به گزارش پارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه در دیدار با کارکنان مجلس شورای اسلامی با تبریک به مناسبت فرا رسیدن سال جدید و تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه (س) گفت: از انفاس قدسی این بانو می خواهم تا برکاتش را به امت اسلامی نازل کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی سال گذشته را با تمام مشکلات و سختی ها به پایان رساند و خوشبختانه تلاش شما بسیار زیاد بوده است، افزود: به طور حتم باروری توفیقات مجلس مدیون کارکنان آن است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سال گذشته بخش های اداری، پشتیبانی و بخش های تدوین کار عملکرد بسیار خوبی در مجلس شورای اسلامی داشتند، از این رو زمانی مجلس می تواند در امورات خود موفق باشد که کارها خوب و درست انجام شود، از طرف دیگر همه افراد می دانند که پشت صحنه اقدامات مجلس کارکنان با صرف وقت و انرژی بسیار در تلاش هستند تا قوانین به درستی به تصویب برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کارکنان مجلس با ایجاد آرامش و ایجاد محیطی مناسب، فضای آرامش نمایندگان را فراهم کرده اند، یادآور شد: به طور حتم ثبات مجلس و روحیه بالای شما در کارها به نمایندگان در انجام امور تقنینی کمک می کند.

لاریجانی با اشاره به شرایط جدید کشور و با توجه به مجموعه مختصات جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی و خارجی گفت: این امور نشان می دهد که دشمنان یکی از کلیدی ترین پایه های حکومت را که همان استقلال نظام است، هدف قرار داده اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور از اهداف امام خمینی (ره) بوده است، افزود: ایشان از اول نهضت انقلاب اسلامی شعار" نه شرقی و نه غربی" را سر دادند که این شعار نشان دهنده استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشور است.

وی با بیان اینکه در سال های اخیر دشمنان با ایجاد ویروس ناکارآمدی به دنبال متزلزل کردن استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور هستند، یادآور شد: آنها با این اقدامات تنها به دنبال وابسته کردن ایران به کشورهای غربی هستند، از طرف دیگر این کشورها در قبال ایران شعار تغییر را مطرح می کنند که به طور حتم محقق کردن این شعار از سوی غرب تنها با ناکارآمدی سیاسی و اقتصادی در کشور صورت می گیرد.

لاریجانی با اعلام اینکه ویژگی اصلی نظام اسلامی ایران داشتن حرف نو که همان مردم سالاری دینی و استقلال اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است، تصریح کرد: مسئولان کشور وظیفه دارند که رفتارهای کشورهای غربی را رصد و براساس آن اقدام به برنامه ریزی و کار کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تاکید بر اینکه تمام مسئولان باید تمرکز خود را در دو بخش اقتصادی و سیاسی قرار دهند، گفت: متاسفانه در سال گذشته بخش اقتصاد دچار نقایصی بود که این موضوع تنها به علت نبود برنامه ریزی و مشکلات اجرایی بوده است، از این رو اگر این مشکلات از سوی مسئولان رفع شود، بستر حضور مردم فراهم و نخبگان جامعه می توانند حماسه آفرین باشند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه حماسه اقتصادی و سیاسی جز با حضور و انگیزه داشتن مردم مهیا نمی شود، بیان کرد: در سال های اخیر کشور نیروی متخصص بسیاری را تربیت کرده است، اما متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم از این پرسنل و نیروهای متخصص استفاده کنیم، از این رو باید با فراهم کردن زمینه مساعد به اراده نیروهای متخصص و نخبگان تکیه کنیم.

وی با یادآوری ابلاغ سیاست اصل ۴۴ از سوی رهبر معظم انقلاب و تصویب آن از سوی مجلس شورای اسلامی گفت: در این زمینه شروع خوبی داشتیم اما عملیاتی کردن آن نیاز به برنامه ریزی دارد. از طرف دیگر اگر فضا برای حضور مردم فراهم شود، به طور حتم استقلال اقتصادی و به تبع آن حماسه ملی محقق می شود.

لاریجانی با اشاره به وجود نخبگان در تمام سطوح کشور بر لزوم پرهیز از کارهای غیرکارشناسی تاکید کرد و افزود: به طور حتم در حوزه سیاست در سال جاری به نوعی آرامش همراه با اخلاق و گذشت نیاز داریم، از طرف دیگر در کشوری که در آن دموکراسی به چشم می خورد، اختلاف نظر هم در آن به وجود می آید، اما باید این اختلافات به صورت درست بیان شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تخریب و بی ادبی نتیجه ای جز از بین بردن توانایی ها و ظرفیت های کشور ندارد، تصریح کرد: به طور حتم صیانت از مردم سالاری در کشور تنها در گرو حفظ آرامش سیاسی است. از این رو شلوغ کردن فضا تنها به افرادی که بدنبال ناکارآمدی کشور هستند کمک می کند بنابراین عقل حکم می کند که مسائل و مشکلات در فضای آرام مطرح و حل شود.

نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه توان سازی باید جای خود را به توان سوزی بدهند گفت: در خیلی از موارد افراد با برخی بداخلاقی ها مواجه می شوند اما به طور حتم جواب بداخلاقی ها را نباید با بداخلاقی داد چون مسئولان به دنبال اهداف بزرگتری هستند از این رو کسانی که به دنبال آشفته سازی فضای سیاسی هستند تنها می خواهند سیاست کشور را متشدد نشان دهند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر همانطور که شرع و دین مانند نماز آدابی دارد سیاست هم دارای آدابی است که باید این آداب را از مکتب اسلامی گرفت البته راهنمایی های رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال ۹۲ به ترسیم کردن حد و مرزهای جریان های سیاسی بسیار کمک کرد اما هنوز نیاز به کارکردن بیشتری است.

لاریجانی با بیان اینکه در چند ساله اخیر غربی ها تئوری های بسیاری را مانند اقدامات نظامی و سیاسی در قبال ملت ایران انجام داده اند افزود: متأسفانه کشورهای غربی مسأله هسته ای را دستمایه ای برای انجام کارهای غیرقانونی خود کرده اند از طرفی دیگر می بینیم که این کشورها در جلسات خصوصی اعلام می کنند که مسأله غرب با ایران سلاح و انرژی هسته ای نیست بلکه جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر موازنه جهان را بر هم زده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی یک نگاه الهام بخش به ملت ها دارد تصریح کرد: بروز تحولات در کشورهای اسلامی برای غرب در چند وقت اخیر بسیار دردآور بوده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه غرب از ظرفیت تحریم برای ناکارآمد کردن ملت ایران استفاده می کند افزود: به طور حتم راه حل مسأله سیاسی ایران با غرب در چانه زنی نیست بلکه کشور باید به سمت اقتدار اقتصادی گام بردارد از این رو شکوفایی اقتصادی نتیجه معادلات سیاسی و بین المللی را تغییر می دهد از طرف دیگر اگر ما تمام مسئولان را به وحدت و آرامش توصیه می کنیم تنها برای این است که ذهن ها به سمت توسعه اقتصادی متمرکز شود.

لاریجانی با اعلام اینکه امیدوارم با توجه به نصایح رهبر معظم انقلاب، رشد و عقلانیت مسئولان همه با گذشت به دنبال منافع ملی باشند گفت: تمام مسئولان باید همگرایی را مبنای کار خود قرار دهند تا سال جاری شاهد حرکت کشور به سمت حماسه سیاسی و اقتصادی باشیم.

وی با یادآوری مطلوب نبودن نرخ رشد کشور در سال گذشته گفت: به طور حتم مسئولان باید با استراتژی و برنامه ریزی مشخص وضعیت اقتصاد را سامان ببخشند تا در آینده گرانی و تورم موجود کاهش پیدا کند از این رو تمام مسئولان با تمام توان باید تلاش کنند تا مسائل معیشتی بهبود پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از طرفی دیگر کمیسیون تلفیق مجلس هم باید به نیازهای درونی مجلس توجه داشته باشد تا این نهاد قانونگذاری وظایف خودش را در سال حماسه سیاسی و اقتصادی به خوبی انجام دهد.

در ادامه این دیدار علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه توفیقات مجلس در سال ۹۱ با حمایت ها و تدابیر رئیس مجلس رقم خورد گفت: متأسفانه در سال گذشته مجلس با دشواری های فراوانی به وی‍ ژه دشواری های بودجه ای با توجه به اینکه مجلس در شرایط توسعه تشکیلات اداری قرار داشت روبرو بود که خوشبختانه با تدابیر رئیس مجلس موفق شدیم سال ۹۱ را با همکاری کارکنان مجلس پشت سر بگذاریم.

معاون اجرایی رئیس مجلس ادامه داد: از طرفی دیگر علی رغم فضاسازی هایی که بودجه عمرانی و توسعه ای مجلس در سال ۹۱ صورت گرفت باید اعلام کنم که بودجه عمرانی مجلس در سال گذشته حدود ۳۵ میلیارد تومان بوده است که با فضاسازی های انجام شده فاصله بسیاری دارد.

وی افزود: اما خوشبختانه با کمبودهای اعتباری در سال گذشته پروژه های عمرانی مجلس متوقف نشد و امیدواریم در سال ۹۲ هم سرعت این طرح ها افزایش پیدا کند.

معاون اجرایی رئیس مجلس با اعلام اینکه به طور حتم در سال ۹۲ باز هم با تنگناهای اعتباری روبرو هستیم یادآور شد: امیدوارم در سال جاری شاهد همکاری های بیشتر کارکنان مجلس باشیم.