• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37413

  پارلمان افغانستان قانون تشکیل وظایف و اختیارات کمیسیون مستقل انتخابات را تصویب کرد که براساس آن حضور ۲ عضو خارجی در کمیسیون شکایات انتخاباتی را حذف کرد.

    به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، پس از ماه ها بحث و اختلافات نظر، سرانجام روز گذشته قانون تشکیل، وظایف و اختیارات کمسیون مستقل انتخابات افغانستان توسط ۲ مجلس شورای ملی و مجلس سنای افغانستان به تصویب رسید.

  هیئت اداری مجلس نمایندگان افغانستان تصریح کرد که در این قانون، حضور ۲ عضو خارجی در کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی حذف شده و این قانون برای امضا در اختیار رئیس جمهور افغانستان قرار خواهد گرفت.

  گفته می شود که حضور و یا عدم حضور ۲ عضو خارجی در کمیسیون شکایات انتخاباتی، از دلایل اصلی طولانی شدن بحث ها بین اعضای شورای ملی در این خصوص بوده است.

  این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد که اگر قانون انتخابات به زودی از سوی مجلس نمایندگان تصویب نشود، انتخابات آینده بر اساس فرمان رئیس جمهور افغانستان برگزار خواهد شد.

  پس از چند ماه بحث، سرانجام کمیسیون مشترک ۲ مجلس، قانون تشکیل، وظایف و اختیارات کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را تأیید کرد.

  « نور محمد نور» سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در این زمینه اظهار داشت: ما تصویب قانون انتخابات توسط مجلس شورای ملی و سنا را گام مؤثری می دانیم، اما باید این قانون توسط رئیس جمهور تأیید و امضا شود و پس از آن کمیسیون مستقل انتخابات وظایف خود را اجرایی خواهد کرد.

  نور قانون تشکیل، وظایف و اختیارات کمسیون مستقل انتخابات را برای پیشبرد امور انتخاباتی در افغانستان مهم ارزیابی کرد.

  انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان که زمان برگزاری آن شانزدهم فروردین سال ۱۳۹۳ خورشیدی تعیین شده است، مهم ترین رویداد آینده افغانستان پنداشته می شود و به نظر می رسد که همه چه در داخل و چه خارج افغانستان به چگونگی برگزاری این انتخابات چشم دوخته اند.

  اعضای شورای افغانستان انتخابات رئیس جمهور ریاست جمهوری سنا قانون مجلس شورای کمیسیون عضو

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها