• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34860

  با وجود مخالفت برخی مشاوران خاتمی با نامزدی وی و قطعیت رد صلاحیت او از سوی شورای نگهبان، تحرکات حلقه حزب مشارکت برای واداشتن خاتمی فزونی گرفته است.

  به گزارش پارس به نقل از کیهان، این تحرکات افراطیون ادامه فتنه انگیزی ناکام سال ۸۸ و تحریم انتخابات مجلس در اسفند ۱۳۹۰ ارزیابی می شود. در برخی جلسات داخلی افراطیون این گونه گفته شده که با توجه به قطعیت رد صلاحیت خاتمی، حتما باید او را به میدان آورد تا از این طریق حضور او را در جبهه اپوزیسیون و تحریم قطعی کرد. این گروه معتقدند بدین ترتیب می توان فضای روانی علیه نامزدهایی قطعی نظیر عارف و روحانی و محتمل مانند جهانگیری و نجفی و… را سنگین تر کرد و با چماق « اصلاح طلب بدلی» آنان را از حضور در صحنه انتخابات راند.
  پیش از این احمد پورنجاتی از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم و از مشاوران نزدیک خاتمی به روزنامه بهار گفته بود که خاتمی نگران است نامزد شده و رد صلاحیت شود و او نمی خواهد مهر رد صلاحیت از سوی نظام در کارنامه اش ثبت شود. پورنجاتی همچنین از مخالفت طیفی از مشاوران با نامزدی مجدد خاتمی خبر داده بود، موضوعی که مشاورانی نظیر کرباسچی و مرعشی نیز بر آن صحه گذاشته اند.
  با این حال جواد اطاعت از اعضای حزب اعتماد ملی می گوید گروهی به نام شورای راهبری اصلاحات و با حضور ۳۵ تن از مشاوران خاتمی در ۵ کمیته اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست خارجی فعال شده تا به ارزیابی وضع موجود و تدوین برنامه بپردازد. او با اشاره به دودستگی در میان مشاوران، می گوید: ما تلاش می کنیم که خاتمی نامزد شود. ما باید فضا را به گونه ای فراهم کنیم که آقای خاتمی به شرکت در انتخابات تمایل پیدا کند و احساس کند فضا برای حضورش فراهم است.
  او در مصاحبه با روزنامه بهار و در پاسخ این سوال که « الان نگرانی های خاتمی چیست که نامزد نمی شود؟ نگران رد صلاحیت است؟ » می گوید: نه، اصلا بحث نگرانی برای رد صلاحیت و این ها نیست. بحث این است که چالش جدیدی برای کشور ایجاد نشود، یعنی آمدن آقای خاتمی برای کشور هزینه ای به همراه نداشته باشد. بالاخره اگر بناست در یک کشور عقلانیت سیاسی حاکم باشد، برای برون رفت از وضع موجود جریان حاکم باید بپذیرد انتخاباتی برگزار کند که آقای خاتمی هم یکی از گزینه های آن باشد ولی اگر غیر از این باشد ممکن است به گونه ای باشد که این کنش و واکنش ها برای کشور هزینه ای داشته باشد.
  این مقام وزارت کشور در دولت اصلاحات، درباره قانع نشدن خاتمی به نامزدی و عدم تمکین از مشاورین موافق گفت: بحث تمکین نیست، بحث اقناع است. ما باید وضعیت را رصد کنیم و تا زمان ثبت نام هم وقت داریم و تا آن زمان هم امیدواریم آقای خاتمی به این نتیجه برسند که در انتخابات شرکت کنند. و اگر خاتمی رد صلاحیت شد چه؟ شرایط کشور چنین چیزی را ایجاب نمی کند. اگر گزینه اصلاحات را رد صلاحیت کنند که دیگر تکلیفی بر اصلاح طلبان بار نیست.
  فراز آخر سخنان نامبرده نشان می دهد که سناریوی افراطیون فعال در فتنه سبز مجبور کردن اصلاح طلبان معتدل به بازی در خدمت فتنه گران است.
  تلقی جریان مذکور این است که خاتمی به واسطه رد صلاحیت خدمات بیشتری برای جریان های معارض نظام انجام خواهد داد حال آن که در این صورت سرنوشتی بهتر از برخی عناصر فتنه گر منزوی پیدا نمی کند. خاتمی مکررا طی سالهای اخیر و در محافل خصوصی شدیدا از عملکرد منتهی به بن بست موسوی و کروبی انتقاد کرده و آنها را مسئول وضعیت آشفته اصلاح طلبان دانسته است.

   

  اصلاح طلبان انتخابات انتخابات مجلس بازی حزب مشارکت دولت اصلاحات سیاست خارجی شرکت در انتخابات شورای نگهبان مصاحبه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها