به گزارش پارس به نقل از مهر، مصطفی پور محمدی، عصر دوشنبه در نشست پرسش و پاسخ با موضوع انتخابات در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد یزد اظهار داشت: در جمهوری اسلامی نقش مردم تعیین کننده و پایه گذار جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به برخی اقدامات امام راحل در زمینه دخالت مردم در امور کشور عنوان کرد: انقلاب اسلامی با حضور مردم شکل گرفت و به رشدی ۳۴ ساله دست یافت.

وی افزود: وفاداری نظام به صندوق های رای و برگزاری انتخابات باعث تثبیت این جایگاه در عرصه بین الملل شد که جان کری هم به این موضوع اعتراف کرد و گفت که در ایران دولتی منتخب روی کار است و ما نیز باید این را رعایت کنیم و احترام بگذاریم.

پور محمدی در ادامه با اشاره به مشکلات فعلی کشور و تذکرات مکرر وی در زمان تصدی پست وزارت گفت: در زمانی که وزیر کشور بودم مرتب کجروی ها و انحرافات را گوشزد می کردم اما دوستان ما در دولت شنوا نبودند و در نهایت پس از ۳۳ ماه از وزارت برکنار شدم.

وی عنوان کرد: مشکل اصلی کشور بی قانونی است و بی حرمتی و بی توجهی به قانون مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: برخی رفتارها و کجروی ها باعث شد تا گستاخانی جسورتر شده و بی قانونی را بیش از پیش داشته باشند.

وی با بیان اینکه دولت وظایفی دارد که اگر بخواهد به تمامی وظایف خود رسیدگی کند فرصت حاشیه سازی و پرداختن به حاشیه ها را ندارد گفت: انحراف در دولت را نمی توان انحراف فکری و جریانی دانست بلکه عدم پایبندی به قوانین و عمل نکردن به وظایف از بزرگترین انحرافات است.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر گسترش و توسعه فساد در کشور با تایید این مطلب اظهار داشت: قانون ارتقای سلامت اداری عمر بسیار کوتاهی دارد و پس از فراز و نشیب های بسیار تصویب شد.

وی عنوان کرد: توسعه فساد هم ریشه در بی قانونی دارد و باید ابتدا قانونمند باشیم و بعد با این مشکلات و مسائل دست و پنجه نرم کنیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه های دولت آینده خود گفت: بحث تحول اداری را از رئوس برنامه های خود دانست و افزود: مشکلات اداری ما در کشور بسیار پیچیده است و به دلیل عدم آشنایی با مسائل حوزه کاری دچار مشکلات پیچیده ای شده ایم که کار را ناموفق و کند کرده است.

وی عنوان کرد: برنامه ای که برای فساد اداری و مبارزه با آن دنبال می کنم کاملا نرم افزاری است و معتقدم روش بگیر و ببند در این زمینه جوابگو نیست بلکه باید کار را به گونه ای اصلاح کرد که راه برای بروز تخلف باز نباشد.