لحظه به لحظه با آلماتی ۲

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34497

  دور اول مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در آلماتی لحظاتی پیش پایان یافت.

  به گزارش پارس به نقل ازفارس، دور اول مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ ساعت ۱۰: ۳۰ به وقت آلماتی (۹ به وقت تهران) در هتل ریکسوس آلماتی آغاز شد و لحظاتی پیش دور اول پایان پذیرفت.

  جلیلی پنجشنبه طی سخنانی در دانشگاه ملی فارابی قزاقستان با تأکید بر حق غنی سازی ایران براساس معاهده ان پی تی، مذاکرات آلماتی ۲ را آزمونی دیگر برای رفتارهای آمریکا عنوان کرد.

  در طی مذاکرات آلماتی یک که هشتم و نهم اسفند ماه ۱۳۹۱ با حضور هیئت های مذاکره کننده ایران و ۱+۵ و کاترین اشتون برگزار شد، طرفین توافق کردند که گفت وگوهای کارشناسی و فنی با حضور کارشناسان ایران و ۱+۵ در ۲۸ اسفندماه در استانبول برگزار و مذاکرات شانزدهم و هفدهم فروردین ۱۳۹۱ در آلماتی ادامه یابد.

  گروه ۱+۵ در مذاکرات آلماتی یک، بسته پیشنهادی تجدیدنظر شده ای را به جمهوری اسلامی ارائه کرد که براساس اخبار منتشر شده برخی از مطالبات در نشست بغداد، تعدیل و طرف غربی خواستار کنترل فعالیت غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، تعلیق فعالیت های جاری در تأسیسات هسته ای فردو، افزایش پادمان های هسته ای و شفافیت بیشتر در فعالیت های بازرسی آژانس شده بود.

  تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و دو دور در استانبول، یک دور در بغداد و یک دور در مسکو و یک دور هم در آلماتی قزاقستان برگزار شده است.

  تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول بهمن ۱۳۸۹ و همچنین ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دور بعدی گفت وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو و هشتم و نهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در آلماتی برگزار شد.

  ان پی تی ایران جمهوری اسلامی قزاقستان کارشناسی گروه ۱ ۵ مسکو هسته ای مذاکرات آلماتی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها