• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37727

  روزنامه نیویورک تایمز با برنده شدن در چهار رشته، بهترین عملکرد را در دور ۲۰۱۳ این جایزه داشته است.

   

  نتایج پولیتزر، معتبرترین جایزه سالانه روزنامه نگاری، اعلام شد. روزنامه نیویورک تایمز با برنده شدن در چهار رشته، بهترین عملکرد را در دور ۲۰۱۳ این جایزه داشته است.

  به گزارش دانا، پولیتزر، جایزه ای در روزنامه نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش های گوناگون دارد. این جایزه معتبرترین جایزه روزنامه نگاری در آمریکا است که هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه نگاران (و نیز به نویسندگان و شاعران و موسیقی دانان) داده می شود. این جایزه به نام بنیان گذار آن جوزف پولیتزر، روزنامه نگار مجاری تبار آمریکایی، در سده نوزدهم نام گذاری شده است.

  در سال ۲۰۱۳، این جایزه در رشته خدمات عمومی، به روزنامه سان سنتینل، از فلوریدا، به خاطر گزارش مستند این نشریه در مورد عملکرد پلیس، رسید. سان سنتینل در سال ۱۹۱۰ تاسیس شده و ۲۲۷ هزار تیراژ روزانه دارد. سرعت بالا و غیرمسئولانه برخی از افراد پلیس، خارج از ماموریت های سازمانی، باعث به خطر افتادن جان مردم شده بود و پس ا این گزارش این رویه اصلاح شد و به نظم برگشت. در کنار این نشریه، دو رسانه کالیفرنیا واچ و واشنگتن پست هم نامزد برنده شدن بودند. کالیفرنیا واچ به دلیل گزارش خود در مورد عملکرد پلیس در مراقبت از افراد ناتوان و واشنگتن پست برای گزارشش در مورد عملکرد سیستم قضایی در حدود ۲۰ هزار پرونده قضایی نامزد برنده شدن در این بخش بود.

  در بخش اخبار فوری، روزنامه دنور پست از ایالت برنده این جایزه شد. عملکرد مثبت کارکنان این روزنامه در پوشش تیراندازی یک سینما در کلرودا که با استفاده از ابزارهای سنتی و مدرنی چون شبکه های اجتماعی صورت گرفت، این روزنامه را شایسته این جایزه کرد. همین روزنامه برای پوشش یک آتش سوزی در ایالت کلرودا هم نامزد این جایزه شد. پوشش خوب این روزنامه باعث نجات جان برخی از افراد شده بود. روزنامه دنور پست از سال ۱۸۹۲ در عرصه مطبوعات قرار دارد و تیراژ آن ۴۰۱ هزار نسخه است. در عین حال روزنامه هارتفورد کورانت به خاطر پوشش تیراندازی مدرسه نیوتاون هم نامزد این جایزه بود.

  در بخش روزنامه نگاری تحقیقی، دیوید براستو و آلینجاندارا ژانیک ون برتراب از نیویورک تایمز برنده جایزه شدند. این دو در گزارشی مشخص کرده بودند که چگونه، فروشگاه وال مارت، برای چیره شدن فروشگاه خود در بازار مکزیک به رشوه متوسل شده است. در این رشته پاتریشیا کالاهات، سام رو و مایکل هاترون از شیکاگو تریبون به خاطر گزارششان در مورد کارخانجاتی که از یک ماده سمی در ساخت برخی وسایل منزل استفاده می کردند، و الکساندرز زایاس از تامپا بای تایمز به خاطر وضعیت یک خانه مذهبی نگه داری کودکان که در آن کودکان با تنبیه مواجه می شدند، نامزد دریافت جایزه شده بودند.

  در بخش گزارش تبیینی یا توضیحی، تیم نیویورک تایمز برای یک گزارش در مورد کنش تجاری برخی شرکت های تکنولوژیک چون اپل، شایسته دریافت جایزه شد. در این گزارش، طرف تاریک کنش های تجاری این شرکت ها برای کارگران و مشتریانشان تبیین می شد. دان ایگان از میلواکی ژورنال سنتینل، برای گزارشش در مورد گونه های ماهی آسیایی و وضعیت دریاچه های بزرگ و اقلیم آبی امریکا و تونی بارتلمه از دپست و کوریر برای مقاله اش در مورد توضیح صورتحساب های بیمه شایسته دریافت جایزه بود.

  در بخش گزارش محلی، برد چارد، جرنی السون و گلن هوات از روزنامه استار تریبون، مایناپولیس برای گزارششان در مورد وضعیت بد کودکان و مرگ آنان در خانه های نگه داری، برنده جایزه شدند. این گزارش باعث سفت و سخت شدن مقررات چنین خانه هایی شد. روزنامه استارتریبون، بزرگترین روزنامه ایالت مینوستا است که از سال ۱۸۶۷ تاسیس شده و ۲۹۵ هزار تیراژ روزانه دارد. آمس الکساندر و کارن گارلوچ از چارلوت آبزرور و جوزف ناف و دیوید رینور از دنیوز اند آبزرور برای گزارش تحقیقی مشترک در مورد چگوتگی کسب سودهای هنگفت توسط بیمارستان های دولتی و مشارکت آنان در هزینه بالای مراقبت درمانی نامزد دریافت جایزه بودند. دیوید برین، استفان هوداک و جف کونرث و دنیس ماری اوردوی هم از اورلاندو سنتینل برای پوشش راهپیمایی دانشگاه ای اند ام فلوریدا که باعث کشته شدن یک فرد شده بود، نامزد دریافت جایزه شدند.

  در بخش گزارش ملی، لیزا سانگ، الیزابت مک گوآن و دیوید هاسمایر از اینساید کلایمیت نیوز در نیویورک، برنده پولیتزر شدند. آنان گزارشی در مورد نقض قوانین در مورد لوله های نفتی منتشر کرده بودند که ممکن بود باعث خطرات زیست محیطی شود. در این بخش، لیز کوالکزیک، کارولین جانسون، تد والاک، پاتریشیا ون و کی لازار از بوستون گلوب برای افشای شیوع مننژیت در اثر سوء مدیریت یک داروخانه و کاریگ واتلوک، گرگ میلر، کارن دی یانگ و جولی تات از واسنگتن پست برای گزارش در مورد هواپیماهای بدون سرنشین نامزد دریافت جایزه بودند.

  در بخش گزارش بین المللی باز هم این نیویورک تایمز بود که برنده جایزه شد. گزارش این روزنامه در مورد فساد در سطوح بالای حاکمیت چین به خصوص ثروت بالای وابستگان نخست وزیر برنده جایزه پولیتزر شد. تیم آسوشیتدپرس برای گزارش شجاعانه از جنگ در سوریه و ریچارد ماروسی از لس آنجلس تایمز برای مقاله هایش در مورد وضعیت مهاجران غیرقانونی مکزیکی دیپورت شده از امریکا نامزد دریافت جایزه بودند.

  در بخش گزارش فیچر، جان برانچ از نیویورک تایمز برای گزارش در مورد کشته شدن چند اسکی باز در بهمن و توضیح علمی این حادثه، برنده این جایزه شد. کلی بنهام از تامپا بی تایمز در مورد زنده ماندن یک نوزاد نارس و بحث هایی در مورد اخلاق پزشکی و الی ساسلو از واشنگتن پست برای پوشش وضع زندگی یک فروشنده در یک استخر که به نوعی بیان وضع نامناسب اقتصادی کشور بود، نامزد دریافت جایزه بودند.
   
   

  در بخش تفسیر، برت استفن از وال استریت ژورنال برای ستون هایش در مورد سیاست داخلی و خارجی آمریکا برنده جایزه شد. جولیت کایم از بوستون گلوب و مارک دی یونو از استار لچر دیگر نامزدهای این بخش بودند. کایم ستون هایی در موضوعات مختلف می نوشت و یونو تفسیرهایی در مورد طوفان سندی و برخی اتفاقات دیگر نوشت.

  در بخش نقد، فیلیپ کنیکوت از واسنگتن پست برای نوشته هایش در مورد هنز و نیروهای اجتماعی برنده جایزه شد. در این بخش ماری مکنامارا از لس آنجلس تایمز برای نقذهای تلیوزیونی و مانولا دارگیس از نیویورک تایمز برای نقد فیلم و فهم او از این تجارت نامزد دریافت جایزه بودند.

  در بخش سرمقاله، تیم نیکن و دانیل روث از تامپا بای تایمز برای مقاله هایی در خصوص اضافه نکردن فلوراید به آب آشامیدنی برنده جایزه شدند. در این بخش کارکنان نیوز دی برای سرمقاله در مورد طوفان سندی و جکسون دیل از واشنگتن پست برای جنگ شهری در سوریه نامزد دریافت این جایزه بودند.

  در بخش کارتون یا کاریکاتور استیو ساک از استار تریبون برنده پولیتزر شد. کلی بنت از چاتانوگا تایمز فری پرس و جف دارسی از پلین دیلر امزد دریافت جایزه بودند.

  در بخش عکس رودریگو ابد، مانو برابو، ارسیسو کانراس، خلیل همرا و محمد محیسن از آسوشیتد پرس برای پوشش جنگ در سوریه برنده پولیتزر شدند در حالی که تیم دنور پست برای پوشش تیراندازی سینما آیورا و تایلر هیکش از نیویورک تایمز برای عکاسی در جنگ هشت روزه غزه نامزد دریافت جایزه بودند.
   
   
  یکی از عکس های مجموعه برنده عکس خبری
   
  و بالاخره اینکه در بخش عکاسی فیچر، خاویر مانزانو، عکاس فری لنس و خبرگزاری فرانسه برای عکاسی در سوریه، برنده این جایزه شد در حالیکه لیز. آ. بالین از لس انجلس تایمز در مورد افراد معتاد و رینی. سی. بایر از ساکارمنتو بی برای عکس هایش از یک پدربزرگ و سه نوه اش نامزد دریافت جایزه بودند.
   
  عکس برنده عکاسی فیچر
  چین دانشگاه کلمبیا زیست محیطی سوریه شبکه های اجتماعی کودکان مرگ موسیقی نقد فیلم نیویورک تایمز
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها