• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36883

  دادستان‌های آلمان اقدام به تشکیل پرونده‌های فساد علیه کریستن وولف، رئیس‌جمهوری سابق این کشور کردند. وولف احتمالا به اتهام دریافت ۷۵۴ یورو رشوه محاکمه خواهد شد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، برپایه کیفرخواست دادستان، یک تهیه کننده فیلم سال ها پیش ۷۵۴ یورو خرج شرکت وولف و همسرش در جشن اکتبر کرده است.

  دادستان شهر هانوفر آلمان علیه کریستیان وولف، رئیس جمهور پیشین آلمان به اتهام رشوه خواری اقامه دعوی کرده است. دلیل تنظیم این شکایت ارتباط وولف با دیوید گرونه ولد، تهیه کننده فیلم است که خود نیز به اتهام پرداخت رشوه احتمالا محاکمه خواهد شد.

  رئیس جمهور پیشین آلمان و دوست فیلمساز او، پیشنهاد دادستان هانوفر برای پرداخت غرامت نقدی برای مختومه شدن پرونده را رد کردند. اکنون باید دادگاه ایالتی هانوفر تصمیم بگیرد که آیا شکایت برای محاکمه دو متهم معتبر است یا خیر. این تصمیم می تواند ماه ها طول بکشد.

  وولف در فوریه ۲۰۱۲ پس از مطرح شدن چندین اتهام از جمله پذیرش حمایت های مالی نامناسب در زمان استانداری ساکونی و پیش از منصوب شدن به ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۰ متهم شد.

  کریستیان وولف، پیش از تصدی مقام ریاست جمهوری آلمان، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ میلادی نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن بود که شهر هانوفر مرکز آن است. یک بار در آن زمان، دیوید گرونه ولد که از دوستان نزدیک وولف است، او و همسرش را به جشن اکتبر شهر مونیخ دعوت کرد و هزینه این سفر را که ۷۵۴ یورو بود، پرداخت.

  دادستان هانوفر در تحقیقات خود پیرامون این ماجرا، احتمالاتی قوی یافته است که همین دعوت، نخست وزیر وقت ایالت نیدرزاکسن را تشویق کرده که بکوشد حمایت مالی کنسرن زیمنس را برای تامین هزینه یکی از فیلم های گرونه ولد جلب کند.

  در تاریخ آلمان سابقه ندارد که یک رئیس جمهور پیشین در برابر دادگاه قرار گیرد. ۱۶ فوریه ۲۰۱۲ دادستانی آلمان دستور رسمی پیگیری پرونده کریستیان وولف را صادر کرد که در آن زمان هنوز رئیس جمهور بود. یک روز پس از آن، کریستیان وولف از مقام خود کناره گیری کرد.

  آلمان رئیس جمهور رشوه خواری ریاست جمهوری یورو متهم رئیس پیشین جمهوری وولف

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها