• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36121

  عضو خبرگان رهبری داشتن دغدغه نسبت به دین و اعتقاد کامل به ولایت فقیه از مهم ترین ویژگی های یک کاندیدای اصلح دانست.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، آیت الله مصباح یزدی در دیدار با جمعی از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی اظهار کرد: از قدیم، یکی از ویژگی های اعضای مؤتلفه تبعیت از نایب عام حضرت ولی عصر (عج) بوده است.

  وی گفت: خداوند متعال نیز بر ما منت نهاده که با رهنمودهای حضرت امام (ره) فهمیدیم ملاک عمل در رفتارهای اجتماعی و سیاسی، ولی فقیه است و سایر مراجع نیز حتی اگر خود را اعلم بدانند، باید در زمینه مسایل اجتماعی از نظرات ولی فقیه تبعیت کنند.

  رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه هر فرد در طول زندگی خود شرایط متغیری دارد که در رفتار و موضع گیری هایش اثر می گذارد، اظهار داشت: ممکن است تغییرات و تحولات جامعه به گونه ای رقم بخورد که یک گروه سیاسی نیز در مواضع و رفتارش تجدید نظر کند؛ یعنی در حالی که رفتار خود را برای دوره ای صحیح می داند، با توجه به تغییر شرایط و مقتضیات زمان، همان رفتار را برای دوره فعلی صحیح نداند.

  وی ادامه داد: ما کسی را دل سوزتر و بهتر از شهید بهشتی برای فعالیت در عرصه های مختلف انقلاب نمی شناسیم و او بود که حزب جمهوری اسلامی را تأسیس کرد؛ اما همین حزب بعد از تغییر بعضی شرایط و وارد شدن افرادی ناخالص به آن به سفارش امام خمینی (ره) منحل شد.

  آیت الله مصباح یزدی در تبیین احتمال تغییر در رفتار یک حزب افزود: زمانی چهار نماینده از طرف امام (ره) با جمعیت هیئت های مؤتلفه در ارتباط بودند؛ اما امروز هیچ نماینده ای از رهبری در این حزب حضور ندارد. این امر از دو حال خارج نیست، یا شما تغییر کرده اید و یا شرایط به گونه ای تغییر کرده است که حضور نماینده ای از طرف رهبری را در جمع خود لازم نمی دانید.

  وی ادامه داد: همراه بودن ما با عده ای از یک حزب یا جریان در مقطعی از زمان دلیل نمی شود که تا آخر با همان تفکر و روش پیش برویم. ما باید این روحیه را در خود ایجاد کنیم که بتوانیم با تغییر اوضاع و احوال شیوه و روش صحیح را تشخیص دهیم و بر اساس آن عمل کنیم.

  عضو خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به اینکه هیچ یک از ما معصوم نیستیم و ممکن است اشتباهاتی داشته باشیم، اظهار داشت: باید همه ما روحیه انتقادپذیری را در خود ایجاد کنیم و همواره نسبت به نفس خود بدگمان باشیم و خود را مقصر بدانیم.

  وی افزود: ما که ادعا داریم به انقلاب اسلامی معتقدیم و پیرو خط امام (ره) هستیم، باید سعی کنیم در مورد نقاط مورد اختلاف با یکدیگر دوستانه گفت وگو کنیم؛ اما اینکه خودمان تصمیم بگیریم و بعد دیگران را برای پذیرش تصمیم خود به وحدت دعوت کنیم، اصلاً صحیح نیست.

  آیت الله مصباح یزدی افزود: عده ای بعد از اینکه دستشان از همه کوتاه شده و کسی آنها را تحویل نمی گیرد، صحبت از وحدت می کنند و منظورشان از وحدت نیز این است که آنها تصمیم بگیرند و دیگران بر نظر آنها اتفاق کنند، روشن است که چنین چیزی عقلاً و شرعاً پذیرفتنی نیست.

  عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بعضی راهکارهایی که در انتخابات مجلس برای ایجاد ارتباط بین جامعتین در راستای نزدیک کردن نظرات اعضای آنها به یکدیگر پیش گرفته شد، اظهار داشت: شاید این رویه در ابتدا خوب بود و می توانست نتایج خوبی هم داشته باشد، اما بعدها ناخالصی هایی پیدا شد که کار را از مسیر اصلی خارج کرد و آنچه به عنوان نظر جامعتین مطرح می شد، واقعاً نظر اکثریت آنها نبود. بنابراین چه بسا همچنان که حزب جمهوری اسلامی کارآیی خود را از دست داد و به سفارش امام منحل شد، این رویه نیز با ورود ناخالصی ها چندان مفید و سودمند نباشد.

  وی در ادامه افزود: در ائتلاف ۵ + ۶ و امثال آن کسانی به عنوان حکم و داور قرار گرفتند و شما به نظر آنها تمکین کردید که امروز کاندیدای ریاست جمهوری می شوند و شما آنها را نمی پسندید؛ با توجه به همین مسأله نمی توان گفت ائتلاف هایی مانند ۵ + ۶ حجت را بر همه تمام کرده اند و ایجاد تفرقه در آنها حرام است زیرا رفتار و موضع خود شما در خصوص حکم و داور چنین ائتلاف هایی نافی از این ادعا است.

  این مفسر قرآن کریم با اشاره به اختصاص برخی روش ها به شرایط و زمان خاص و مردود بودن آنها در زمان های دیگر، پیشنهاد خود در خصوص انتخابات نهم ریاست جمهوری را یادآوری کرد و گفت: پیشنهاد بنده این بود که تمام اصولگرایان زیر چتر واحدی جمع شده و به عنوان کابینه دولت نهم معرفی شوند و از میان آنها یک نفر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات شرکت کند، تا کسانی که دلبستگی چندانی نسبت به اسلام و انقلاب ندارند رأی نیاورند. البته آن زمان با این نظر مخالفت شد اما این روش برای انتخابات ریاست جمهوری فعلی کارآیی ندارد؛ زیرا امروز رقابت اصلی بین اصول گرایان است.

  وی با اشاره به تغییر شرایط و اوضاع و احوال گفت: در آن زمان احتمال می رفت شخصی انتخاب شود که چندان به نظام و انقلاب دلبستگی نداشت؛ بر همین اساس معرفی کاندیدای واحد از طرف اصول گرایان کاری خوب و منطقی بود و هر یک از کاندیداهایی که امروز برای ریاست جمهوری مطرح هستند، ممکن بود در آن شرایط مورد توافق قرار بگیرند. اما امروز اوضاع تغییر کرده و به ویژه بعد از فتنه ۸۸ ماهیت افرادی که از امام و انقلاب فاصله گرفته اند برای همگان روشن شده و آنها جایگاهی در انتخابات ندارند.

  مصباح یزدی افزود: بر همین اساس ضرورتی برای معرفی کاندیدای واحد از طرف اصول گرایان احساس نمی شود زیرا مردم کسانی که از انقلاب فاصله گرفته اند یا عضو جریان فتنه و انحراف هستند را شناخته اند و آنها مورد اقبال مردم نیستند و احتمال رأی آوردن آنها خیلی کم است هر چند نباید احتمالات را هم نادیده گرفت.

  رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: البته اگر شرایطی پیش آمد که مشخص شد ممکن است عده ای بر سرکار بیایند که با نظام فاصله دارند، در این صورت لازم است بر کاندیدای واحد اتفاق کرد؛ اما به نظر بنده امروز شرایط این گونه نیست.

  وی با اشاره به اینکه هر کسی باید بینه و بین الله ویژگی های کاندیدای اصلح را در نظر بگیرد، گفت: نخستین ویژگی کاندیدای اصلح این است که دغدغه دین داشته باشد؛ چون در طول تاریخ بشر هیچ زمانی مثل امروز بر علیه دین و اسلام هجمه نبوده و هیچ گاه امکانات مبارزه با اسلام تا این حد گسترده نبوده است.

  آیت الله مصباح یزدی افزود: روشن است که از کسی که در تبلیغات خود توجهی به حرام و حلال ندارد، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که دغدغه حفظ دین و جلوگیری از مفاسد اقتصادی را داشته باشد.

  این استاد حوزه علمیه شرط دوم کاندیدای اصلح را اعتقاد به ولایت فقیه دانست و گفت: عامل اصلی حفظ اسلام در شرایط فعلی ولی فقیه است و اصلاً امتیاز ایران نسبت به سایر کشورهای اسلامی وجود ولایت فقیه است و اگر ولایت فقیه در این کشور نبود، ایران هم به سرنوشت کشورهایی مثل عراق، افغانستان و یا نهایتاً مصر مبتلا می شد. همه ما می دانیم اگر تصمیمات قاطع شخص ولی فقیه در موقعیت های حساس نبود، کشتی نظام در امواج خروشان بحران ها در هم می شکست.

  وی افزود: نباید اعتقاد به ولایت فقیه شعاری باشد بلکه باید واقعاً ایمان و اعتقاد به ولایت فقیه و التزام عملی به نظرات ولی فقیه وجود داشته باشد اما همان گونه که در ابتدای پیروزی انقلاب عده ای از عنوان حزب جمهوری اسلامی سوء استفاده کردند، متأسفانه امروز نیز عده ای از عنوان ولایت فقیه و اسم اصول گرایی سوء استفاده می کنند.

  وی با بیان کارآیی و توانایی به عنوان سومین ویژگی کاندیدای اصلح اظهار داشت: کاندیدای اصلح باید دارای فهم، تیزبینی و فراست کافی سیاسی و کارآمدی باشد؛ چرا که فرد با تقوا و اهل نمازشب ولی ساده لوح یا نا کارآمد برای تصدی این پست مناسب نیست.

  مصباح یزدی افزود: نقص آقای منتظری چه بود؟ مگر نه اینکه از لحاظ علمی از بسیاری از مراجع فعلی اعلم بود؟ مگر نه اینکه دارای تقوایی کم نظیر، بسیار ساده زیست و نسبت به حلال و حرام به شدت محتاط بود؟ اما چرا امام (ره) کمر به عزل او بست؟ تنها دلیل، سادگی وی و اعتماد ساده لوحانه ای بود که او به اطرافیان خود داشت و حرف آنها را سریع باور می کرد پس باید مراقب باشیم کاندیدای مورد نظر ما از لحاظ کارآمدی و فهم سیاسی در مرتبه خوبی قرار داشته باشد.

  عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: همه ما باید این مسائل را مد نظر قرار دهیم و در رقابتی سالم بین اصول گرایان، به افراد مورد نظر خود رأی بدهیم. البته اگر زمانی شرایط به گونه ای تغییر کند که خوف روی کار آمدن کسانی از وابستگان به جریان فتنه و انحراف و یا فاصله گرفتگان از خط اسلام و انقلاب باشد، در چنین موقعیتی باید حتی به حداقل ها اکتفا کرد و در باره کاندیدای واحد به اتفاق نظر رسید و در واقع دفع افسد به فاسد کرد امروز چنین شرایطی حاکم نیست.

  وی در پایان خاطر نشان کرد: در این شرایط وظیفه ما این است که اصلح را شناخته و با هم فکری و مشورت سعی کنیم نظرات خود را به یکدیگر نزدیک کنیم.

  آیت الله مصباح یزدی اجتماعی و سیاسی افغانستان انقلاب اسلامی تبلیغات خبرگان رهبری دین عضو مجلس خبرگان رهبری مصر ولایت فقیه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها