مرعشی:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34676

  سخنگوی حزب کارگزاران می گوید کسی نباید در صلابت و قاطعیت شورای نگهبان در زمینه بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات تردید کند.

  به گزارش پارس به نقل از کیهان، حسین مرعشی در مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد گفته است: اصلا در صلابت روحانیت و شورای نگهبان تردیدو تشکیک نکنید. شورای نگهبان صلاحیت یک روحانی عضو مجلس خبرگان رهبری را که یک سال قبل تر تایید صلاحیتش را از شورای نگهبان گرفته و به عنوان مجتهد در انتخابات خبرگان شرکت کرده و رای آورده و وارد مجلس خبرگان شده و همین الان عضو مجلس خبرگان است به اسم آیت الله [ع] ، ایشان را تحت عنوان عدم التزام عملی به اسلام برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم رد کرد.
  وی می افزاید: این نظام سه اصل دارد که به این سه اصل همه ما باید توجه کنیم. اولین اصل نظام این است که حفظ نظام از اوجب واجبات است. این را امام فرموده. دومین اصل نظام این است که میزان، حال فعلی افراد است. حال فعلی افراد را هم تو تشخیص نمی دهی، طرف مقابلت تشخیص می دهد. سومینش این است که نظام با هیچ کس عقد اخوت ندارد.
  مرعشی هرچند این سخن را درباره نامزد حلقه انحرافی عنوان کرده اما معطوف به افراد آلوده به فتنه سال ۸۸ نیز هست. به همین دلیل هم مرعشی در مصاحبه خود از لزوم نامزدی افراد میانه تری نظیر اسحاق جهانگیری و حسن روحانی سخن به میان می آورد و می گوید: به نظر من آقای جهانگیری یا آقای روحانی کارآمدند. یا مثلا آقای ناطق نوری از اصولگرایان کارآمد است.
  او درباره نقشی که خاتمی و هاشمی می توانند ایفا کنند، گفته است: به نظر من کاری که آقای هاشمی و آقای خاتمی می توانند انجام دهند و به نظر من برای انتخابات آینده اولویت اصلی است، این است که باید با نظام وارد یک گفت وگو بشوند و این اطمینان را حاصل کنند و مجموعه نظام را به این نقطه برسانند که در دایره ای که شورای نگهبان تایید صلاحیت می کند. دراین دایره، رقابت جدی باشد و دیگران حق نداشته باشند در سازمان یافتن انتخابات نقش بازی کنند. یعنی در دایره ای که نظام قبول دارد و ۵نفر، ۴نفر یا هر چند نفر که هستند، در این دایره مطمئن شویم که رقابت جدی است. اگر چنین اتفاقی در انتخابات آینده بیفتد، این انتخابات یک نقطه عطف می شود، یعنی برگشت به تاثیرگذاری…
  نقش دولت چیست؟ وی با اذعان به حاشیه افتادن فتنه گران و کوتاه شدن دست آنان از انتخابات می افزاید: این کاری که آقای هاشمی و آقای خاتمی می توانند بکنند، مهم تر از کاندیدا شدن و معرفی کاندیدا است. باید در تعامل با نظام، نظام را به نقطه ای برسانند که در محدوده مورد تایید شورای نگهبان واقعا نهادهای مدنی و سیاسی تعیین کننده باشند.
  وی این را هم گفته که « اگر ما نتوانیم با تعامل با نظام یک راهکاری پیدا کنیم گرفتار مشکل می شویم. من این را به آقای هاشمی و آقای خاتمی هم گفتم» .

   

  اقتصاد انتخابات حزب کارگزاران حسین مرعشی رقابت شورای نگهبان عضو مجلس خبرگان عضو مجلس خبرگان رهبری مجلس خبرگان مصاحبه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها