

  پادشاه عربستان همچنین به خانواده های قربانیان این فاجعه و ملت آمریکا به نمایندگی از ملت و دولت عربستان تسلیت گفت.

  همچنین اکمل الدین احسان اوغلو، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در بیانیه ای ضمن ابراز همدردی با خانواده های قرباینان این فاجعه این اقدام را غیر قابل قبول و از سوی افراد بزدل توصیف کرد.

  وی در این خصوص گفت: سازمان همکاری اسلامی به شدت با چنین اقدامات خشونت آمیزی مخالف بوده و معتقد است که چنین اقداماتی فضای مسالمت آمیز را برای انجام فعالیتهای ورزشی نابود می کند.

  از سوی دیگر عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس ضمن محکوم کردن حادثه بوستون آن را اقدامی تروریستی و بزدلانه توصیف کرد و گفت: این اقدام با همه ارزشها و اصول اخلاقی تعارض دارد.

  الزیانی در ادامه گفت: این اقدم تروریستی شنیع در حقیقت تاکیدی است بر اینکه همه کشورهای جهان باید برای مبارزه با تروریست و نجات جهان از شر آن به پا خیزند.

  دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در ادامه ضمن ابراز تاسف و اندوه نسبت به کشته و زخمی شدن شماری از غیرنظامیان آمریکایی طی این اقدام تروریستی با خانواده های قربانیان و ملت و دولت آمریکا ابراز همدردی کرد.

  در همین راستا دولت امارات نیز به نوبه خود حملات تروریستی در شهر بوستون آمریکا را به شدت محکوم کرد.

  عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات ضمن محکوم کردن این جنایت اعلام کرد که امارات با آمریکا در این خصوص اعلام همبستگی کرده و از آمریکا در مبارزه با تندروی و اقدامات تروریستی حمایت می کند.

  وی ادامه داد: امارات چنین اقدامات جنایتکارانه و تروریستی را که هدف آن ایجاد ناآرامی و بر هم زدن امنیت و ثبات آمریکا است محکوم و اعلام می کند که در حال حاضر با وجود چنین اقدامات تروریستی آنچه بیش از همه نیاز آن احساس می شود این است که کشورهای جهان برای مبارزه با تروریسم و ریشه کن کردن آن در همه ابعادش و نیز از بین بردن منبع و انگیزه های تروریسم به پا خیزند.

  این مسئول اماراتی در پایان ضمن تسلیت به دولت آمریکا و خانواده های قربانیان برای مجروحان و زخمی شده های این حادثه آرزوی سلامتی کرد.

  به گزارش خبرگزاری آلمان، پلیس فدرال ایالات متحده (اف بی آی) در رابطه با انفجارهای بوستون یک دانشجوی عرب را مورد بازجویی قرار داده است. در این گزارش آمده است که به احتمال زیاد منزل این دانشجو نیز بازرسی شده و پلیس چند کارتن از منزل او خارج کرده است.

  خبرگزاری آلمان تاکید می کند که دانشجوی سعودی دستگیر نشده است و هنوز هیچ گروهی مسئولیت انفجارهای بوستون را به عهده نگرفته است.

  افغانستان بان کی مون تروریسم دانشجو رسانه رهبر کاتولیک های جهان شورای همکاری خلیج فارس کشته و زخمی مبارزه با تروریسم ناتو

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها