به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، سناتور جان مک کین، جمهوری خواه ایالت آریزونا در برنامه خبری شبکه CBS گفت: چین کلید حل این مساله را در دست دارد.

مک کین افزود: چین می تواند اگر بخواهد روابط اقتصادی اش با کره شمالی را قطع کند. رفتار چین بسیار مایوس کننده است چه در زمینه امنیت مجازی، چه درخصوص رویارویی در دریای چین جنوبی و چه در شکستش برای ممانعت از آنچه می تواند وضعیتی فاجعه بار باشد.

قانونگذاران آمریکایی نیز روز یکشنبه گفتند، چین با وجود بحران رو به افزایشی که می تواند درگیری های مسلحانه به راه بیندازد، نتوانسته است از نفوذ خود برای متوقف کردن لفاظی های جنگ طلبانه کره شمالی علیه آمریکا و کره جنوبی استفاده کند.

این در حالیست که چین روز یکشنبه از اقدامات کره شمالی ابراز نگرانی کرد و در سرزنشی آشکار خطاب به کره شمالی در خصوص" ایجاد مشکل" در نزدیکی مرزهای خود هشدار داد. رهبران چین نیز علیه گفته ها و اقدامات تحریک آمیز در منطقه اظهار نظر کردند.

در همین حال" دن فایفر" ، مشاور ارشد کاخ سفید نیز در برنامه ای در شبکه ABC گفت، کره شمالی در حال دنبال کردن الگویی دیرینه از" اقدامات تحریک آمیز و لفاظی های ستیزه جویانه" است.

وی افزود: کلید در اینجا این است که کره شمالی اقداماتش را متوقف کند، وظایف بین المللی خود را انجام دهد و خود را در وضعیتی قرار دهد که بتواند به آنچه هدفش است، یعنی پیشرفت اقتصادی برسد.

کره شمالی بارها آمریکا و کره جنوبی را تهدید به جنگ کرده، چیزی که تحلیل گران و سیاستمداران آمریکایی آن را تلاش برای امتیازگیری از جامعه جهانی می دانند.