در دیدار احمدی نژاد و یولی یایلی صورت گرفت؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 37316

  روسای جمهور ایران و بنین بر ضرورت شکل گیری تلاش مشترک و همگانی برای اصلاح ساختارهای حاکم در مناسبات جهانی و برقراری صلح، امنیت و عدالت در جهان تاکید کردند.

  به گزارش پارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد یکشنبه شب به وقت محلی در دیدار « یولی یایلی» رییس جمهور بنین توسعه روابط با کشورهای آفریقایی از جمله بنین را از اولویت های سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: ایران و بنین روابط دوستانه و صمیمی با یکدیگر داشته و در یک جبهه قرار دارند.

  رییس جمهور با اشاره به اینکه ایران و بنین از ظرفیت های گوناگون در بخش های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برخوردار هستند، خاطر نشان کرد: فعال سازی هرچه بیشتر این ظرفیت ها به نفع دو ملت و ملت های منطقه خواهد بود.

  وی گفت: آفریقا سرشار از منابع و ذخایر غنی است و ایران در کنار مردم آفریقا قرار دارد تا ملت های این منطقه ظرفیت های خود را شناسایی و به رغم خواست استعمارگران در مسیر پیشرفت و ترقی گام بردارند.

  رییس جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه ایران و بنین دارای اهداف و آرمان های مشترکی هستند، به نقش مهم و سازنده بنین در این جنبش اشاره کرد و گفت: اعضای جنبش عدم تعهد باید با همکاری های نزدیک و گسترده خود نقش این جنبش را در مناسبات جهانی ارتقا داده و در مسیر اصلاح مناسبات جهانی و در نتیجه پیشرفت و برپایی عدالت و برادری گام بردارد.

  وی خاطر نشان کرد: جهان نیازمند نظمی عادلانه برپایه اصول و آرمان های مشترک ملت هاست و کشورها و ملت های مختلف با درکنار هم قرار گرفتن و همکاری مشترک و همگانی می توانند این اصول را در مناسبات جهانی جاری کنند.

  رییس جمهور بنین نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از سفر احمدی نژاد به بنین و اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران در آفریقا گفت: ایران نگاه دوستانه و عمیقی نسبت به قاره آفریقا دارد و مردم این قاره نیز به جمهوری اسلامی ایران اعتماد دارند و بنین با چنین نگاهی به دنبال ایجاد روابط گسترده با ایران است.

  یولی یایلی همچنین با اشاره به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش عدم تعهد، گفت: ایران یک قدرت بزرگ و موثر است و می تواند تاثیر مهمی در اصلاح ساختارهای یکسویه و برقراری صلح و ثبات داشته باشد.

  وی با اشاره به ریاست بنین بر کمیته کشورهای کمتر توسعه یافته اظهار داشت: ایران و بنین از این ظرفیت نیز می توانند برای گسترش روابط با یکدیگر و کشورهای آفریقایی استفاده کنند.

  احمدی نژاد ایران جمهوری اسلامی ایران جنبش عدم تعهد جهان ریاست جمهوری رییس جمهور محمود احمدی نژاد جهانی بنین
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها