• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33673

  نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شعار حماسه سیاسی و اقتصادی خواستار پرهیز از" شعار زدگی" در این زمینه شد و گفت: نباید شعار سال تنها منحصر به پلاکاردها و بنرها شود.

  به گزارش پارس به نقل از فارس از سنندج، " حماسه سیاسی و اقتصادی" شعاری است که به نظر می رسد باید زمینه ها و مولفه های تحقق آن بیش از پیش تبیین شود.

  لزوم تجزیه و تحلیل و چگونگی خلق این دو حماسه موضوعی است که باید با کالبد شکافی دقیق برای همگان روشن شود تا توجهات به سمت آن سوق یابد.

  ضمن اینکه لزوم بررسی میزان تحقق شعار سال گذشته که مرتبط با شعار امسال است و آسیب شناسی دقیق نقاط ضعف اجرای آن ضروری می نمایاند.

  در همین باره با سیداحسن علوی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو نشستیم. علوی اولویت مهم را در زمینه تحقق حماسه سیاسی و اقتصادی، پرهیز از شعار زدگی می داند و می گوید: نباید توجه به این شعار تنها منحصر به پلاکاردها، بنرها و سربرگ نامه ها شود.

  نماینده مردم سنندج عینیت یافتن و کار عملی در این شعار را لازمه تحقق صحیح آن عنوان می کند.

  علوی در این مصاحبه از عدم توجه مناسب دولت دهم به بخش تولید گلایه می کند و می افزاید: سهم ۳۰ درصدی بخش تولید به درستی به این بخش تزریق نشده است.

  وی معتقد است: به لحاظ رتبه کسب و کار نیز در مکان بسیار نازلی قرار داریم که به هیچ عنوان زیبنده ایران با بهره مندی از این امکانات و ظرفیت ها نیست.

  فارس: مولفه های تاثیرگذار در انتخاب شعار سال از نظر شما چیست؟

  علوی: همانگونه که می دانید مقام معظم رهبری هرسال شعاری را به عنوان شعار سال انتخاب می کنند. امسال نیز شعار حماسه سیاسی و اقتصادی را به دو منظور بهبود فضای اقتصادی و کسب و کار و همچنین تقویت فضا و رقابت سیاسی سالم در نظر گرفته اند.

  در بعد اقتصادی هدف شعار امسال پرهیز از اتکای بر نقت است. حتی رهبر چندین سال قبل تاکید داشتند که باید در چاه های نفتی را ببندیم. در واقع باید تمرکز را بر صادرات غیر نفتی قرار داده تا اقتصاد کشور بتواند بر روی پای خود بایستد.

  حقیقت این است که در جهان امروز هیچ کشوری نمی تواند تنها متکی بر اقتصاد تک محصولی باشد و یکی از اصول حفظ استقلال همین مسئله است.

  از بعد سیاسی شعار امسال هم باید ابتدا باید کارنامه سال ۹۱ را مرور کنیم. سال گذشته یک سال تلخ و شیرین برای کشور ما بود. به این صورت که مشکلات و در عین حال دستاوردهایی داشتیم.

  به عنوان مثال اختلافاتی که بین قوای مختلف کشور به وجود آمد، دود آن به چشم مردم رفت و رهبری را هم آزرده خاطر کرد. شعار امسال باید وحدت رویه ایجاد و زمینه ای را برای نزدیکی بین مسئولان قوا فراهم کند تا آرامش لازم برای افکار عمومی در جامعه نهادینه شود.

  حماسه سیاسی در صورتی که شعاری نباشد و تنها به سربرگ نامه ها و درج در پلاکاردها محدود و منحصر نشود، با عملیاتی شدن آن زمینه ساز پیشرفت کشور و خلق حماسه سیاسی می شود.

  فارس: میزان تحقق شعار سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

  معتقدم در بحث هدفمندی یارانه ها سیاست دولت در راستای حمایت از تولید نبود. البته نه اینکه بخواهم جهت گیری قوه اجرایی کشور را به کل رد کنم، اما می توانستند هدفمندی را به سمت تولید سوق داده و یارانه ها را به این بخش اختصاص دهند.

  فارس: این موضوع را بیش تر تشریح کنید…

  متاسفانه بسیاری از کارخانه ها و بنگاه های تولیدی تضعیف شده و موجب شد تولیدات داخلی آنگونه که مورد انتظار نظام و مردم بود رونق نگیرد و به همین دلیل، برخی بخش های اقتصادی نیز که متکی بر تولیدات داخلی بودند به تعطیلی کشیده و کارگران آنها بیکار شدند.

  مجموع این شرایط زمینه وارد آمدن فشار به اقتصاد کشور را فراهم کرد و به جای آنکه صادرات کالاهای غیر نفتی رونق بگیرد، با افزایش واردات مواجه شدیم.

  فکر می کنم سیاست هدفمندی یارانه ها به آن شکل که مدنظر بود اجرا نشد و ۳۰ درصد سهم تولید که از هدفمندی یارانه ها عاید دولت شد، به درستی به این قسمت اختصاص نیافت و در نهایت موجب شد که چندان در راستای تحقق شعار حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی حرکت نشده و ایرادات جدی به آن وارد شود.

  فارس: به بحث عدم حمایت لازم از کار و سرمایه ایرانی اشاره کردید، مصادیق این حمایت نکردن را در چه مواردی می دانید؟

  طبق آماری که اعلام شده به لحاظ فراهم بودن محیط کسب و کار در بین ۱۸۰ کشور رتبه ۱۶۴ جهان را در اختیار داریم که قابل تامل است. شاید جالب باشد بدانید حتی کشورهایی مانند گرجستان، عراق و افغانستان در این زمینه رتبه بسیار بهتری از ما دارند، به گونه ای که گرجستان در مکان نهم و عراق در جایگاه ۲۲ این رده بندی قرار دارد.

  واقعا جای تاسف است که ایران با وجود برخورداری از امکانات فوق العاده مناسب خدادادی، ظرفیت و استعدادهای موجود در آن و منابع غنی و سرشار مختلف، تولیدات داخلی و ظهور و شرایط برای ظهور و بروز این تولیدات بالا نبود.

  همین یک مورد نشان می دهد زمینه حمایت از تولید و فراهم کردن محیط کسب و کار فراهم نشد.

  افغانستان ایران جهان سیاسی و اقتصادی کار و سرمایه ایرانی کسب و کار مجلس شورای اسلامی مشکلات مقام معظم رهبری واردات
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها