• لینک کوتاه
 • کد خبر: 35993

  احمد داوود اوغلو در مصاحبه‌ای با بیان اینکه آنکارا به دنبال به ایجاد یک ساز و کار دموکراتیک در سوریه است، درباره پ. ک. ک اعلام کرد که نظر مثبتی درباره این گروه در ترکیه وجود دارد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه ای با خبرنگار پایگاه خبری المانیتور گفت: دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به این درک رسیده که نمی تواند در موقعیت کنونی باقی بماند و علت آن هم فشارهای جامعه بین المللی است.

  وزیر امور خارجه ترکیه افزود: در سوریه پس از اسد دولت آنکارا امیدوار است که بتواند به ایجاد یک سیستم دموکراتیک که در آن تمام گروه های قومی و مذهبی حضور داشته باشند، کمک کند. دولت ترکیه موافق نابودی و تخریب کشور سوریه یا ساقط کردن اشخاص که به انجام اقدامات نادرست علیه مردم دست می زنند، نیست.

  وزیر امور خارجه ترکیه همچنین در خصوص این مساله که حزب اتحاد دموکراسی شاخه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) در سوریه به دولت دمشق کمک می کند یا اینکه عبدالله اوجالان رهبر پ. ک. ک از اعضای این گروه خواسته است به حمایت از حامیان اسد نپردازند و ضد دولت آنکارا عمل نکنند، گفت: من این اخبار را تایید نمی کنم. به نظر می رسد که در ترکیه نسبت به پ. ک. ک رویکرد مثبتی وجود دارد. به عبارت دیگر، این گروه در سوریه شروطی برای خود دارد که از آن میان می توان به مواردی چون عدم حمایت از دولت اسد، ایجاد نکردن یک استقلال و خود مختاری دوفکتو و یک جانبه پیش از تشکیل پارلمان منتخب در سوریه و عدم حمایت از هر گونه تهاجم علیه ترکیه اشاره کرد.

  داوود اوغلو در جریان این مصاحبه به مساله کردهای عراق نیز اشاره کرد و در خصوص مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق صحبت کرد و گفت: در حالیکه دولت آنکارا به دولت بغداد در خصوص حفظ تمامیت و استقلال ارضی کمک می کند، به همکاری خود با کردهای عراق نیز ادامه می دهد.

  وزیر امور خارجه ترکیه همچنین به مساله روند صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها و همکاری بالقوه آنکارا در این زمینه اشاره کرد.

  داوود اوغلو ابتدا گفت که اخبار منتشر شده در رسانه های اسرائیلی در خصوص این مساله که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مخالف کمک آنکارا در روند صلح است، اخباری نادرست است که البته عباس نیز این موضوع را تایید کرده است. عباس اعلام کرده که انتشار این اخبار نادرست در تلاش برای محدود کردن نقش دولت ترکیه در این مساله است.

  وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به سیاست کشور در حمایت از راه حل دو کشوری بر مبنای مرزهای ۱۹۶۷ گفت: حماس تصمیم می گیرد که چگونه این روند صورت گیرد البته این امر به اسرائیل نیز مربوط می شود.

  استقلال پ ک ک ترکیه دموکراسی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین رسانه سوریه مسعود بارزانی مصاحبه وزیر امور خارجه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها