به گزارش پارس به نقل از ایسنا، روزنامه جونگ آنگ امروز (دوشنبه) به نقل از گزارشات اطلاعات جاسوسی گزارش داد که از هفته گذشته افزایش قابل توجهی در فعالیت های موجود در سایت هسته یی پونگیه - ری مشاهده شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، این روزنامه به نقل از یک مقام عالی رتبه دولت کره جنوبی گفت: ما به دقت در حال بررسی وضعیت که شباهت زیادی به آنچه پیش از آزمایش هسته یی سوم اتفاق افتاد دارد، هستیم.

ریو کیل جا، وزیر اتحاد کره جنوبی نیز در جلسه یکی از کمیته های پارلمان کره جنوبی در پاسخ به سوالی درباره این گزارش گفت که" چنین نشانه هایی وجود دارد" ، ولی از اشاره به جزییات خودداری کرد.

کیم جانگ سو، مشاور ارشد امنیت ملی پارک گون هیه، رییس جمهور کره جنوبی گفت که یک پرتاب آزمایشی یا هر اقدام تحریک آمیز دیگری می تواند قبل یا بعد از چهارشنبه، تاریخی که کره شمالی برای ترک پیونگ یانگ برای دیپلمات های خارجی تعیین کرده است، اتفاق بیافتد.

اکثر دیپلمات های خارجی توجهی به هشدار کره شمالی مبنی بر اینکه بعد از ۱۰ آوریل آنجا ممکن است برای این دیپلمات ها امن نباشد، نکرده اند.

کره شمالی که از تحریم های جدید سازمان ملل و رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی عصبانی است در هفته های اخیر تهدیدات شدید الحنی را بیان کرده است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفته است که چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا ظاهرا در تلاش برای اجتناب از درگیری بیشتر با کره شمالی آزمایش یک موشک قاره پیما را در مرکز هوایی وندنبرگ در ایالت کالیفرنیا به مدت یک ماه به تاخیر انداخته است.

چین که تنها متحد کره شمالی محسوب می شود نیز ظاهرا از اقدامات اخیر این کشور ناراضی است.

وانگ یی، وزیر امور امور خارجه چین روز شنبه در گفت وگو با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که پکن یا" اقدامات و اظهارات تحریک آمیز" از هر کشوری در منطقه مخالف است و اجازه نخواهد داد کسی در همسایگی چین دردسر درست کند.