نیکلاس مادورو؛ از رانندگی اتوبوس تا کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 37392

  پس از جنجال‌های مختلف سرانجام کمیسیون انتخابات ونزوئلا نام نیکلاس مادورو، معاون هوگو چاوز را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور اعلام کرده است. نیکولاس مادورو که با توصیه چاوز به ریاست جمهوری ونزوئلا رسیده از سال ۱۹۹۲ در کنار رئیس جمهور سابق این کشور بوده و حتی با کارهای عجیب و غریبی که داشت پیش‌بینی می‌شد که بتواند در انتخابات پیروز شود.

  به گزارش پارس به نقل ازمجله مهر: هوگو چاوز پیش از آخرین سفرش به کوبا برای عمل جراحی از مردم کشورش خواسته بود که در صورت افتادن اتفاقی برایش، به معاون او رأی دهند.

  در طول رقابت های انتخابات ریاست جمهوری هم که حدود ۴۰ روز پس از مرگ چاوز برگزار شد، مادورو برای اینکه حمایت چاوز از خودش را نشان دهد تقریباً دست به هر کاری زد. حتی یکبار در جمع گروهی از هوادارانش او اعلام کرد که روح « فرمانده» در قالب یک پرنده به سراغش آمده و با او حرف زده است. مادرور در حالی که صدای پرنده را در می آورد اعلام کرد که او روح و دعای خیر چاوز را حس کرده است. پیروز انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا پس از آن با سوت زدن جواب خود به پرنده را هم اجرا کرد تا مکالمه خود با پرنده را به صورت کامل نمایش دهد. دانلود فیلم

  معاون ۵۰ ساله و چهارشانه چاوز سالها پیش در خیابان های شنی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، راننده اتوبوس بود. او از رانندگی اتوبوس وارد فعالیت های صنفی شد و به عنوان نماینده اتحادیه های حمل و نقل عمومی ونزوئلا در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ فعالیت می کرد. او را یکی از بنیانگذاران جنبش جمهوری پنجم در کنار چاوز می دانند اما مهمترین کار او را تلاش برای آزاد کردن چاوز از زندان پس از کودتای نافرجام سال ۱۹۹۲ به حساب می آید. سیلیا فلورس، همسر مادورو هم که وکیل است در آن زمان دفاع از چاوز را که به خاطر تلاش برای کودتا در زندان بود بر عهده داشت. نیکولاس مادورو که تنها در دبیرستان تحصیل کرده توانست پس از آن به پارلمان راه پیدا کند و به سمت های ریاست پارلمان و وزارت امور خارجه ونزوئلا را قبل از به دست آوردن پست معاون ریاست جمهوری برسد.

  نظرها درباره مادورو متفاوت هستند؛ برخی او را سیاستمداری عمل گرا و معتدل می دانند که در زمان تصدی وزارت خارجه ونزوئلا موفق شد مناسبات این کشور با کلمبیا را بهتر کند. در مقابل برخی دیگر مادورو را سیاستمداری چپ گرا و افراطی می خوانند که مانند چاوز، رائول و فیدل کاسترو عقاید ضد آمریکایی دارد. در طول رقابت های ریاست جمهوری او آمریکایی ها را متهم به برنامه ریزی برای ترور خود کرده بود. انریکه کاپریلس، نامزد مخالفان اعلام کرده که نتیجه انتخابات را نمی پذیرد. فاصله کم آرای این دو رقیب هم دلیلی شده که برخی دامن زدن به ناآرامی در این کشور نفت خیز را پیش بینی کنند.

  اتوبوس انتخابات چاوز رئیس جمهور ریاست جمهوری عجیب و غریبی معاون نیکلاس مادورو ونزوئلا هوگو چاوز

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها