• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34540

  واشنگتن‌پست به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت: «هنوز پاسخی روشن و مشخص از ایران دریافت نکرده‌ایم. برخی از توضیحات ایران جالب بود اما همه ایده‌های ما را در بر نمی‌گرفت. »

  به گزارش پارس به نقل از فارس، روزنامه واشنگتن پست دقایقی قبل با انتشار گزارشی تحت عنوان « دیپلمات ها: ایران پاسخی جدی در مذاکرات هسته ای نداد» ، عملا پیش از پایان این مذاکرات برای مخابره خبر شکست آن، شروع به زمینه سازی کرد.

  چنین رویکردی از رسانه های غربی عجیب به نظر نمی رسد چرا که حتی قبل از شروع مذاکرات نیز با انتشار نظرات برخی کارشناسان و مقامات سابق غربی از جمله « گری سیمور» ، « خاویر سولانا» و « ری تکیه» ، زمینه سازی را برای نتیجه ندادن مذاکرات آغاز کرده بودند.

  اتفاقا در این مسیر همین نشریه واشنگتن پست بود که با انتشار یادداشت ری تکیه، عضو شورای روابط خارجی آمریکا، گام نخست را برداشت. هر چند نتیجه مذاکرات تنها پس از پایان آن مشخص می شود اما نگاه واشنگتن پست همان نگاهی است که اسرائیلی ها مدت هاست در خصوص مذاکرات با ایران ابراز می دارند.

  واشنگتن پست به نقل از یک دیپلمات غربی نوشت: « هنوز پاسخی روشن و مشخص از ایران دریافت نکرده ایم. برخی از توضیحات ایران جالب بود اما همه ایده های ما را در بر نمی گرفت. »

  این در حالی است که گزارش ها از ارائه پیشنهادی روشن و مشخص از سوی ایران در مذاکرات امروز حکایت دارند. علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این خصوص گفته است: « ایران چند ماه قبل طرح جامعی را برای شکل گیری همکاری بین هفت کشور به طرف مقابل ارائه کرد. امروز در نشست صبح، دکتر جلیلی پیشنهادهای مشخص ایران را برای آغاز دور جدیدی از همکاری های ۱+۵ با ایران به طرف مقابل ارائه کرد. این پیشنهادها در چارچوب طرح کلی ایران در مسکو تنظیم شده بود که ارائه گردید. »

  به هر حال، چنین اظهارنظرهای مایوس کننده ای پیش از پایان مذاکرات، دست کم بحث برانگیز به نظر می رسد.

  ایران خاویر سولانا دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران رسانه های غربی مذاکرات هسته ای مسکو معاون واشنگتن پست مشخص مذاکرات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها