به گزارش پارس به نقل از فارس، « مارگارت تاچر» نخست وزیر اسبق انگلیس امروز بر اثر عارضه قلبی درگذشت.

« مارگارت هیلدا تاچر» متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ بود. وی طولانی ترین دوران نخست وزیری انگلیس در قرن بیستم را ثبت کرد و اولین زنی بود که توانست به بالاترین مقام اجرایی انگلیس دست یابد.

تاچر به دلیل سیاست های سخت گیرانه اش از سوی یک روزنامه نگار « بانوی آهنین» لقب گرفته بود. سبک خاص وی همچنین سنگ بنای جدیدی در سیاست های حذب محافظه کار بود، تا جایی که سیاست های وی به « تاچریسم» موسوم شد.

وی تا پیش از آنکه در سال ۱۹۵۹ از منطقه « فینچلی» به پارلمان انگلیس راه یابد، شیمیدان بود. تاچر بعدها در سال ۱۹۷۰ از سوی « ادوارد هیث» به عنوان وزیر آموزش و علوم انتخاب شد. او در سال ۱۹۷۵ در انتخابات درون حزبی محافظه کاران « هیث» را شکست داد و به رهبری مخالفان دولت رسید. او اولین زنی بود که رهبری یک حزب بزرگ انگلیس را در اختیار داشت.

سرانجام تاچر در انتخابات سراسری ۱۹۷۹ به همراه حزبش به پیروزی رسید و به عنوان اولین زن در تاریخ انگلیس، به ساختمان نخست وزیری راه یافت.

وی در بحث های اقتصادی بر بازار کار آزاد، خصوصی سازی شرکت های دولتی و کاهش توان و نفوذ اتحادیه های بازرگانی تاکید داشت. این سیاست ها در دوره اول نخست وزیری وی با رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری همراه شد و موجب کاهش شدید محبوبیت او شد. با این وجود جنگ سال ۱۹۸۲ بر سر جزایر « مالویناس» و پیروزی انگلیس بر آرژانتین، نجات بخش وی بود و موجب شد تا او بتواند در انتخابات سال ۱۹۸۳ نیز در پست خود ابقا شود.

تاچر چهار سال بعد باز هم به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. اما سومین دوره نخست وزیری برای وی خوش یمن نبود و با مخالفت های شدید عمومی و درون کابینه ای با سیاست های وی همراه شد. او نهایتا در نوامبر سال ۱۹۹۰ از نخست وزیری و همچنین رهبری حزب محافظه کار استعفا داد.

تاچر در اوج دوران جنگ سرد به قدرت رسید و در این دوره به همراهی کامل با « رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت آمریکا پرداخت. وی در اولین سال نخست وزیری اش از استقرار سامانه های موشکی آمریکا در غرب اروپا حمایت کرد و در مقابل سامانه زیردریایی های هسته ای « تریدنت» را از آمریکا دریافت کرد.

تاچر و ریگان روابط بسیار گرمی داشتند

وی در آوریل ۱۹۸۶ به جنگنده های اف-۱۱۱ آمریکا اجازه داد برای حمله به لیبی از پایگاه های نظامی انگلیس استفاده کنند. این در حالی است که نظرسنجی ها در همان زمان نشان داد که کمتر از ۳۰درصد انگلیسی ها چنین تصمیمی را درست می دانسته اند.

نخست وزیری تاچر با جنگ ایران و عراق نیز همزمان بود. وی در طول جنگ به حمایت همه جانبه از رژیم صدام پرداخت و تا پیش از آغاز جنگ عراق و کویت هیچ گاه حاضر نشد که رسما عراق را به عنوان تجاوزگر به خاک ایران معرفی کند.

وی در جنگ کویت و عراق طرفدار کویت بود. او در زمان تهاجم صدام به کویت در آمریکا به سر می برد. او در مذاکراتش با « جورج بوش» پدر که در سال ۱۹۸۹ جایگزین ریگان شده بود، مداخله نظامی آمریکا در خاورمیانه با هدف خروج نیروهای عراقی از کویت را خواستار شد. وی در تشکیل نیروهای ائتلاف بین المللی در جنگ خلیج هم نقش داشت، اما پیش از آغاز درگیری ها مجبور به کناره گیری از نخست وزیری شد.

تاچر یکی از اولین رهبران اروپایی بود که از روی کار آمدن « میخائیل گورباچوف» رهبر اصلاح طلب شوروی استقبال کرد. وی پس از دیدار دوجانبه میان « ریگان» و « گورباچوف» در نوامبر ۱۹۸۸ گفت که جهان دیگر در دوران جنگ سرد به سر نمی برد. وی در سال ۱۹۸۴ برای اولین بار به شوروی سفر کرد.

تاچر از اولین رهبران اروپایی بود که از روی کار آمدن گورباچوف استقبال کرد

« بانوی آهنین» پس از استعفا از نخست وزیری همچنان در مجلس عوام انگلیس حضور داشت. وی نهایتا در سال ۱۹۹۲ از حضور در مجلس عوام هم کناره گیری کرد.