به گزارش پارس به نقل از فارس، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای سخنرانی در اندیشکده انگلیسی چتم‌هاوس، وارد این اندیشکده شد. 

وزیر خارجه ایران این سخنرانی خواستار آن شد بحران سوریه و یمن با نگاه «بازی جمع غیر صفر» (نگاه غیر برد-باخت) حل و فصل شود. 

آقای ظریف با بیان اینکه منافع ایران و عربستان، برای حل و فصل مسائل منطقه «مانعه‌الجمع» نیستند گفت: «زیستن در دنیای جهانی شده به معنای آن است که ما دیگر نمی‌توانیم در حالی که دیگران متحمل رنج هستند، لذت ببریم.»

وزیر خارجه ایران تأکید کرد ما یا با امنیت با یکدیگر زندگی می‌کنیم و یا با ناامنی همگی به سمت نابودی گام برمی‌داریم. 

وی گفت: «ما آماده تعامل با شریکانمان در خلیج فارس هستیم، اما عربستان سعودی، برای تأمین منافعش به بازی جمع صفر روی آورده است.»

وزیر خارجه ایران، در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران پرداخت و گفت که این گفت‌وگوها زمانی به موفقیت رسید که دو طرف از دیدن آن به شکل بازی جمع صفر دست کشیدند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت وقتی ایران توانست بر اختلافاتش  با آمریکا غلبه کند، می‌تواند همنی کار را با همسایگانش هم انجام بدهد. 

ظریف گفت با آنکه گاهاً از داعش به عنوان ابزاری برای چانه‌زنی استفاده می‌شود، اما این گروه تروریستی برای همه خطرناک است.

ظریف در بخش دیگری از این سخنرانی به بحران سوریه و مذاکرات بین‌المللی برای حل آن پرداخت و گفت بر عهده استفان دی‌میستورا، نماینده سوریه در سازمان ملل است تا هیئت مخالفان سوریه را، به گونه‌ای که فراگیر باشد به (مذاکرات) دعوت کند. ظریف گروه‌های تروریستی داعش، جبهه‌النصره و القاعده را از این دعوت مستثنی کرد. 

وی با بیان اینکه درگیری‌ها در سوریه طائفه‌ای نیست، گفت این بدترین روش برای توصیف آنها است.  

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد پیش‌شرط غرب مبنی بر اینکه بشار اسد، رئیس‌جمهور  سوریه باید کنار برود، درخواستی نادرست بود. وی گفت خوشبخانه این پیش‌شرط کنار گذاشته شده است.