• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37901

  زیباکلام با بیان اینکه اصلاح‌طلبان از نظر رهبری دچار مشکل هستند، گفت: من به کواکبیان نمره اصلاح‌طلبی نخواهم داد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، صادق زیباکلام استاد دانشگاه علوم سیاسی دانشگاه تهران در مناظره ای با حجت الاسلام ذوالنور با موضوع لوازم و ملزومات انتخابات ریاست جمهوری که در تالار شیخ انصاری دانشگاه تهران برگزار شد اظهار داشت: انتخابات در هر کشوری به معنای یک نظر سنجی از مردم و به این معناست که آیا شما از سیاست هایی که در این ۴ سال توسط این حزب و این رئیس جمهور که اکثریت را به دست آورده، رضایت دارید یا خیر لذا اگر مردم با سیاست های حزب حاکم موافق باشند آن حزب انتخاب می شود و یک دوره دیگر زمام امور را در دست می گیرد.

  وی افزود: انتخابات در ایران نیز باید چنین باشد و از مردم نظر خواهی شود که آیا شما از سیاست های موجود رضایت دارید یا خیر. سوالی که مطرح می شود این است که در جامعه ما چقدر این وضعیت طبیعی برای انتخابات وجود دارد؛ بعضی ها اعتقاد دارند این وضعیت طبیعی وجود ندارد و بعضی ها نظر بالعکسی دارند.

  زیباکلام با بیان اینکه واقع مطلب این است که نمی شود گفت که در جامعه ما ۱۰۰ درصد اینگونه است؛ افزود: در انتخابات خرداد ۸۴ یک جریان سیاسی به قدرت رسید و کسی نمی تواند در سلامت آن انتخابات شک و تردید داشته باشد؛ اصولگرایان از تیر ۸۴ قدرت را به طور کامل از آن خود کردند و سه قوه به دست اصولگرایان رسید حال بعد از گذشت ۸ سال باید پرسید اصولگرایان در اداره امور مملکت چقدر موفق بوده اند؟

  وی در ادامه با اشاره به یک سری معیارها برای موفقیت سیاست های اصولگرایان اضافه کرد: ما در این رابطه یک سری معیارها را در نظر می گیریم، خط فقر در تیر ۸۴ چقدر بود و حال چقدر است. فاصله طبقاتی بین اقشار مختلف جامعه در سال ۸۴ چقدر بود و حال چقدر است. همچنین دیگر موارد و معیارها نیز موثر است.

  زیباکلام با بیان اینکه در این ۸ سال چقدر اصولگرایان کشور را در مباحث داخلی و خارجی به پیشرفت رسانده اند لذا من معتقدم اصولگرایان کارنامه موفقی نداشته اند، گفت: آیا مردم جایگزینی دارند که با انتخاب او سیاست های ۸ سال گذشته کشور را تغییر داده و اصلاح کنند.

  این استاد دانشگاه در ادامه خاطرنشان کرد: اینکه ما بگوییم این کشور دشمنانی دارد و به واسطه وجود دشمنان باید در انتخابات شرکت کرد یک دلیل سطحی است؛ سوال این است که اگر رای دهندگان ۵۰ میلیون باشند آیا به فرض اگر نصف + ۱ نفر از این واجدین با سیاست های ۸ ساله گذشته موافق نباشند می توانند تغییری ایجاد کنند یا خیر.

  زیباکلام افزود: باید بدانیم این نصف +۱ نمی خواهد اصل نظام را تغییر دهد بلکه اعتراض به سیاست های ۸ ساله دارد. حال ما باید چه کنیم به صرف اینکه این امکان فراهم نیست تغییر به وجود آوریم باید بگوییم کنار بنشینیم و یا سعی کنید از حداقل امکانات استفاده کنیم؛ در حال حاضر دشوار ترین سوال فراروی اصلاح طلبان این است که آیا در این انتخابات شرکت کنیم یا خیر.

  این استاد دانشگاه در ادامه با مطرح کردن سوالی دیگر افزود: فرض بگیریم اصلاح طلبان به این نتیجه برسند که در انتخابات شرکت کنند آیا اصولگرایان این اجازه را می دهند؟ بارها شنیده ایم که اصولگرایان گفته اند اگر خاتمی حضور پیدا کند باید رد صلاحیت شود. اصلا اصولگرایان نمی گذارند اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند چون احساس می کنند ۲ خرداد ۷۶ و یا ۲۲ خرداد ۸۸ دیگری اتفاق خواهد افتاد.

  وی افزود: اگر آن اصولگرایان اجازه دادند اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند و آقای خاتمی یا هاشمی نیز رای آوردند و کابینه تشکیل دادند؛ چنین دولتی نمی تواند کار کند چراکه زمین و زمان همچون ائمه جماعات، جامعه مدرسین و آیت الله مصباح و خیلی های دیگر علیه اصلاح طلبان فعالیت خواهد کرد و در واقع تمام ارکان قدرت در برابر دولت خواهند ایستاد.

  زیباکلام تصریح کرد: با این شرایط آیا منطقی است که اصلاح طلبان در این شرایط قرار گیرند؟ آن اقشاری که از عملکرد اصولگرایان رضایت ندارند باید چه کنند. ما جز از راه قانون چه می توانیم بکنیم. ما چه نظام را دوست داشته باشیم یا خیر باید ولایت فقیه را قبول و به شورای نگهبان تمکین کنیم.

  این استاد دانشگاه در ادامه مناظره با اشاره به مباحث اقتصادی تصریح کرد: مشکلات بر سر یک سری مباحث اساسی و بنیادی است اولین آن اقتصاد است. هاشمی معتقد به اقتصاد آزاد آدام اسمیت است و معتقد به توسعه اقتصادی و سرمایه داری غربی است و در واقع وی با اصلاح اقتصادی در ترکیه و اندونزی و سنگاپور موافق است.

  « هاشمی الگویش ترکیه است و می خواهد آن الگو را در ایران پیاده کند و این یعنی کلنگ را برداشتن و اقتصاد خراب ایران را درست کردن در حالیکه اصولگرایان هیچ وقت چنین اجازه ای را نخواهند داد. »

  وی در ادامه با اشاره به اینکه هزینه کشور برای دانش آموزان و سرانه آنان با کشورهای عقب مانده برابری می کند گفت: چرا ما باید تا این حد بر سر مسئله هسته ای هزینه کنیم؟ سیاست های تنش زدایی آقای هاشمی و خاتمی توانست فرانسه، آلمان، ایتالیا و خیلی کشورهای دیگر را نسبت به ما نرم کند در حالی که اصولگرایان این کشورها را با ونزوئلا عوض کردند.

  ** انتخابات ۹۲ متفاوت ترین انتخابات است

  زیباکلام افزود: از یک جهت من معتقدم این انتخابات یکی از متفاوت ترین انتخابات است که در کشور اتفاق می افتد و در این انتخابات حاکمیت دو تکه شده است یعنی جریان اصولگرایان سنتی و جریان احمدی نژاد. مشکلی که وجود دارد این است که اصولگرایان برخلاف گذشته دارای مشکلاتی بین خودشان هستند.

  این استاد دانشگاه افزود: اگر دولت نتواند برای مشایی تائید صلاحیت بگیرد دیگر افرادش هیچ شانسی نخواهند داشت چراکه جریان دولت همه یا هیچ است. دولت شریکی هم به نام جبهه پایداری دارد و آنان نیز هیچ شانسی نخواهند داشت. تنها راه اصولگرایان این است که غرورشان را زیرپا بگذارند و از خاتمی و هاشمی بخواهند در انتخابات حاضر شوند.

  وی تصریح کرد: البته آمدن اصلاح طلبان در طلب آمدن مشایی است در غیر این صورت اصلاح طلبان سعی می کنند کواکبیان و روحانی را به عنوان جبهه اصلاحات معرفی کنند.

  زیباکلام خاطرنشان کرد: اصلاح طلبان بخشی از عقبه اجتماعی شان را مجاب می کنند که در انتخابات شرکت کنند و بعد مشاهده می کنیم که شورای نگهبان نماینده آنان را رد صلاحیت می کند لذا اصلاحات با این مشکلات مواجه است.

  « اصلاح طلبان هنوز در تردید هستند که فضا برای شرکت در انتخابات باز است یا خیر. اصلاح طلبان از نظر رهبری دچار مشکل هستند چون هیچ امکان حضور قانونمند که لازمه حیات سیاسی است را ندارند لذا اصلاح طلبان یک بدنه اجتماعی نیرومند دارند و در این رابطه من بالاترین نمره را به مطهری می دهم و به کواکبیان نمره اصلاح طلبی نخواهم داد. »

  آلمان اصلاح طلبان اصلاح طلبان در انتخابات اقتصاد انتخابات ریاست جمهوری ایتالیا خط فقر زمین شرکت در انتخابات مشایی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها