در دیدار با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 35944

  محمدمهدی آخوندزاده، معاون امور بین‌الملل وزارت امورخارجه کشورمان با احمد اوزومجو، مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دیدار و درباره موضوعات سومین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه بحث و تبادل نظر کرد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، در این دیدار که سفیر ایران در هلند نیز حضور داشت، معاون بین الملل وزیر امور خارجه با اشاره به درخواست دولت سوریه از دبیرکل سازمان ملل متحد درباره اعزام یک تیم تحقیقاتی برای بررسی استفاده از سلاح های شیمیایی توسط گروه های مخالف آن کشور، تاخیر در اعزام این تیم را صدور پیام منفی به جامعه بین المللی خواند.

  وی تاکید کرد: انجام این تحقیق در تاریخ ۱۶ ساله سازمان منع سلاح های شیمیایی آزمایشی برای این سازمان در مواجهه با کاربرد سلاح های شیمیایی است.

  آخوندزاده ادامه داد: اعزام این تیم باید در اسرع وقت صورت گیرد تا مرتکبین به این جنایت ضد بشری که با تمامی هنجارهای حقوقی و بین المللی مغایرت دارد، شناسایی و کشورهایی که به آنها در این مسیر کمک کرده اند نیز مشخص شده و مجازات شوند.

  وی با اشاره به همکاری نکردن رژیم صهیونیستی برای برگزاری کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح های کشتار جمعی که قرار بود در سال ۲۰۱۲ برگزار شود و به دلیل کارشکنی آن رژیم برگزار نشد و آن را یکی از ناکامی های جامعه بین المللی در زمینه خلع سلاح منطقه یی و بین المللی دانست.

  معاون وزیر امور خارجه در ادامه بر موضوع پایبند نبودن کشورهای بزرگ دارنده سلاح های شیمیایی از جمله آمریکا به تاریخ ضرب الاجل نهایی انهدام کامل این سلاحها که ۲۹ آوریل ۲۰۱۲ بود اشاره و درخواست کرد که نگرانی جامعه بین المللی از عدم پایبندی این کشورها به انهدام کامل سلاح های شیمیایی خود که خطری بالقوه برای صلح و امنیت بین المللی است، باید به نحو مطلوبی در سند نهایی کنفرانس سوم منعکس شود.

  وی همکاری های بین المللی درباره تبادل مواد شیمیایی و تجهیزات فنی و رفع هرگونه موانع حقوقی و اجرایی در این زمینه بین کشورهای عضو کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی را از موضوعاتی دانست که باید در جریان برگزاری کنفرانس سوم به آن پرداخته شود.

  آخوندزاده از همکاری های صمیمانه مدیرکل و دبیرخانه سازمان منع سلاح های شیمیایی درباره نصب بنای یادبود قربانیان این سلاح ها در محوطه سازمان، تصویب تشکیل شبکه حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی و تصویب ارسال پیام سالیانه همدردی مدیرکل برای قربانیان سلاح های شیمیایی قدردانی کرد.

  در این دیدار اوزمجو نیز با اشاره به حضور فعال ایران در سازمان منع سلاح های شیمیایی و همکاری نزدیک دبیرخانه سازمان و کشورمان، اظهارکرد که سازمان منع سلاح های شیمیایی براساس درخواست دبیرکل سازمان ملل منابع و ظرفیت خود را برای انجام تحقیقات در اختیار این سازمان قرار می دهد و مذاکرات در این باره همچنان در جریان است.

  امور بین الملل جامعه بین المللی دولت سوریه رژیم صهیونیستی سازمان ملل متحد سلاح های شیمیایی سوریه معاون مواد شیمیایی هلند
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها