لحظه به لحظه با آلماتی ۲/ (۱۷)

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34467

  هیئت‌های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۵ و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (جمعه) در آلماتی قزاقستان بر سر یک میز به گفت‌وگو می‌نشینند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس به آلماتی، مذاکرات ایران و گروه ۱+ ۵ از امروز (جمعه) به مدت ۲ روز با حضور هیئت های مذاکره کننده در هتل ریکسوس آلماتی برپاست.

  سرپرستی هیئت مذاکره کننده ۱+۵ را همچون مذاکرات قبل کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عهده دار است.

  « وندی شرمن» معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا، « سایمون گس» سفیر اسبق انگلیس در ایران، « ما ژائوشو» دستیار وزیر خارجه چین، « سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه، « ژاک اودیبر» مدیرکل وزارت خارجه فرانسه و « هانس دیتر لوکاس» از مقامات ارشد وزارت خارجه آلمان قرار است بر سر یک میز با « سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، « سید عباس عراقچی» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، « علی باقری» معاون سیاست خارجی و امنیت بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، « حمیدرضا عسگری» مشاور وزارت امور خارجه و « رسول موحدیان» سفیر سابق ایران در لندن به گفت وگو و تبادل نظر در خصوص برنامه هسته ای ایران و سایر موضوعات بپردازند.

  جلیلی روز پنجشنبه در دانشگاه ملی فارابی قزاقستان طی سخنانی مذاکرات آلماتی ۲ را آزمونی دیگر برای آمریکا خواند.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین خاطرنشان کرد: گفت وگوهای فردا در این زمینه با یک کلمه می تواند راه خود را باز کند و آن اصل مسلم پذیرش حقوق ملت ایران به خصوص حق غنی سازی است. این حقی است که در ان پی تی آمده و امیدواریم فصل بهار و شهر آلماتی و تجربه تلخ و ناکامی ۳۴ ساله شان، آنها را به این نتیجه برساند و فصلی جدید در این موضوع ایجاد شود.

  تاکنون سه دور مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و دو دور در استانبول، یک دور در بغداد و یک دور در مسکو و یک دور هم در آلماتی قزاقستان برگزار شده است.

  تیر ماه ۱۳۸۷، مهر ماه ۱۳۸۸، آذر ماه ۱۳۸۹ به ترتیب مذاکرات ژنو یک، دو و سه برگزار و استانبول بهمن ۱۳۸۹ و همچنین ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۱ میزبان دور بعدی گفت وگوها بود. این مذاکرات سوم و چهارم خرداد در بغداد و ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو و هشتم و نهم اسفند ماه ۱۳۹۱ در آلماتی برگزار شد.

  انتهای پیام/ص

  آلمان انگلیس ایران حقوق دبیر شورای عالی امنیت ملی قزاقستان گروه ۱ ۵ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مسکو وزارت خارجه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها