آمریکا از تنش در کره چه سودی می برد؟

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 37043

  خبر ها و تهدید هایی که روزانه از کره شمالی و گروه قدرتمندی از دشمنانش مخابره می شوند، ظاهرا پایانی ندارند. برای مقابله با تهدیدات کره شمالی، آمریکا به یاری متحدانش در منطقه ی آسیا-اقیانوس آرام آمده و ناوهای جنگی، بمب افکن های رادار گریز، بمب افکن هایی با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای، یگان های ویژه ی نظامی و سامانه ضد موشکی به منطقه اعزام کرده اما همه اینها برای مقابله با کره شمالی نیست بلکه هدف بزرگتری در میان است؛ چین.

  به گزارش خبرنگار سیاسی پارس، البته این در حالی است که مقامات آمریکایی همواره تاکید می کنند که تهدیدات کره شمالی عملی نخواهند شد و این کشور تسلیحات لازم برای شروع جنگ ندارد. پس به راستی هدف آمریکا از بالا بردن تنش ها در منطقه چه می باشد؟

  ناظران سیاسی بر این باورند که آمریکا با تشدید تنش ها در شبه جزیره کره، متحدان کره شمالی یعنی، چین و روسیه را در خطر هسته ای قرار می دهد. این گروه از ناظران می گویند که فکر نمی کنند تهدید هسته ای کره شمالی باعث شروع جنگ هسته ای شود، اما خطر آن وجود دارد که آمریکا و چین و یا آمریکا و روسیه بر سر کره در آسیا وارد جنگ هسته ای شوند.

  ناظران در این میان پاسخ چین به این تنش ها را بسیار دقیق و صحیح خوانده و می گویند پکن مکررا هشدار داده که کره شمالی اقدامات تحریک آمیزی انجام داده است و پیونگ یانگ را تشویق به پایان دادن به این اقدامات کرده است. اما ناظران باور دارند که اقدامات تحریک آمیز جدی ای از جانب واشنگتن در منطقه رخ می دهد و چین دلیل کافی دارد که تشخیص دهد که هدف آمریکا از اعزام این حجم از تسلیحات نظامی به منطقه فراتر از مقابله با تهدیدات کره شمالی است و می تواند در موارد جدی تر از آنها استفاده شود.

  این تحلیل از این جهت قوت گرفت که آمریکا از هرگونه توافق با روسیه به منظور پایان دادن به استقرار یک سامانه ضد موشکی پیشرفته در اطراف مرز های روسیه خودداری کرد.

  آمریکا تصمیم مشابهی گرفته و این بار به دنبال استقرار سامانه ی مشابهی در آسیا است. همانطور که در اروپا دلیل واهی پاسخ به تهدید ایران را مطرح کرده است این بار نیز به بهانه تهدیدات کره شمالی سامانه ای را در آسیا مستقر کرده است.

  ناظران می گویند که روسیه و چین حق دارند که اقدامات آمریکا در منطقه آسیا-اقیانوس آرام را تهدیدی به کشورشان بدانند. تنها دلیل واشنگتن به اعزام این حجم از انواع تسلیحاتش به منطقه پر رنگ کردن حضورش در آسیا است.

  ژنرال دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، چندین بار گفته است که هیچ علامتی وجود ندارد تا ثابت کند که کره شمالی در حال آماده شدن برای جنگ است. تنها به نظر می رسد که پیونگ یانگ قصد دارد یک آزمایش موشکی انجام دهد، آزمایشی که خلاف قوانین سازمان ملل خواهد بود.

  ناظران سیاسی همچنین می گویند که کره شمالی گفته اقدامی چون یک آزمایش موشکی انجام خواهد داد و اینکه اگر موشک آنها مورد حمله قرار بگیرد، احتمال به وجود آمدن جنگ وجود دارد.

  احتمال وقوع جنگ در شبه جزیره کره پس از آن افزایش یافت که از بمب افکن های بی-۵۲ و بی-۲ با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای امریکا در رزمایش های مشترک نظامی این کشور با کره جنوبی استفاده شد.

  کره شمالی ۳۰ مارس اعلام کرد که با کره جنوبی در « وضعیت جنگی» قرار دارد. پیونگ یانگ همچنین هشدار داد که اگر واشنگتن و سئول دست به یک حمله پیشگیرانه بزنند، درگیری متعاقب آن « محدود به یک جنگ منطقه ای نخواهد بود بلکه جنگی همه جانبه و هسته ای را در پی خواهد داشت. »

  کره شمالی یک روز پس از استقرار موشک میان برد موسودان در ساحل شرقی خود، یک موشک میان برد دیگر نیز در این منطقه مستقر کرده است.

  گفته می شود موشک موسودان با بردی نزدیک به سه هزار کیلومتر قادر است هر هدفی را در خاک ژاپن و کره جنوبی و حتی پایگاه های نظامی امریکا در جزیره گوآم واقع در اقیانوس آرام نشانه بگیرد.

   

  /گزارش از م. حاجی پور/

  اقیانوس آرام ایران پکن جنگ چین روسیه شبه جزیره کره کره شمالی واشنگتن هسته ای

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها