• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34762

  کارشناسان بر این باورند، تنش بین کره شمالی و آمریکا و بحران سوریه زمینه آغاز جنگ جهانی سوم در عرصه بین‌المللی را فراهم کرده است و از این جنگ هیچ کشور قدرتمندی جان سالم بدر نخواهد برد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس در دمشق، تشدید تنش بین دو کشور کره شمالی و آمریکا می تواند عامل دیگری برای آغاز جنگ جهانی سومی در جهان باشد که نتایج ویرانگری بر سراسر جهان خواهد گذاشت و بی تردید هیچ یک از کشورهای قدرتمند جهان از آن جان سالم به در نخواهند برد.

  تنش بین پیونگ یانگ و واشنگتن درحالی تشدید می شود که در نقطه دیگر جهان یعنی خاورمیانه بحران سوریه هر روز پیچیده تر از گذشته شده و موجب می شود تا زمینه آغاز جنگی دیگر در این نقطه از کره خاکی فراهم شود، نکته ای که بسیاری از تحلیلگران بر آن تاکید دارند و معتقد هستند که این جنگ تا پیش از پایان سال ۲۰۱۳ میلادی در منطقه در خواهد گرفت.

  میزان ارتباط بین دو بحران کره و سوریه و امکان اینکه این دو بحران ممکن است، منجر به جنگ ویرانگر جهانی سوم شود را می توان در موارد زیر ملاحظه و خلاصه کرد:

  ۱- نزدیکی دمشق و پیونگ یانگ به مجموعه کشورهای « بریکس» به عنوان بزرگ ترین گروه اقتصادی در حال رشد و پیشرفت و همسویی منافع دو کشور با کشورهای عضو این مجموعه مانند روسیه که دارای مرزهای مشترک در جنوب شرقی خویش با کره شمالی است و همچنین روسیه که دارای منافع ژئو سیاسی با دمشق است و چین که شاهد نزدیکی مسکو – پکن در این اواخر به شکل چشمگیر بودیم و در این راستا چین تلاش بسیاری می کند تا چه در بعد اقتصادی و سیاسی و نظامی به قدرتی بزرگ در عرصه بین المللی تبدیل شود.

  همچنین دیگر کشورهای مجموعه بریکس مانند برزیل و هند و آفریقای جنوبی که دارای چشم داشت هایی جهت حضور در عرصه بین المللی و خارج کردن نظام بین المللی از نظام یک قطبی تحت حاکمیت آمریکا و تبدیل آن به نظامی چند قطبی هستند.

  ۲- توانمندی های کامل نظامی دو کشور کره شمالی و سوریه که موجب می شود، در صورت مورد حمله و تعرض قرار گرفتن از سوی آمریکا و ناتو به راحتی بتوانند جامعه جهانی را درگیر جنگی تمام عیار کنند.

  موشک های هسته ای کره شمالی این توان را دارد که از قاره ها عبور کند و پای به خاک آمریکا بگذارد و این قدرت بازدارنده ای بزرگ برای پیونگ یانگ است که واشنگتن را از هرگونه حمله به کره شمالی منصرف کند.

  در همین حال دمشق نیز دارای ذخایر تسلیحاتی موشکی و شیمیایی است که در صورت مورد استفاده قرار گرفتن توان تخریبی آنها می تواند به راحتی موجودیت اسرائیل و پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه را تهدید کند و این موضوعی است که به دو کشور سوریه و کره شمالی اجازه می دهد، همچون مجموعه بریکس، توجه سازمان های دیگر بین المللی مانند شانگ های را نیز جهت حمایت از آن جلب کند تا در صورت هرگونه رویارویی نظامی نتایج سیاسی و اقتصادی پیروزی در این جنگ را با یکدیگر تقسیم کنند.

  ۳- نزدیکی خط مشی سیاسی سوریه و کره شمالی و قرار گرفتن آنها در یک موضع یعنی دشمنی با آمریکا و امپریالیسم، افزون بر اینکه بسیاری از تحلیل ها و تفسیرها براین نکته تاکید دارند که همکاری نظامی گسترده ای چه در سطح تبادل کارشناس نظامی و یا تجارب نظامی میان دو کشور کره شمالی و سوریه در جریان است و در این خصوص کره شمالی همواره از توانمندی های موشکی سوریه حمایت کرده است.

  حتی پس از حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه سوری « الکبر» در سال ۲۰۰۷ تل آویو اذعان کرد که این مرکز یک مرکز هسته ای است که کره شمالی آن را در خاک سوریه تاسیس کرده است. این سخن اگرچه ادعایی بیش نبود، اما می تواند بیانگر میزان و حجم همکاری های موجود بین سوریه و کره شمالی باشد.

  با توجه به آنچه گفته شد، می توان تاکید کرد که تنش های جاری در عرصه بین المللی نمی تواند، نتایج خوشایندی برای جامعه بین المللی داشته باشد و این نکته ای است که وزارت خارجه روسیه نیز در تحلیلی بر تحولات کره به آن اشاره داشت و معاون وزیر خارجه روسیه در این باره تاکید کرد که « نباید خطوط قرمز را زیر پا گذاشت» که در واقع اشاره ای توسط مسکو به جلوگیری از احتمال وقوع هرگونه درگیری نظامی است که منجر به جنگی جهانی در عرصه بین المللی شود.

  اما درباره بحران سوریه و تغییر و تحولات اخیر جاری در عرصه میدانی و امنیتی این کشور باید گفت که پس از استفاده از سلاح شیمیایی توسط گروه های معارض مسلح، به نظر می رسد که هم اکنون واشنگتن درصدد ایجاد منطقه ای جدا در خاک سوریه است که در واقع می تواند، بشارت وقوع یک فاجعه در خاک سوریه را دهد، چون دمشق هیچ گاه در قبال این اقدام سکوت اختیار نخواهد کرد که تجاوز و تعرض آشکار به تمامیت ارضی آن تلقی می شود و بی تردید حمله را با حمله پاسخ خواهد داد که در این صورت باید در انتظار حمایت هم پیمانان سوریه مانند ایران و حزب الله از دمشق باشیم.

  « وائل سلیمان» ، تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق در این ارتباط تاکید کرد که با توجه به تشدید تنش بین آمریکا و کره شمالی و همچنین بحران سوریه باید گفت که جهان در انتظار جنگی جهانی به سر می برد که در آن هیچ کشوری نمی تواند خود را از آن کنار بکشد و رهاورد چنین جنگی شکل گیری نظامی جدید در عرصه بین المللی است.

  سلیمان در ادامه افزود: تفاوتی نمی کند که جرقه اولیه این جنگ از کجا زده شود، از پیونگ یانگ یا از دمشق، آنچه در این راستا مهم و حتمی می نماید، آن است که جامعه بین المللی در آستانه جنگی بزرگ قرار دارد و شرایط لازم برای آغاز چنین جنگی را به نظر می رسد، دمشق و پیونگ یانگ در حال مهیا کردن هستند.

  ایران بحران سوریه پکن جامعه جنگ جنگ جهانی چین خاک سوریه کره شمالی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها