زارعی گفت‌:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 37661

  یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اینکه شورای همکاری خلیج فارس در یک بیانیه خواستار انجام کاری از سوی ایران باشد، نشانگر تلاش آنها برای طرح یک سری ادعاها و مطالبات زیاده خواهانه در فضای موجود است.

  به گزارش پارس ، « سعدالله زارعی» کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت وگو با فارس، در خصوص نشست فوق العاده شورای همکاری خلیج فارس در مورد زلزله در اطراف نیروگاه هسته ای بوشهر و صدور بیانیه ای در این باره گفت: این یک موضوع طبیعی است که وقتی حادثه ای در نقطه ای رخ می دهد که از حساسیت برخوردار بوده و کشورهای همجوار خواستار بررسی موضوع می شوند و هر کشوری متناسب با موقعیت و وضعیت خود واکنش نشان می دهد.

  وی واکنش طبیعی کشورهای همسایه را درخواست از کشور حادثه دیده برای توضیح یا اعزام تیم فنی در فضایی دوستانه خواند که نتیجه این بررسی به کشورهای همسایه منعکس شود.

  این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: اما چنانچه موضوع مورد اشاره از فضای دوستانه و فنی- تخصصی خارج شده و وارد فضای سیاسی شود، از قاعده همکاری خارج می شود و این مانند همان کاری است که شورای همکاری خلیج فارس انجام می دهد.

  زارعی ادامه داد: این شورا به جای گفت وگوهای دوجانبه در یک بستر دوستانه، طی بیانیه ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست که وارد موضوع شود، و همانطور که می دانید آژانس بدون ملاحظه کارشناسی، بخشی از سازوکار آمریکا برای تضعیف موقعیت هسته ای جمهوری اسلامی است و درخواست از چنین سازمانی زیبنده کشورهای همسایه نبود.

  وی در خصوص بیانیه ای که شورای همکاری طی آن خواستار الحاق ایران به کنوانسیون ایمنی هسته ای شده بود، خاطرنشان کرد: این موضوع دخالت در امور داخلی ایران به حساب می آید و نمی توان کشوری را وادار کرد تا به کنوانسیونی بپیوندد یا از آن خارج شود.

  این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: کشورها در فضای دوستانه می توانند از کشور همسایه درخواست کنند که کاری را انجام دهد یا ندهد، اما اینکه در یک بیانیه به آن اشاره شود، نشان می دهد که کشورهای صادر کننده آن قصد اطمینان از موضوع را نداشته بلکه تلاش دارند از فضای به وجود آمده برای طرح یک سری ادعاها و مطالبات زیاده خواهانه استفاده کنند.

  آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران جمهوری اسلامی خاورمیانه خلیج فارس شورای همکاری خلیج فارس صدور بیانیه ای کارشناسی نیروگاه هسته ای هسته ای

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها