/اخبار سوریه/

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 36007

  به دنبال پافشاری‌های سازمان ملل برای انجام تحقیقات در خصوص استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، درخواست سازمان ملل برای انجام تحقیقات در همه اراضی سوریه غیرقابل قبول است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه الجزایری النهار الجدید، گنادی گاتیلف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در نامه ای به دبیرخانه سازمان ملل اعلام کرد: گروه محققان سازمان ملل که وظیفه آنها تحقیق درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه است به دلیل عدم توافق درباره این مساله نمی توانند وارد سوریه شوند.

  وی افزود: تمایل سازمان ملل برای تحقیق درباره مساله سلاح های شیمیایی در همه اراضی سوریه امری غیرقابل قبول برای سوریه است. صحبت تنها درباره تحقیق در مورد استفاده از مواد سمی در شهرک خان العسل در حلب در حمله ۱۹ مارس گذشته که دولت سوریه بر آن پافشاری می کند، نیست بلکه درباره لزوم تحقیق در خصوص احتمال استفاده از سلاح های شیمیایی در سایر حملات است.

  این مسئول روسی تاکید کرد: عملا این مساله در حقیقت گذشتن از درخواست سوریه است چرا که سازمان ملل اطلاعات مشخص و مستند درباره استفاده از سلاح های شیمیایی در سایر مناطق سوریه ندارد.

  بر اساس اظهارات گاتیلف طرح این مساله به این صورت برای مقامات سوریه غیرقابل قبول است چرا که این مساله به معنای نظارت نامحدود و ارسال هیاتی با مدت زمان نامحدود به سوریه است به همین دلیل سوریه نمی تواند از این هیات استقبال کند.

  بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از دمشق خواسته بود تا همکاری لازم را برای انجام تحقیقات بین المللی در خصوص استفاده از سلاح های شیمیایی در این کشور با کمیته بین المللی داشته باشد. وی همچنین از نظام سوریه خواست تا به تیم محققان بین المللی اجازه ورود به سوریه جهت انجام فعالیتشان را بدهد.

  وزارت خارجه سوریه در پاسخ اعلام کرد که دمشق مانورهای سازمان ملل درباره ماموریت هیات بین المللی تحقیق درباره سلاح های شیمیایی در حمله اخیر به حلب را نمی پذیرد.

  این وزارتخانه تاکید کرد: بان کی مون خواهان انجام وظایف اضافی برای کمیته تحقیقات است که این مساله نه تنها با درخواست سوریه از سازمان ملل تناقض دارد بلکه نقض تمامیت و حاکمیت سوریه است و نشان می دهد که اهداف دیگری وجود دارد که کشورهای عضو سازمان ملل این اهداف را از طریق این پیشنهاد دنبال می کنند.

  دولت روسیه تاکید دارد که مسکو از هیچ یک از طرفین درگیر در سوریه حمایت نمی کند.

  الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری نووستی روسیه ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی اخیر در دمشق نسبت به سناریوی تکرار درگیری های مسلحانه در سوریه هشدار داد و گفت: این مساله سوریه را به گرداب ناآرامی و تشویش می کشاند.

  وی افزود: پرونده سوریه یکی از مسائل مورد بررسی در نشست وزیران خارجه عضو گروه ۸ است که قرار است امروز (چهارشنبه) و فردا در لندن، پایتخت انگلیس برگزار شود.

  لوکاشویچ در پایان خاطرنشان کرد: مسکو تمام تلاش خود را برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه و نقش داشتن در آغاز مذاکرات میان دولت و مخالفان سوری بر اساس توافقنامه ژنو به کار بسته است.

  از سوی دیگر، شبکه خبری الجزیره اعلام کرد: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا طی روزهای آتی با اعضای ائتلاف ملی مخالفان سوریه در انگلیس دیدار می کند.

  جان کری در اظهاراتی در میان جمعی از خبرنگاران در فرودگاه تل آویو اعلام کرد: در دیدارش با مخالفان سوریه با آنها در خصوص راه های مختلف تاثیرگذاری بر مواضع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه گفتگو خواهد کرد. آمریکا در حال حاضر بررسی ها برای دستیابی به راهی جهت کمک به مخالفان را ادامه می دهد.

  وی افزود: پیش بینی نمی کنم که معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی مخالفان سوریه در این دیدار حضور داشته باشد. آمریکا راهکار دیپلماتیک را برای حل و فصل بحران سوریه ترجیح می دهد و این مساله از طریق انتقال قانونی قدرت به نظامی مستقل امکان پذیر است. این هدف تنها زمانی محقق می شود که اسد آماده تصمیم گیری برای انتقال قدرت باشد.

  وزیر امور خارجه آمریکا درباره ارسال کمک ها فوری از جمله کمک های نظامی به مخالفان سوریه نیز گفت: این مساله به کاخ سفید مربوط می شود.

  انتهای پیام

  استفاده از سلاح بحران سوریه جان کری خاک روسیه سازمان ملل سوریه لندن معاون وزارت خارجه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها