• لینک کوتاه
 • کد خبر: 36089

  رییس پیشین کمیسیون نظارت هسته‌یی آمریکا اعلام کرد که هر ۱۰۴ راکتور هسته‌یی که در حال حاضر در آمریکا فعال هستند مشکلات ایمنی دارند و باید تعطیل و تعویض شوند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز نوشت که چنین اظهاراتی از روسای فعلی یا پیشین کمیسیون نظارت هسته یی آمریکا بعید است و گرگوری ب. جازکو، رییس پیشین این کمیسیون در پاسخ به این سوال که چرا ناگهان چنین اظهاراتی را مطرح کرده است گفت که اخیرا به چنین نتیجه ای دست یافته است.

  به گزارش خبرگزاری آرتی، جازکو گفت: من بیشتر به این مسایل فکر کردم و شاهد بودم که این صنعت و ناشران و جامعه ایمنی راکتورهای هسته یی در تلاش بودند راه برای حل این مشکلات بسیار بسیار دشوار که پس از حادثه نیروگاه هسته یی فوکوشیما دایچی آشکارتر شدند، بیابند.

  وی افزود: گذاشتن چسب زخم روی چسب زخم کمکی به حل این مشکل نمی کند.

  رییس پیشین کمیسیون نظارت هسته یی آمریکا در ادامه گفت که راکتورهای هسته یی آمریکا که از این کمیسیون اجازه گرفتند پس از پایان دوره ۴۰ ساله شان بیست سال دیگر به فعالیت شان ادامه دهند، زیاد دوام نمی آورند.

  وی علاوه بر آن پیشنهاد این کمیسیون برای یک تمدید بیست ساله را که موجب می شود طول عمر راکتورهای هسته یی آمریکا به ۸۰ سال برسد، رد کرد.

  اظهرات جازکو اهمیت بسیاری دارد، زیرا آمریکا با بازنشستگی گسترده راکتورهایش روبروست و سیاست هسته یی اش حول به حداکثر رساندن دوره فعالیت راکتورهای موجودش می چرخد، نه ساخت راکتورهای جدید که با هزینه های بسیاری همراه است.

  ساخت همه راکتورهای هسته یی غیرنظامی آمریکا در سال ۱۹۷۴ یا زودتر آغاز شد و حادثه تری مایل آیلند در سال ۱۹۷۹ و نیز رکود اقتصادی در آمریکا موجب کنار گذاشتن پروژه های جدید شد.

  جازکو از سال ۲۰۰۹ رییس کمیسیون نظارت هسته یی آمریکا بود و در سال ۲۰۱۲ به دنبال درگیری و اختلاف نظر با همکارانش از سمت خود استعفا کرد.

  بازنشستگی جامعه رکود اقتصادی صنعت طول عمر مشکلات نیویورک تایمز آمریکا هسته راکتورهای

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها