روسیه:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34446

  روسیه ضمن ابراز خوش‌بینی نسبت به مذاکرات کشورهای ۱+۵ با ایران گفت در این مذاکرات تبادل نظر عمیق و تخصصی جریان دارد.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه نسبت به مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ که از فردا (جمعه) در آلماتی، پایتخت قزاقستان آغاز می شوند، ابراز امیدواری کرد.

  به گزارش شبکه خبری ریانووستی، آقای « الکساندر لوکاشوویچ» در پاسخ به سوال یک خبرنگار که جویای نظر مسکو درباره مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ شده بود گفت: « مسکو با خوش بینی خاطرنشان می کند در مذاکرات این گروه درباره برنامه هسته ای ایران تبادل نظر تخصصی و عمیق جریان دارد. »

  مذاکرات کشورهای ۱+۵ با ایران برای حل مناقشات مربوط به برنامه هسته ای تهران انجام می شوند.

  ایران و کشورهای ۱+۵ در مذاکراتی که در روزهای ۸ و ۹ اسفند در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان برگزار شد توافق کردند دور بعدی این گفت وگوها را در روزهای ۱۶ و ۱۷ فروردین مجدداً در آلماتی برگزار کنند.

  قرار است همچنین نتایج نشست کارشناسی و فنی که با حضور هیئت های کارشناسی ایران و ۱+۵ طی روزهای ۲۸ و ۲۹ اسفند ماه در شهر استانبول برگزار شد به نشست آلماتی ۲ ارائه شود.

  کشورهای غربی ادعا می کنند برنامه هسته ای ایران جنبه های نظامی دارد، اما تهران ضد رد این ادعاها بر لزوم برخورداری از حقوق خود برای استفاده از مصارف صلح آمیز انرژی هسته ای تأکید می ورزد.

  سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در پایان دور اول این مذاکرات در آلماتی درباره بسته پیشنهادی کشورهای ۱+۵ تصریح کرد: « در این دور ۱+۵ واقع بینانه تر بود اما ما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. »

  وی همچنین بار دیگر تأکید کرد ایران مخالف سلاح های هسته ای است اما خواستار به رسمیت شناخته شدن حقش برای غنی سازی اورانیوم است.

  ایران و کشورهای ۱+۵ از سال ۱۳۸۷ تاکنون ۳ دور مذاکره در ژنو، ۲ دور در استانبول، یک دور در بغداد، یک دور در مسکو و یک دور هم در آلماتی قزاقستان برگزار کرده اند.

  مذاکرات ژنو ۱،۲ و ۳ به ترتیب در تیرماه ۱۳۸۷، مهرماه ۱۳۸۸ و آذرماه ۱۳۸۹ برگزار شدند. استانبول در بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و پس از آن در ۲۶ فروردین ماه سال ۱۳۹۱ میزبان ۲ دور بعدی این مذاکرات بود.

  بغداد در سوم و چهارم خرداد سال ۱۳۹۱ میزبان مذاکرات بود و پس از آن دو دور مذاکره به ترتیب در تاریخ های ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو برگزار شد.

  دور بعدی این مذاکرات هم در هشتم و نهم اسفند سال ۱۳۹۱ در آلماتی قزاقستان برگزار شد.

  انرژی هسته ای ایران برنامه هسته ای برنامه هسته ای ایران پایتخت دبیر شورای عالی امنیت ملی سلاح های هسته ای قزاقستان مسکو وزارت خارجه

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها