• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34736

  رئیس‌جمهوری سوریه ضمن هشدار نسبت به عواقب تقسیم کشورش اعلام کرد، در صورت سقوط نظام سوریه همه کشورهای منطقه شکست خواهند خورد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، رئیس جمهوری سوریه ضمن هشدار نسبت به عواقب تقسیم کشورش اعلام کرد، در صورت سقوط نظام سوریه همه کشورهای منطقه شکست خواهند خورد.
  به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با دو روزنامه" آیدنلیک" و" اولوصال" ترکیه نسبت به تاثیر دومینویی بحران سوریه بر منطقه در صورت تقسیم این کشور هشدار داده و اعلام کرد، در صورتی که نظام سوریه سقوط کند یا سوریه تکه تکه شود، بی ثباتی در کشورهای همجوار سوریه سال ها و چه بسا دهه ها به طول بینجامد.

  وی گفت: همه می دانند در صورتی که ناآرامی ها در سوریه به مرحله تقسیم سوریه یا سیطره گروه های تروریستی بر سوریه و یا هر دوی اینها بینجامد، این وضعیت ناچار به کشورهای همجوار منتقل شده و مانند دومینو تاثیر آن به کشورهای دورتر در خاورمیانه نیز منتقل خواهد شد و این وضعیت بدون شک سال ها و چه بسا دهه ها به طول بینجامد.

  رئیس جمهوری سوریه در ادامه این مصاحبه که بخش هایی از آن توسط دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری سوریه در پایگاه اجتماعی فیس بوک منتشر شد، ضمن انتقاد از اظهارات رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه وی را" احمق" توصیف کرده و اعلام کرد: اردوغان فکر نمی کند که هرگونه آتش فتنه و ناآرامی در سوریه ناگزیر به ترکیه کشیده خواهد شد.

  اسد همچنین خطاب به مردم ترکیه نیز اعلام کرد: دولت ها می آیند و می روند و هیچ دولتی تا ابد ماندگار نیست لذا نباید به این دولت ها و مقامات احمق و کم عقلشان اجازه دهیم که به روابطی که بین ما با کشورهای دیگر است، ضربه بزنند.

  وی هشدار داد، مشکل این است که چطور می توان مقامات ترکیه را که در حال حاضر در دولت ترکیه فعالیت می کنند و در راس آنها اردوغان را قانع کرد که آتش سوریه، ترکیه را نیز می سوزاند و این چیزی است که اردوغان آن را نمی بیند.

  اسد در ادامه ترکیه را به همدستی با اسرائیل برای براندازی نظام سوریه متهم کرده و به عذرخواهی اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از اردوغان درباره حادثه کشتی مرمره آبی اشاره کرده و عنوان داشت: چرا نتانیاهو پیش از این عذرخواهی نکرده بود؟ چه چیزی تغییر کرده است؟ آنچه تغییر کرده اوضاع سوریه است.

  رئیس جمهوری سوریه همچنین در واکنش به اعطای کرسی سوریه به ائتلاف مخالفان سوریه در نشست اخیر سران عرب در دوحه تاکید کرد، اتحادیه عرب مشروعیت خود را از دست داده است.

  اسد درباره حل و فصل سیاسی بحران سوریه نیز گفت: خطوط قرمز در مذاکراتی که اخیرا پیشنهاد شد دخالت کشورهای خارجی است. هرگونه مذاکراتی باید تنها و تنها مذاکره ای میان ملت سوریه بوده و در این مذاکرات به دخالت کشورهای خارجی اجازه داده نشود. در غیر این صورت هیچ خطوط قرمزی وجود ندارد و مردم سوریه می توانند در مورد هر چیزی که می خواهند گفت وگو کنند.

  رئیس جمهوری سوریه در ادامه عنوان داشت: من در سوریه هستم و در همان مکانی زندگی می کنم که تاکنون در آنجا بوده ام. من در پناهگاه نیستم و این شایعه هایی که برخی تلاش می کنند آنها را در میان مردم سوریه منتشر کنند، هیچ تاثیری بر روحیه مردم سوریه نمی گذارد.

  اسد عنوان داشت: من در کشتی های روسیه ای یا ایران نیستم. من در سوریه در میان شما و روی همین خاکی که همیشه بوده ام، زندگی می کنم.

  وی همچنین دولت ترکیه را به دست داشتن مستقیم در کشتار مردم سوریه متهم کرده و گفت: سوریه با اقدامات جنایتکارانه مخالف است. ملت ترکیه ملت برادر هستند ولی اردوغان می خواهد که با استفاده از جایگاهش به روابط دوستانه دو کشور صدمه بزند و به این وسیله برای خود محبوبیتی که از دست داده را از کسب کند.

  رئیس جمهوری سوریه خاطرنشان کرد: آنچه طی ۱۰ سال گذشته سوریه و دمشق آن را انجام داده اند در حقیقت تلاش برای محو کردن گذشته سیاه میان اعراب و ترکها بوده است. سوریه معتقد است که منافع ملت سوریه و ترکیه مشترک است و دخالت در درگیری های میان ملت ترکیه و سوریه نفعی ندارد اما اردوغان تلاش می کند تا این تاریخ سیاه را بار دیگر باز گرداند.

  وی گفت: ما از سوی گروهی از کشورهایی که به تروریستها کمک می کنند تا وارد سوریه شوند احاطه شده ایم؛ چرا که شاهدیم در لبنان گروه های مختلفی هستند که در برابر ورود تروریست ها به سوریه ایستادگی می کنند. اما ترکیه رسما از تروریستها استقبال کرده و آنها را وارد سوریه می کند.

  اسد درباره ارزیابی اش از فعالیتهای گروه بریکس نیز گفت: درگیری ها در سوریه درگیریهای داخلی نیست بلکه در حقیقت باید گفت به طور کلی یک توطئه خارجی است؛ توطئه ای که به نقشه ای برای ترسیم مجدد منطقه مربوط است؛ لذا تشکیل گروه بریکس دلیلی است بر این که آمریکا بعد از این دیگر تنها قطب جهان نیست. مجموعه بریکس از اسد یا سوریه حمایت نمی کند بلکه هدفش ثبات در منطقه است. همه می دانند اگر در سوریه ناآرامی به تقسیم سوریه یا سیطره تروریستها بر سوریه و یا هر دو آنها بینجامد، بدون شک اوضاع به کشورهای همسایه نیز کشیده می شود و مانند بازی دومینو این تاثیرات به کشورهای دورتر خاورمیانه نیز منتقل خواهد شد. لذا کشورهای بریکس خواهان راهکار سیاسی درباره سوریه هستند.

  رئیس جمهوری سوریه درباره حمایت آمریکا، ترکیه، فرانسه و کشورهای حوزه خلیج فارس از گروههای مخالف سوری و نیز مساله واگذاری قدرت در پی درخواست بیش از ۱۰۰ کشور جهان گفت: شماری از کشورهای غربی و منطقه علیه سوریه و رئیس جمهور آن به پا خاستند. پس چطور سوریه به مدت دو سال ایستادگی کرده و باقی مانده است؟ من رئیس جمهور منتخب ملت سوریه هستم لذا آمدن رئیس جمهوری جدید یا رفتن رئیس جمهور تصمیمی داخلی است و به ملت سوریه مربوط می شود؛ کشورهایی که حامی این مساله هستند چطور برای ریختن خون مردم سوریه حریصند. آمریکا که از جنایتهای اسرائیل حمایت می کند در افغانستان و عراق مرتکب جنایت می شود. فرانسه و انگلیس با پنهان کاری های آمریکا در لیبی مرتکب جنایت می شوند و دولت کنونی ترکیه نیز دستانش آلوده به خون مردم سوریه است. آیا این کشورها هستند که برای حفظ جان مردم سوریه حریصند؟

  اسد تاکید کرد: برکناری رئیس جمهور تصمیمی مردمی و سوری است و هیچ ارتباطی به کشور دیگر ندارد.

  رئیس جمهور سوریه هم چنین به مساله ورود گروه های تروریستی به سوریه اشاره کرده و گفت: این جنگ به معنای واقعی کلمه است. هزاران تروریست روزانه وارد می شوند و چه بسا این تعداد به دهها هزار تن نیز برسد و این طبیعی است که ما شاهد بالا گرفتن درگیریها در شماری از مناطق سوریه باشیم.

  اسد درباره تیرگی روابط کشورش با دولت اردوغان نیز گفت: به نظر می رسد اردوغان به حوادثی که در جهان عرب اتفاق می افتد به دیده فرصتی برای طولانی کردن عمر سیاسی خود نگاه می کند. عقل اردوغان مثل عقل اخوان المسلمین است. ما از بیش از ۳۰ سال گذشته با اخوان المسلمین سوریه دست و پنجه نرم کردیم و می دانیم که آنها گروهی فرصت طلبند که از دین به نفع منافع شخصی شان استفاده می کنند، لذا به این وسیله توانسته اند عمر حضور خود در سوریه را طولانی تر کنند.

  از آغاز بحران سوریه و پیش از آن اردوغان همین روند را در پیش گرفته بود و زمانی که درگیری های سوریه آغاز شد اردوغان منافع شخصی خود را بر منافع سوریه و ترکیه مقدم داشته و تلاش کرد با دخالت در امور داخلی سوریه و حمایت علنی از تروریستها به عمر سیاسی خود بیافزاید لذا قطع روابط میان ما و اردوغان امری طبیعی است.

  رئیس جمهوری سوریه درباره پیشنهادات اخیر اردوغان به وی درباره انجام اصلاحات نیز گفت: متاسفانه اردوغان از آغاز بحران سوریه تاکنون یک کلمه حرف راست نزده است. وی پیشنهادات کلی را ارائه داد که در آن تاکید شده بود که ملت سوریه باید خودشان درباره این که چه کسی رئیس جمهور باشد و چه نظامی را می خواهند تصمیم گیری کنند. ما در حال حاضر مقدمات مذاکرات ملی در سوریه را فراهم می کنیم و همه احزاب سیاسی پس از حضور در نشست ملی درباره آنچه می خواهند تصمیم گیری می کنند نه درباره آنچه که اردوغان می خواهد.

  اسد همچنین با طرح این سئوال که پیشنهادات اردوغان درباره اصلاحات سوریه چه ارتباطی به حمایتش از گروههای تروریستی مسلح دارد، گفت: اردوغان امروز برای جذب گروههای مسلح با حمایت مالی قطر تلاش کرده و برای آنها سلاح تهیه می کند و اراضی ترکیه را برای اعزام آنها به سوریه باز گذاشته است. آیا این پیشنهاد نیز بین پیشنهاداتی که به من داد وجود داشت؟ یا این پیشنهادات تنها وسیله ای برای پوشاندن اقداماتی است که اردوغان از آنها برای رسیدن به هدفش استفاده می کند؟ اردوغان می داند که همه ما خواهان مذاکره هستیم و از روز اول علنا موافقتمان را با مذاکره با همه احزاب سوری اعلام کردیم. اما اردوغان تلاش می کند تا از طریق دروغگویی بر اقدامات خود سرپوش بگذارد، ما از هرگروهی که نصیحتمان کند نصیحتش را می پذیریم اما به هیچ وجه با دخالت در امور داخلی سوریه موافق نیستیم. به نظر می رسد اردوغان نیز موضع ما را اشتباه فهمیده و گمان می کند رابطه برادرانه میان ترکیه و سوریه به وی اجازه می دهد در امور داخلی سوریه دخالت کند.

  رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد: مقامات سوریه در فکر واکنش مشابه به ترکیه یعنی حمایت از گروههای مسلح ترکیه نیستند. این چیزی است که اردوغان می خواهد چرا که وی خواهان ایجاد درگیری میان مردم دو کشور سوریه و ترکیه است تا بدین وسیله بتواند به حمایت ملی از سیاستهایش دست یابد. ما تاکنون هیچ یک از نیروهای سازمان اطلاعات ترکیه را بازداشت نکرده ایم اما عدم وجود آنها در اراضی سوریه به معنای آن نیست که آنها در بحران سوریه و حوادث کشور دست ندارند.

  وی درباره درگیریهای ترکیه با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) نیز گفت: ما از همان آغاز درگیریها در داخل ترکیه موضعمان مشخص بود و آن حمایت از هرگونه راهکاری که به آشتی میان ترکها و کردها بینجامد، است، چرا که ما نمی خواهیم شاهد خونریزی بیشتر در کشور ترکیه که نتیجه منفی بر منطقه می گذارد، باشیم. ما از هرگونه راهکار صادقانه ای در این خصوص حمایت می کنیم چرا که کردها جزئی از بافت منطقه خاورمیانه هستند.

   

  ترکیه خاورمیانه روسیه سوریه کشتی کشورهای حوزه خلیج فارس کشورهای منطقه گروه های تروریستی نخست وزیر ترکیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها