مهمان‌پرست:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 36806

  مهمان‌پرست اخبار منتشر شده مبنی بر انجام گفت‌وگوی مستقیم ایران با مقامات آمریکایی در نشست" آلماتی ۲" را رد کرد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری نشست" آلماتی ۲" بین ایران و ۱+۵ خاطرنشان کرد: مذاکرات بسیار صریح، جدی و عملیاتی و فنی صورت گرفت که فضای روشنی از مذاکرات به نمایش گذاشت. کشورهای ۱+۵ باید در مقابل توضیحاتی که ارائه دادیم و پیشنهاداتی که برای عملیاتی کردن بحث های مطرح شده داشتیم، پاسخ خود را ارائه دهند. خانم اشتون نیز اعلام کرد که برای گفت وگو با پایتخت های کشورهای ۱+۵ به وقت بیش تری نیاز دارد و پس از آن جمع بندی انجام شده را به آقای جلیلی اعلام خواهد کرد.

  از نظر ما مذاکرات ایران و ۱+۵ می تواند سریع به نتیجه برسد

  او افزود: از قبل معلوم بود که بحث ها و گفت وگوهای فشرده و سنگینی خواهد بود. به هر حال وقتی می خواهیم وارد اجرا شویم باید دقیقا چشم انداز نهایی کار معلوم باشد. باید ببینیم در نهایت دوطرف می خواهند به چه نقطه ای برسند. از نظر ما بحث می تواند سریع به نتیجه برسد.

  مهمان پرست ادامه داد: ما دو خواسته داشتیم که محور اساسی ایجاد اعتماد در بین ملت ما خواهد بود. باید حقوق هسته یی کشور ما بر اساس معاهده ان. پی. تی برای اهداف صلح آمیز به رسمیت شناخته شود ضمن این که دشمنی ها باید قطع شود و فشارهایی که براساس یک رویه غیرمنطقی علیه ملت ما به کار گرفته شده باید متوقف و برطرف شود.

  سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به این که آیا مشخص نشدن تاریخ و مکان بعدی گفت وگوها به معنای بی نتیجه بودن مذاکرات" آلماتی ۲" است؟ گفت: هیچ کدام از دو طرف نگفتند که مذاکرات به بن بست و یا شکست رسیده است؛ اتفاقا همه طرف ها از این که مذاکرات وارد جزییات شد و به صورت جدی بحث بین دو طرف صورت گرفت را نکته جدیدی دانستند.

  وی گفت: کشورهای ۱+۵ باید در مورد مذاکرات با قدرت تصمیم گیری بالاتر بتوانند چشم اندازی از نقطه پایانی و مراحلی که باید انجام شود تا به آن نقطه برسیم را ترسیم کنند.

  او با اشاره به اظهارات جلیلی در نشست مطبوعاتی اش پس از برگزاری نشست" آلماتی ۲" ادامه داد: در دو شکل می شود مذاکرات را ادامه داد؛ یا از ابتدا نقطه نهایی که می توانیم به آن برسیم را برای هم تعریف کنیم و هم زمان اقدام کنیم، یعنی آن ها حقوق هسته یی ما را به رسمیت بشناسند و هر اقدامی که علیه ما و به خاطر فعالیت های صلح آمیز کشورمان انجام داده اند را برطرف کنند و ما نیز همه اقدامات و نگرانی هایی که اعلام می کنند را برای جلب اعتمادشان در چارچوب مباحث فنی به صورت توافق دو طرف برطرف کنیم. اما اگر آمادگی ندارند که یک باره به نقطه مقصد و نهایی برسیم و برای این کار گام هایی را تعریف می کنند، باید این گام ها کاملا روشن باشد و نشان دهد که در نهایت به کجا می رسد و در هر گامی اقدماتی که دوطرف انجام می دهند کاملا هم وزن و متناسب و هم جنس باشد.

  ما برای مذاکره جدی آماده هستیم

  مهمان پرست تاکید کرد: ما برای مذاکرات جدی آماده هستیم و آن را نیز اعلام کرده ایم، فضا را فضای منفی نمی بینیم و معتقدیم مذاکرات" آلماتی ۲" کامل کننده مذاکرات" آلماتی ۱" بود و حتما می تواند در همین چارچوب که وارد آن شده ایم ادامه پیدا کند و نتیجه مناسبی برای دو طرف داشته باشد.

  سخنگوی وزارت امورخارجه هم چنین در پاسخ به این پرسش که گفته می شود ۱+۵ مذاکرات را کش دار می کند تا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تهران با توجه به شرایط جدید گام هایی بردارند. آیا انتخابات تغییر اساسی در مواضع کشورمان خواهد داشت؟ گفت: تحلیل جدی ای در این زمینه مطرح شده است. شاید بحثی که کشورهای غربی دنبال می کنند از این جهت مهم نباشد که فرد بعدی انتخاب شده به عنوان رییس جمهور چه گرایش هایی داشته باشد. شاید آن ها به خوبی متوجه هستند که موضوع فعالیت هسته یی صلح آمیز خواست همه ملت ماست و حمایت همه گروه های سیاسی و مقامات ارشد کشورمان را دارد. اگر قصد تاخیر هم باشد به علت این است که فکر می کنند فشارهایی که براساس تحریم ها و قطع نامه ها علیه مردم ما انجام می دهند ممکن است مردم را از مشارکت جدی در انتخابات بازدارد. آن ها ممکن است امیدوار باشند فشارهای همراه مذاکراه بتواند وضعیت داخلی ما را متزلزل کند و انتخابات خوبی که به دنبال آن هستیم برگزار نشود و پس از آن نخواهند حقوق ما را در بحث هسته یی با این بهانه ها به رسمیت بشناسند.

  دستیار ویژه وزیر امورخارجه ایران افزود: اگر انتخابات ریاست جمهوری برای آن ها می تواند نقطه امیدی باشد که به خواسته های شان برسند و حقوق ملت ما را به رسمیت نشناسند، پاسخ ما این است که اتفاقا این انتخابات بزرگ ترین نقطه امید ماست که تبدیل به نمایش اقتدار واقعی خواهد شد. وقتی ملت اقتدار ملی ایران را به نمایش بگذارند آن ها متوجه می شوند که باید به حقوق ملی ما احترام بگذارند.

  برای گفت وگوی مستقیم با آمریکا منعی نداریم

  سخنگوی وزارت خارجه که در برنامه تلویزیونی کنکاش با عنوان" واکاوی در دلایل تشدید چالش ها در روابط ایران و آمریکا" سخن می گفت، در پاسخ به این پرسش که اخباری مطرح شده که ایران در این دوره از مذاکرات با نماینده آمریکا مذاکره مستقیم ۴۰ دقیقه ای انجام داده است، گفت: در نشست هایی که داریم طرف آمریکایی بارها درخواست مذاکره مستقیم را مطرح کرده است البته طبق بیانات مقام معظم رهبری ما به گفت وگوهای مستقیم چندان خوش بین نیستیم اما با آن مخالفتی نداریم؛ بنابراین اگر شرایطی باشد که گفت وگوی مستقیم می تواند اثر مثبتی بگذارد از چارچوب هایی که توسط مقام معظم رهبری تعریف شده است منعی وجود ندارد.

  اخبار منتشر شده درباره گفت وگوی مستقیم ایران و آمریکا در آلماتی صحت ندارد

  وی ادامه داد: اخبار منتشر شده درباره انجام این گفت وگو صحت ندارد؛ آن ها درخواست داشتند اما انجام نشد. همه حرف هایی که طرف آمریکایی مایل است در موضوع هسته یی مطرح کند، در نشست آلماتی با حضور همه نمایندگان کشورها مطرح کرده است شاید منظورشان این بوده که بحث هایی که صورت می گرفته بیش تر توسط طرف آمریکایی بوده است. اگر معنی صبحت شان این باشد بله، در این نشست ها حرف ها بسیار صریح و راحت زده می شد. طرف مذاکره کننده ایران پاسخ می داد و طرف آمریکایی هم کاملا وارد بحث شده بود و نظراتش را ابراز می کرد.

  مهمان پرست افزود: در بحث مذاکره مستقیم با شرایط و چارچوب هایی که اعلام شده اگر علائمی را در بر داشته باشد که طرف آمریکایی دست از دشمنی می خواهد بردارد و رفتارش را تغییر دهد و برخلاف ادعایی که همیشه مطرح می کرده و در عمل خلاف آن کاری انجام داده تجدیدنظر کند شاید جایگاهی برای بررسی پیدا کند.

  او در پاسخ به این پرسش که این علائم چه چیزهایی هستند و آمریکایی ها چه اقداماتی انجام دهند که از نظر ما مثبت ارزیابی شود؟ گفت: پس از ۶۰ سال خصومت و دشمنی و ادامه آن بلاخره فضای روابط بسیار تیره است. برای رفع آن باید رفتار مقامات آمریکایی در جهتی باشد که بخواهند دشمنی ها را قطع کنند و به جای آن اقداماتی برای جبران انجام دهند. مذاکرات هسته یی می تواند یک میدان و فرصت برای طرف مقابل باشد که تغییر رویکردش را در عمل به اثبات برساند.

  فعالیت مستقیم منافقین در واشنگتن سینگال مثبتی برای ما نیست

  رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه یی وزارت خارجه ایران با اشاره به حق فعالیت مستقیم منافقین در واشنگتن گفت: انجام این اقدامات از سوی آمریکا سینگال مثبتی برای ما نیست. این که برخی شرکت های ایرانی مجددا تحت تحریم قرار گرفته اند که شامل بعضی افراد و شرکت های وابسته آن ها نیز شده است و یا این که سعی کنند فضا را در مذاکرات با ۱+۵ در جهتی نگه دارند که فشارها در کنار مذاکره باشد، کارساز نیست. باید این فضا تغییر کند. به جای تصور این که فشار می تواند مذاکرات را به نتیجه برساند باید به واقعیت ها برسند. واقعیت این است که اگر فشارهای غیرمنطقی کنار گذاشته شود و وارد همکاری شویم و براساس معاهده ان. پی. تی که برای ما مبنا است کار کنیم، این شرایط می تواند آماده شود.

  مهمان پرست تاکید کرد: رفتار مقامات آمریکایی در مذاکرات هسته یی می تواند فضای جدیدی را که ادعا می کنند به دنبال آن هستند را ایجاد کنند و اگر اقداماتی که علیه ملت ما انجام می دهند را متوقف کنند و یا در جهت مخالف آن عمل کنند اثراتش را در مذاکرات خواهد گذاشت.

  وی تاکید کرد: شرایط مذاکره می تواند در نتایج آن تاثیرگذار باشد. وقتی طرف مقابل می خواهد مذاکراتی را دنبال کند که در آن از موضع ضعف وارد مذاکره شویم نتیجه اش معلوم است. اگر قرار باشد ما از موضع ضعف وارد مذاکره شویم به معنای این است که همواره ما را تهدید کنند که این قطعا به نفع ما نخواهد بود. اما مذاکره از موضع اقتدار نتیجه خوبی خواهد داشت.

  انتخابات ریاست جمهوری می تواند یک نمایش اقتدار باشد

  سخنگوی وزارت خارجه گفت: آن ها باید احساس کنند فشارها تاثیری بر اراده ملت ما ندارد و انتخابات ریاست جمهوری می تواند یک نمایش اقتدار باشد و نشان دهد با وجود سختی هایی که بر ملت ما می گذرد و ریشه آن ایالت متحده آمریکا است، ملت ما در دفاع از حقوق شان محکم ایستاده اند و همبستگی و انسجام شان را به نمایش می گذارند.

  او ادامه داد: وقتی حقوق هسته یی ما به رسمیت شناخته شود خود به خود این مفهوم را دارد که هر قطع نامه ای که به دلیل فعالیت هسته یی ما صادر شده بی اساس است و باید برطرف شود و معنی اش این است که همه تحریم ها باید برطرف شود.

  برای حل بحران سوریه کافی است از طرح ایران حمایت کنند

  مهمان پرست در ادامه این نشست هم چنین درباره بحران سوریه و همکاری ایران با آمریکا در این باره مانند همکاری اش در مورد حل بحران های افغانستان و عراق نیز گفت: اگر آن ها به دنبال این هستند که ازحقوق مردم این کشورحمایت کنند چرا از توقف درگیری ها حمایت نمی کنند و اجازه نمی دهند گفت وگوهای ملی شکل گیرد و انتخابات برگزار شود؟ چرا زمینه برگزاری انتخابات را در سوریه فراهم نمی کنند؟ نتیجه اش هرچه باشد همه احترام می گذارند. اگر می خواهند از کمک ایران بهره مند شوند برای اینکه بحران سوریه را در چارچوب منطقی اش حل کنیم طرح آن را ارائه کرده ایم؛ کافی است از آن حمایت کنند. ما هم در تثبیت صلح و آرامش در منطقه بسیار جدی هستیم.

  سخنگوی وزارت امور خارج درباره این پرسش که آیا ارتباط و مذاکره غیررسمی بین ما و آمریکا وجود دارد؟ نیز گفت: شاید خواسته آن ها این باشد که به شکلی مذاکرات را مطرح کنند. اولا فضای تبلیغاتی در پس این مساله وجود دارد که می خواهند در ایام انتخابات به عنوان یک حربه تبلیغاتی از آن استفاده کنند. ادعای این که ما اهل مذاکره هستیم و تمایل به ایجاد رابطه داریم و اگر این رابطه برقرار شود مشکلات حل می شود. مثلا شاید این موضوع بتواند موضوع اختلافی در داخل کشور ما را ایجاد کند.

  وی گفت: واقعیت این است که ایران تاریخ و تمدن چند هزار ساله دارد. ملت ما اهل منطق و گفت وگو است. اگر احساس کنیم طرف مقابل ما واقعا می خواهد برخورد منطقی داشته باشد و براساس احترام و رعایت حقوق مان وارد مذاکره شود و نمی خواهد دشمنی کند، آمادگی مذاکره داریم اما باید نشان دهند و ثابت کنند که چنین رفتاری در مذاکره حاکم خواهد بود. بنابراین وقتی می بینیم یک طرف می خواهد از قدرتش استفاده کند و با تهدیدات تاثیرگذار شود شرایط مذاکره منطقی را ندارد. اگر طرف آمریکایی دست از این رفتار بردارد و در بحث های مختلف مانند سوریه و هسته یی مواضع منطقی داشته باشد، ایران نیز می تواند گفت وگو انجام دهد.

  وی تاکید کرد: بحرین کشوری است که با بحران روبرو شده مردم خواسته هایی دارند و سرکوب می شود اگر آنها سیاست هایی را برای حل بحران بحرین توصیه می کنند باید در عمل حقوق مردم را به رسمیت بشناسند نه این که با آن چه که در مورد سوریه ادعا می کنند تفاوت داشته باشند. اگر آمادگی ورود به چنین بحث هایی را براساس رعایت حقوق ملت های مستقل، منطق و احترام و هم چنین کنار گذاشتن دشمنی ها داشته باشند، خود به خود زمینه برای حل مشکلات ایجاد می شود.

  سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه درباره آخرین وضعیت پیگیری موضوع دیپلمات عربستانی که در تصادف رانندگی باعث قتل یک ایرانی در تهران شده بود؟ گفت: این دیپلمات عربستانی متاسفانه در هنگام رانندگی در صبح زود بدون رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و در حالتی که تعادل نداشته با سرعت غیرمجاز با خودروی دیگری تصادف کرده که راننده آن بلافاصله فوت کرده است. تخلفات این دیپلمات محرض است. براساس آزمایش هایی که انجام شده در خون وی الکل وجود داشته است. این فرد به دلیل مصرف مشروبات الکلی تعادل نداشته است. در خودروی وی نیز مشروبات الکلی کشف شده است.

  مراجع قضایی هنوز میزان تخلفات دیپلمات عربستانی را مشخص نرکده اند

  مهمان پرست گفت: مراجع مربوطه این تخلفات را رسیدگی می کنند؛ ما منتظر اعلام نظر آن ها هستیم و تا قبل از اعلام نظر قطعی آن ها نمی توانیم زودتر خودمان موضوعی را اعلام کنیم. در تماس نزدیک با مراجع قانونی و قضایی هستیم. باید میزان تخلف از جرم و خسارات وارد شده مشخص شود و هم چنین تکلیف این دیپلمات مشخص شود که آیا می تواند به کار خود ادامه دهد یا خیر؟

  او هم چنین در پاسخ به این پرسش که اخباری منتشر شده مبنی بر این که گروهی از جاسوسان در عربستان دستگیر شده اند که در بین آن ها نیز یک ایرانی حضور داشته، طرح این اتهامات را با انجام اقدامات این دیپلمات عربستانی مرتبط می دانید یا خیر؟ گفت: پس از انتشار این خبر سفارت ما در عربستان بلافاصله وارد عمل شده و موضوع را پیگیری کرد. پرداختن به این موضوع ها با هدف دامن زدن به ایران هراسی و حضور قدرتمند ایران در منطقه و اهمیت منطقه ما انجام می شود. آن ها نمی خواهند قبول کنند که باید به ملت قدرتمند ایران احترام بگذارند.

  وی تاکید کرد: ما این گونه اتهامات را رد می کنیم. قبلا هم اعلام کردیم این مسائل را به شدت پیگیری می کنیم و اجازه نمی دهیم اتهامات بی پایه و بی اساس را علیه ملت ما دامن بزنند.

  مهمان پرست هم چنین درباره مشکلات اتبای ایرانی در انگلیس و کانادا و حل مشکلات آن ها نیز گفت: هر دو کشور خودشان تصمیم گرفتند رابطه را به این شکل درآورند و سفارت های شان را تعطیل کردند. شاید این اقدام به دلیل حضور قابل توجه ایرانیان در این دو کشور بوده است تا با این اقدام فشاری علیه ملت ما ایجاد کنند.

  او تاکید کرد: وزارت امورخارجه اقدامات را برای تسهیل و تسریع در امور این افراد با تشکیل ستادی در تهران دنبال کرد تا مشکلات آن ها برطرف شود. با این اقدامات بیش تر موارد کنسولی که نیاز به حضور افراد را ندارد راحت تر و سریع تر از گذشته نیز انجام می شود؛ فقط در مواردی که نیاز به حضور افراد است می توانند به همه نمایندگی های کشورمان در کشورهای اطراف این دو کشور مراجعه کنند. به این نمایندگی ها این اجازه را دادیم تا برای حل مسائل این افراد بتوانند این کارها را انجام دهند.

  آمادگی داریم کارهای کارشناسی درباره دفتر حفاظت منافع با کانادا را در دستور کار قرار دهیم

  مهمان پرست در پایان گفت: ما برای انگلیس دفتر حافظ منافع تعریف کردیم. کشورهای عمان و سوئد نقش دفاتر حفاظت منافع را دارند اما در مورد کانادا هنوز به تعریف مشترکی از حافظ منافع نرسیده ایم. اگر همرامی مناسبی داشته باشند آمادگی داریم کارهای کارشناسی را در دستور کار قرار دهیم.

  ایران پایتخت تمدن سخنگوی وزارت امور خارجه عراق قوانین راهنمایی و رانندگی کارشناسی گروه های سیاسی مقام معظم رهبری وزن

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها