مشایی از دید روزنامه گاردین؛

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 36588

  اکنون زمان اندیشیدن به گزینه نامحتمل است؛ مشاور جنجالی احمدی نژاد علی رغم انتظار عمومی بر عدم تایید صلاحیت وی، بخت بالایی برای پیروزی در انتخابات دارد.

  به گزارش خبرنگار بین الملل پارس، روزنامه گاردین در مقاله ای پیرامون اهمیت حضور مشایی و وابستگی احمدی نژاد ابراز نظر کرده که متن آن را در ذیل می خوانید:

  _ رییس جمهور ایران بسیار علاقه مند است که رییس دفتر سابقش پا در کفش او نموده و سکان دولت را در اختیار گیرد، اگر چه بسیاری از ایرانیان بر این باورند که وی مجوز شرکت در انتخابات را به دست نخواهد آورد.

  مشایی از یک سو به خاطر گرایش ملی گرایانه و آنچه که از سوی بسیاری از روحانیون قرار دادن ایرانی بودن در برابر اسلامی بودن خوانده می شود و از دیگر سو به خاطر مواضع جنجالی اش توسط اردوگاه اصولگرایان مترود شناخته می شود. اما مشایی را نمی توان دست کم گرفت زیرا وقتی یار و متحد دیرینه وی محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۵ نامزدی خود را اعلام کرد از سوی دیگر اصولگراها تقریبا نادیده انگاشته می شد تا آنجا که وقتی علی اکبر ناطق نوری یکی ازچهره های برجسته جریان اصولگرایان از وی خواست تا به نفع کاندیدای اصلح تر کنار برود، عدم پذیرش وی باعث تعجب افکار عمومی شد.

  مشایی در سالهای گذشته توانایی بالای خود در درک ذهنیت توده مردم و استفاده بجا از عدم فهم صحیح آن توسط منتقدین را به خوبی به تصویر کشیده است تا آنجا که تاثیرگذاری مثبت وی بر افکار عمومی رد صلاحیت وی را با دشواری هایی مواجه می کند.

  ابتدائا اقدامات مردم گرایانه ای نظیر پرداخت یارانه نقدی می تواند محبوبیت جریان منتسب به وی را نزد مردم علی الخصوص اقشار آسیب پذیر جامعه افزایش دهد ثانیا این جریان نشان داده اند که پرونده هایی از فساد و رانت خواری در اختیار دارند که در صورت لزوم می توانند به آگاهی مردم رسانده و جهت افکار عمومی را به سوی خود تغییر دهند نمونه آشکار این عمل گرایی را می توان در جدال احمدی نژاد با لاریجانی در مجلس مشاهده کرد.

  ثالثا آنها می دانند با توجه به حوادثی که پس از دوره گذشته انتخابات رخ داد به احتمال فراوان چهره های تراز اول اصلاح طلبان یا پا به عرصه مبارزات انتخاباتی نخواهند گذاشت و یا با رد صلاحیت مواجه خواهند شد و در فضای کنونی اکثر نامزدهای جناح اصولگرا به جز محمد باقر قالیباف شهردار کنونی تهران کاریزمای لازم جهت رقابت با آنها را نخواهند داشت بنابراین حضور آنها برای رقابتی کردن هر چه بیشتر انتخابات مغتنم خواهد بود.

  مصاحبه اخیر اسفندیار رحیم مشایی با خبرگزاری فارس مبنی بر لزوم برگزاری انتخابات سالم و رقابتی را می توان در این چارچوب تعریف کرد زیرا همگان می دانند که آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران همواره شرکت گسترده مردم در انتخابات را همراه با شور و شعف سیاسی تقویت کننده پایه های نظام اسلامی می داند به ویژه در شرایط کنونی که فشارهای اقتصادی و رفاهی به خوبی در زندگی روزمره مردم قابل احساس است و جهان به میزان گستردگی شرکت رای دهندگان در این دور چشم دوخته است.

  از دیگر سوی تحلیل گران سیاسی بر این باورند که اسفندیار رحیم مشایی و احمدی نژاد تاکنون توانسته اند خود را به عنوان افرادی مخالف با انحصارگرایی فامیلی و جناحی در حاکمیت نشان دهند به ویژه که اکثر نامزدهای انتخابات افرادی سالخورده هستند که دارای توانایی لازم برای به پیش بردن کشور تلقی نمی گردند اما او در عین حال که بسیار زیرک است ظاهری آرام دارد. از همین رو علی اکبر ولایتی از اعضای ائتلاف ۱+۲ در مصاحبه با خبرگزاری فارس هشدار داد که اگر اصولگرایان به اجماع نرسند جریانی که وی آن ها را انحرافی خواند پیروز انتخابات خواهند بود. وی همچنین افزود نباید بگذاریم انتخابات به دور دوم کشیده شود زیرا در آن صورت مشایی چشم ها را به خود خیره خواهد کرد.

  گرت اسمیت - خبرنگار بخش خاور میانه

  /گزارش از مسعود عزیزی/

  آیت الله خامنه ای احمدی نژاد اصولگرایان انتخابات جامعه علی اکبر ناطق نوری کفش محمد باقر قالیباف مصاحبه نظام اسلامی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها