به گزارش پارس به نقل از فارس، در حالی که دو روز از پایان دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ می گذرد، نشریه « کریستین ساینس مانیتور» نوشته است که این دور از مذاکرات هم از لحاظ عمق بحث ها و هم از لحاظ فشردگی جلسات بی سابقه بود. « اسکات پترسون» نویسنده این یادداشت نوشته است که با این حال مذاکرات اخیر نشان داد که هنوز بین مواضع دو طرف اختلاف زیادی وجود دارد.

پترسون در بخشی از این یادداشت می نویسد: مقامات دو طرف می گویند، مذاکرات چه از نظر عمق مباحث و چه از منظر فشردگی بی سابقه بوده و حتی ۳۰ تا ۴۰ دقیقه از زمان مذاکرات به بحث میان دیپلمات های ارشد ایرانی و آمریکایی گذشته است.

وی می افزاید: با این حال، این دور از مذاکرات به جای آنکه اختلافاتی را که در سال گذشته ۵ دور مذاکره را موجب شد، کاهش دهد، نشان داد که چه چالش دیپلماتیک بزرگی پیش رو است.

در ادامه این یادداشت به پیشنهاد ۱+۵ برای تعلیق غنی سازی ۲۰درصد در مقابل برداشته شدن بخشی از تحریم ها اشاره شده است. پترسون نوشته است که با این حال ایران خواستار آن است که اطمینان یابد که در پایان این پروسه حق هسته ای ایران به رسمیت شناخته می شود.

« علی واعظ» عضو گروه بحران بین الملل در این مورد می گوید: ۱+۵ انتظار داشت که پیشنهاد واقعی (اما محدود) برای کاهش تحریم ها با استقبال ایران مواجه شود، و در مقابل ایران فرصتی در برابر خود می دید تا پیشنهادی برای ترسیم جاده ای که نهایتا به پذیرفته شدن حقوق هسته ای منتهی می شد، ارائه دهد.

پترسون با اشاره به ادعای یک مقام ارشد آمریکایی که گفته بود ایران تنها برای برداشتن گام های حداقلی آماده بود، نوشته است: در طول اولین روز از مذاکرات، دیپلمات های ایرانی خواست خود را برای رسیدن به یک چارچوب مشخص در مورد « ابعاد» و « خروجی نهایی» روند مذاکرات پیش از آنکه گام اول برداشته شود، اعلام کردند. نگرانی آن ها از این بود که ۱+۵ در بعدها در ازای کاهش ناچیز تحریم ها، درخواست های بیشتری (از جمله تعلیق کامل غنی سازی) را ارائه دهد.

در پیشنهاد کنونی ۱+۵ که به رویت « کریستین ساینس مانیتور» رسیده، ایران باید پیش از برداشته شدن تحریم های کلیدی، تعداد نامعینی « گام های اساسی اضافی» بردارد.

یک دیپلمات غربی گفته است که از پاسخ ایران به این پیشنهاد « تقریبا گیج» شده است.

یک مقام آمریکایی هم می گوید: دیدگاه ما به دنیا متفاوت است. ما از فرهنگ های متفاوت آمده ایم و سوابق و روش های متفاوتی برای حل مسائل داریم. بنابراین زمان زیادی می برد تا یکدیگر را درک کنیم و بفهمیم که طرف مقابل چه می گوید. . حقیقت مشکل در جزئیات است.

« کریستین ساینس مانیتور» در توضیح بخشی از جزئیات پیشنهاد ۱+۵ نوشته است: تا الان طرح های قبلی معاوضه اورانیوم با سوخت شکست خورده، اما در پیشنهاد کنونی ۱+۵ ایران قادر خواهد بود سوخت و ایزوتوپ های پزشکی مورد نیازش را بخرد.

این نشریه نوشته است که با این حال ایران می خواهد پیش از برداشتن گام اول اطمینان یابد که در پایان روند مذاکرات قادر خواهد بود که به غنی سازی ادامه دهد.